Spanyolország
Az egész világ láthatta, hogyan fogadták Spanyolországban azt a szíriai férfit, akit a magyar N1TV női operatőre gáncsolt el a röszkei határátkelőnél. Az 52 éves Oszama Abdel-Muhszen Algadabot, aki hazájában tornatanári felügyelő és edző volt az Al Fituwa Football Clubnál, a spanyol futballedzői oktatási központ (CENAFE) alkalmazza. A férfi felkutatásának ötlete is tőlük származik. Egy arabul jól beszélő diákjukat küldték Münchenbe, akinek pedig egy újságíró segített. A szíriai edző a későbbiekben a Getafénél dolgozhat majd. Kiváló körülmények fogadták Spanyolországban, lakást kapott, s persze rendszeres jövedelmet biztosítanak számára.
Cristiano Ronaldo a Röszkén elgáncsolt szíriai férfifiával ment ki a pályáraFOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/GONZALO ARROYO MORENO
Anyagi gondjai biztosan nem lesznek. Fiának élete álma valósult meg, amikor a királyi gárda egyik meccsére maga Cristiano Ronaldo kísérte a gyepre, sőt a futballcsillag a saját otthonába is meginvitálta a családot. A portugál gólvágó a „Profi labdarúgás a menekültekkel van” feliratú polót viselte. Amikor pedig a portugál válogatottban szerepelt, ezt a Twitter üzenetet tette közzé: „A válogatottunkban senki sem közömbös a menekültkérdés kapcsán. Együtt érzünk a hazájukat elhagyni kényszerültekkel”.
A Real Madrid egymillió eurót adományozott a Spanyolországba menekült szíriaiaknak. A klub holnapján kifejtette, támogatni kívánják a férfiakat, nőket, gyermekeket, mindazokat, akiket arra kényszerítettek, hogy hagyják el lakóhelyüket. Florentino Pérez, a királyi gárda elnöke a menekültek megsegítésének lehetőségéről Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel is tárgyalt.
Az FC Barcelona sem maradt ki a menekültek megsegítését célzó kampányból. Jordi Cardoner, a katalán klub alelnöke bejelentette, hogy a klub a Vörös Kereszttel karöltve növeli a menekültek megsegítésére szánt alapját. A klub „Mindegy, honnan jövünk” című kampánya keretében (ez a Barca himnuszának egy sora), több mint háromezer menekültnek nyújt segítséget. A szolidaritási kampány, amelynek keretében gyűjtést is szerveznek, s amelyben a klub játékosai, az edzők, s a szponzorok is részt vesznek, a klubvezetők tervei szerint jövő januárig tart majd.
Az időközben megsérült Messi is kiállt a menekültekmellettFOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEX CAPARROS
Németország
Miután a menekültek túlnyomó része Németországba igyekszik, a migránsok drámája leginkább a Bundesliga klubjait érintette meg. Ritkán fordul elő az, hogy a német labdarúgás ennyire egyértelműen állást foglaljon egy politikai kérdésben. A nézők transzparenseken üzennek, a játékosok a Facebookon nyilatkoznak meg, a nemzeti tizenegy, illetve a Schalke 04 pedig videóanyaggal jelentkezik. Joachim Löw, a válogatott szövetségi kapitánya is úgy vélte, alapvető emberi gesztusnak kellene lennie a menekültek megsegítése.
Ám nemcsak szavakban álltak ki a csapatok a menekültek mellett, tetteik is azt bizonyítják, hogy valóban szívükön viselik a sorsukat. A Bayern München különösen nagyvonalú felajánlásokat tett. Az együttes bejelentette, edzőpályákat bocsát menekült gyermekek rendelkezésére. A gárda szponzorával, az Adidasszal együttműködésben pedig 250 menekült számára biztosított ruházatot. tréningruhákat, pulóvereket. A müncheniek mindemellett egymillió eurót adományoztak számukra. Ez azonban még nem minden. Egy edzőpályát is létrehoznak a külföldről érkezett gyermekek számára. Az egyik bajnoki mérkőzésen menekültek gyermekeit vitték ki a pályára kéz a kézben a Bayern játékosai.
A Dortmund alapítványt hozott létre megsegítésükre, honlapján pedig elmagyarázza a különbséget a migránsok és a menekültek között. Szeptember elején barátságos mérkőzést szerveztek a St.Pauli ellen, amelyre ezer menekültet hívtak meg. A Schalke 04 videofelvételt tett közzé, amelyen a gelsenkircheniek legendája, Gerald Asamoah látható. Rövid beszédében a diszkrimináció ellen foglal állást. A lengyel bevándorlók által alapított klub gyűjtést szervez a menekültek számára. Dárdai Pál együttese, a Hertha BSC is gondoskodik a menekültekről. Sokukat hívta meg a klubvezetés az együttes bajnoki mérkőzéseire. Egy sor további kezdeményezést is kilátásba helyeztek, melyek részleteit egyelőre nem közölték.
Skócia
A Celtic az elsők között tett felajánlásokat a menekültek számára. A glasgow-i klub a legendás edzője, Jock Stein halálának 30. évfordulóján rendezett emlékmeccs bevételének egy részét az ő részükre ajánlották fel. „Látván a humanitárius válság súlyos következményeit, a klub úgy érezte, segítenie kell, bárhogyan is tud” – közölte Peter Lawwell, a Celtic első embere.
Anglia
Az angol klubok elsősorban segélyszervezetekkel karöltve próbálnak segíteni. Az Arsenal például már 2011 óta együttműködik a Save the Children alapítvánnyal, s ezúttal elsősorban a szíriai gyermekeknek próbálnak segédkezet nyújtani. Az ágyúsok az iraki menekülttáborokba is segélyt küldtek. Az Everton is több kezdeményezést indított útjára. Olyan szervezetekkel működik együtt, mint az Asylum Link, vagy a Refugee Action.
Franciaország
Alapítványt hívott életre a francia bajnokság listavezetője, a mezőnyben messze a legtehetősebb klub, a Paris Saint-Germain a menekültek számára. Elsősorban sátrakat, alapvető élelmiszereket, gyógyszereket akarnak a rászorulók rendelkezésére bocsátani, de focilabdákat és más sportolásra alkalmas eszközöket is. A PSG együttműködik a Secours Populaire segélyalappal, valamint az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával is. A PSG mindemellett egymillió eurót ajánlott fel a menekültek számára.
Menekülteket fogad be a Manchester United egykori legendája, a francia „fenegyerek”, Éric Cantona. A marseille-i hatóságokkal egyeztet arról, hogyan tudna minél nagyobb segítséget nyújtani számukra. Egy 50 négyzetméteres házat nagy kerttel ajánlott fel azok számára, akik a háború és a szegénység elől menekültek el a Közel-Keletről és Afrikából. Legalább két éven át nyújtana menedéket számukra. Mint mondta, az ő anyai nagyszülei is menekültek voltak, a spanyol polgárháború miatt hagyták el a Hispán-félszigetet a harmincas években.
Portugália
Kevéssé köztudott, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség az FC Porto labdarúgó csapatának kezdeményezésére döntött úgy, hogy a szeptember közepén megrendezett Bajnokok Ligája, és az Európa-liga mérkőzésekre eladott belépőkből egy eurót a menekültek számára tesz félre. Előzőleg ugyanis a portugál klub elnöke, Jorge Nuno Pinto da Costa írt levelet az UEFA-nak azért, hogy hogy közös összefogással segítsék az Európába áramló menekülteket, s enyhítsék a rászorulók gondjait. „A labdarúgás családja hagyományosan szolidáris és rendre felelősséget vállal a társadalmunkban kialakult nehéz helyzetekért. Nem hunyhatunk szemet a jelenlegi állapotok felett” – hangzott a Porto elnökének levele.
Nem csak pozitív példákat találhatunk arra, hogyan bánnak a menekültekkel az egyes csapatok, pontosabban szurkolóik. Az Európai Labdarúgó-szövetség kezdeményezésére az előző Európa-liga fordulóban minden eladott jegy után egy eurót a menekülteknek biztosítottak. Ez a rendelkezés, elvileg legalábbis, a Lech Poznan, a magyar Kádár, Holman és Lovrencsics csapatára is érvényes volt. A poznani drukkerek azonban annyira nem díjazták az UEFA kezdeményezését, hogy a 2012-es Európa-bajnokságra felújított stadion kongott az ürességtől az együttesnek a lisszaboni Belenenses ellen lejátszott találkozóján. Mindössze háromezren látogattak ki a találkozóra, miközben az előző szezonban az átlagos nézőszám 20 054 volt. A stadion bejáratánál pedig ez a transzparens volt kifüggesztve: „Állítsák meg az iszlamizációt”. Már a csapat előző hazai bajnokiján is üzentek a szurkolók, méghozzá ezzel a transzparenssel: „Számunkra egyértelmű és egyszerű az üzenet: nem akarunk menekülteket Lengyelországban!”