Csehország;V4-ek;menekülttáborok;

Egy horvátországi menekülttábornál Fotó: David Ramos/Getty Images Hírek

- Magyarországon létesítene V4-menekülttábort Csehország

Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter szerint a visegrádi csoport (V4) közös erővel egy tábort létesíthetne Magyarországon, ahol először regisztrálnák, majd elosztanák a menedékkérőket.

A tábor, mint hivatalos téma, egyelőre még nem került napirendre, de szeretném előterjeszteni a kormányban - mondta Stropnicky abban az interjúban, amelyet szombaton közölt a Právo című független cseh baloldali napilap. Jelenleg Csehország tölti be a V4-ek soros elnöki tisztségét, és Prága ebből kifolyólag kezdeményez közös lépéseket a migrációs válság megoldása érdekében.

A visegrádi négyes elnöklő országa vagyunk. Véleményem szerint jó lenne felajánlani a magyaroknak, hogy közös erővel egy tábort létesíthetnénk. Ezt azt jelenti, hogy egyikünk biztosítaná az ellátást, a másik a védelmet, megint más az orvosokat, az ágyakat - fejtette ki elképzelését a cseh védelmi miniszter.

Stropnicky szerint ez egy nagy tábor lehetne, ahol a menekülteket regisztrálhatnák, hogy megállapítsák, honnan jönnek, és elosztanák őket olyan helyekre, ahol esély van alkalmazásukra.

A magyarokkal tartjuk a kapcsolatot. Egyelőre főleg az alapvető anyagi dolgok hiányzanak nekik, olyanok, mint az egyszerű kamionok, tábori konyhák vagy építőipari gépek, mert a kerítést egészen a román határra áthúzzák - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy "a magyarok" most pontosítják, hogy mire lenne szükségük.

Josef Becvár, a cseh hadsereg vezérkari főnöke pénteken a közép-morvaországi Libavában azt közölte, hogy Csehország húsz katonát, közlekedési eszközöket, tábori konyhát és egy földfúrót küld Magyarországra, hogy segítsen megoldani az illegális bevándorlással összefüggő gondokat. Stropnicky a szombaton megjelent interjúban azt mondta, hogy várhatóan néhány tucat, mintegy ötven cseh katona menne Magyarországra. A cseh katonák és műszaki eszközök Magyarországra küldésének konkrét feltételeiről a két ország hadseregének képviselői október elsején egyeztetnek - mondta a vezérkari főnök. Josef Becvár megjegyezte, hogy Magyarországon keresztül rendkívül nagy számú menekült halad át Nyugat-Európa felé, ezért az országnak szüksége van segítségre.

Több mint 1600 menekült érkezett Hegyeshalomba
Az állami televízócsatorna tudósítása szerint a menekülők rendőrök kíséretében elindultak a magyar-osztrák határ felé. Ott önkéntesek, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Vöröskereszt munkatársai várják őket élelmiszerrel, itallal, valamint orvosi segítséggel. 

Fontos állomásához érkezett a 2. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál ugyanis ma tűzi programjára az Uránia moziban azt a holland dokumentumfilmet, ami az egyik legabszurdabb hazai történést, az un. Érpataki modellt mutatja be, azt ahogy egy jobbikos támogatottságú polgármester, Orosz Mihály Zoltán kiskirálykodik a településen. Az érintett, a film főszereplője Facebook-oldalán a következő szavakkal "ajánlja" a művet: "A zsidó-holland rendező a filmmel kapcsolatos véleményét elmondta az RTL Klub nevű szennycsatornának is."