GVH;bírság;versenyhivatal;gyógyhatás;Bio-Herb Kft.;

- Nem rákellenes az ivóvíz - Bírságolt a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 1,3 millió forint bírságot szabott ki a a Bio-Herb Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-re (Bio-Herb), mert a Magyar Rákellenes Liga ajánlásával jogsértő módon reklámozta a 105-Deuterium Water Balance elnevezésű terméket. A Bio-Herb e mellett a csökkentett deutérium tartalmú vizet egyéb, megalapozatlan gyógyító hatásokkal is népszerűsítette - közölte a versenyhivatal.

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet szakhatósági állásfoglalása alapján a 105-Deuterium Water Balance nevű ivóvíz nem minősül sem gyógyszernek, sem pedig gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítménynek - szögezte le a hivatal és megállapította, hogy a termék egyéb, különleges táplálkozási célú élelmiszerkategóriában történő nyilvántartásba vétel hiányában, általános közfogyasztásra készült élelmiszernek minősül.

A Magyar Rákellenes Liga 2012. januárjában mintegy két évig érvényes támogatási megállapodást kötött a Bio-Herbbel, amivel lehetőség nyílt arra, hogy a Bio-Herb Kft. feltüntesse a Magyar Rákellenes Liga logóját és a "Magyar Rákellenes Liga ajánlásával" feliratot egyes termékein. A Bio-Herb a Magyar Rákellenes Liga ajánlását megjelenítő reklámjai azt közvetítették a fogyasztóknak, hogy a termék alkalmas a rákbetegség megelőzésére és gyógyítására. A GVH jogsértőnek ítélte mind az ajánlással közzétett reklámokat, mind pedig a termék gyógyhatásáról a Bio-Herb honlapján közzétett film állításait.

A GVH a Bio-Herb és a Magyar Rákellenes Liga felelősségét egyaránt megállapította ugyan, de a Magyar Rákellenes Ligával szemben nem látta indokoltnak bírság kiszabását.

A hivatal súlyosító körülményként vette figyelembe, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat hosszú ideig tartott és kifejezetten sérülékeny fogyasztókat célzott meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek az egészségügyi problémájukkal kapcsolatos kereskedelmi kommunikációra.

A Netrisk.hu saját adatai szerint vasárnap estig az érintettek 48 százaléka élt azzal a lehetőséggel, hogy a visszavont engedélyű Astránál kötött kötelező biztosítását közös megegyezéssel felmondja, és október elsejei hatállyal azt egy másik biztosítónál kösse meg.