Natasha Bertaud-t, az Európai Bizottság szóvivőjét sajtótájékoztatóján egy horvát újságíró kérdezte arról, hogy az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény a nemzetközi egyezményekkel összhangban alapvető emberi jognak tekinti-e, vagy pedig bűncselekménynek a határ menedékkérési céllal történő átlépését, mint azt Magyarország teszi.
A szóvivő válaszában azt mondta: a legtöbb uniós tagállam valamilyen módon szabályozza, feltételekhez köti a legális határátlépést - így például érvényes okmányok felmutatását követeli meg -, és ezzel párhuzamosan bűncselekménynek nyilvánítja az illegális határátlépést. Hogy Magyarország is így tesz, annak a jogszerűségét az Európai Bizottság nem vitatja a szóvivő szerint. Natasha Bertaud mindazonáltal azt is hangsúlyozta: a brüsszeli testület szorgalmazza, hogy Magyarországon törvényben biztosítsák a menedékkérők számára a cselekményükkel arányos bánásmódot és alapvető emberi jogaikat.
Az Európai Unió álláspontja szerint egyetlen menedékkérőtől sem lehet eleve megtagadni a menedékkérelem beadásának a jogát, senkit nem szabad e joga gyakorlásában megakadályozni, és visszatoloncolni csak azután szabad bárkit is, hogy egyedi jelleggel megvizsgálták az érintett személy konkrét helyzetét.
Járnak a menekülőket szállító különvonatok Ausztria és Németország között
A salzburgi városvezetés tájékoztatása szerint hétfő délelőtt 400 ember szállításáról gondoskodtak. Vasárnap este csaknem négyszáz menekültet szállító vonat hagyta el a pályaudvart Németország irányába, így a csarnok melletti, szükségszállásként működő parkolóházat még éjszaka ki tudták üríteni. Az éjjeli órákat csupán néhány menekült töltötte a salzburgi pályaudvaron. A tervek szerint ma ismét kiürítik, kitisztítják és kifertőtlenítik a parkolóházat, és csak este 10 óra után nyitják meg a menekültek előtt. Az épület befogadóképességét higiéniai és biztonsági okokból napokkal ezelőtt ezer helyett 800 főben határozták meg. Hétfőn délelőtt ismét sokan, csaknem 700-an érkeztek a salzburgi főpályaudvarra.
Az osztrák-német határon hétfőn délelőtt néhány száz menekült várakozott arra, hogy átjusson Ausztriából a németországi Freilassing településre. Az itteni határszakasz ausztriai oldalán hétfő délelőtt már elkezdték a menekültek ellátására létesített helyek bővítését. Szombaton tizenkétezren, vasárnap 8400-an lépték át az osztrák-magyar határt Burgenland tartománynál. Vasárnap nyolcezren Miklóshalmánál (Nickelsdorf), háromszázan Rábakeresztúrnál (Heiligenkreuz im Lafnitztal) mentek át. Hétfő hajnalban több mint kétezren érkeztek Burgenland tartományba ismét.
Épül a tranzitzóna Letenyén MTI Fotó: Varga György
Szerdára elkészül a letenyei tranzitzóna
A tranzitzónán a Horvátország felől Magyarországra itt belépni szándékozó menekülteket fogják regisztrálni - közölte a Zala megyei kormánymegbízott. Rigó Csaba elmondta: a kormánydöntés alapján letenyei helyszínre kijelölt zóna építése folyamatosan zajlik, hétfő délig 13 konténert állítottak fel és további 15 érkezik még a nap folyamán. A helyszín a "senkiföldje", vagyis a régi, magyar-horvát közúti átkelőhelyen a Mura híd közelében lévő terület. Naponta 6 és 22 óra között folyamatosan jelen lesz olyan, angolul tudó munkatársuk, aki a menekültek számára felvilágosítást nyújt, továbbá ügyvédi és tolmácsolási segítséget is biztosítanak a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal által indított idegenrendészeti eljárásoknál. Rigó Csaba hangsúlyozta: a helyszín is azt jelenti, hogy a regisztrálás még az ország területére történő belépésük előtt megtörténik, ezt követően pedig buszokkal szállítják őket tovább az osztrák határ közelében már korábban felállított gyűjtőhelyekre.
Menekülők és rendőrök a magyar-horvát határon MTI Fotó: Máthé Zoltán
Újabb kerítések
A kormánymegbízott jelezte azt is: az Országos Rendőr-főkapitányság közlése szerint Zala megye teljes horvátországi szakaszán kiépítik az ideiglenes drótakadályt. A 42 kilométer hosszúságú zalai magyar-horvát határon korábban csak a Mura-folyó által nem védett területeken kezdték meg az ideiglenes műszaki zár felállítását, de a mostani döntés szerint a folyóparti szakaszokon is végig elkészül a drótakadály.
Közösen járőröznek a magyar és szlovén rendőrök
Közös járőrözésbe kezdenek a teljes magyar-szlovén határszakaszon a magyar és a szlovén rendőrök, illetve folyamatos, valós idejű információval látják el egymást - közölte a belügyminiszter. Pintér Sándor a határ szlovén oldalán tartott megbeszélést szlovén kollégájával, illetve a két ország rendőri vezetőivel, majd a tárgyalásokat követően beszélt arról a újságíróknak, hogy megegyeztek a közös járőrözés elindításáról. A magyar belügyminiszter elmondta: megegyezésük szerint a járőrözés a teljes határszakaszra kiterjed, és folyamatosan tájékoztatják egymást, "valós idejű" információkat adnak át egymásnak a "migrációs hullám kezelése" érdekében.