Mekka;tragédia;rivalizálás;

- Vádaskodásokat szült a mekkai tragédia

A 717 ember zarándok életét követelő csütörtöki mekkai tragédia tovább élezte a perzsa-szaúdi ellentétet. A mekkai zarándoklat áldozatai között 131 iráni állampolgár volt, halálukért a teheráni síita hívők a „rosszindulatú és inkompetens szaúdi rezsimet” tették felelőssé.

 Szaúd-Arábia és Irán között a regionális hatalmi pozíciókért folyó vetélkedést felekezeti síita-szunnita ellentét súlyosbítja. Tegnap Teheránban tömegtüntetésre került sor, amelyet az Iszlám Propaganda Koordinációs Tanácsa engedélyezett, e testület jóváhagyása nélkül a perzsa államban nem lehet demonstrációt szervezni. A testület által kiadott közlemény a szaúdi hatóságokat tette felelőssé a történtekért, a tüntetést megelőző pénteki nagyimát vezető Mohammad Emani Kashani imám pedig azt az Irán által következetesen hangoztatott álláspontot ismételte meg, hogy az iszlám legszentebb helyének és a mekkai zarándoklatnak a felügyeletét és irányítását az iszlám államok közös hatáskörébe kell adni. A perzsa állam vallási vezetője, Khamenei ajatollah felszólította Rijádot, hogy vállalja a felelősséget a katasztrófáért. Iránban három napos gyászt rendeltek el.

Szaúd-Arábia nem közölte az áldozatok nemzetiségét, de a különböző országok hatósági közlése alapján eddig annyi derült ki, hogy 131 iráni, 87 marokkói, 14 indiai, 8 egyiptomi, 8 szomáiai, 7 pakisztáni, 5 szenegáli, 4 tanzániai, 3 algériai, 3 indonéziai, 3 kenyai, 1 holland és 1 burundi is volt közöttük.

Egy libanoni pedig tegnap arról cikkezett, hogy a szaúdi király fiának, Mohamed bin Szalmán Ál Szaúd hercegnek a konvoja okozta a mekkai tragédiát. A szaúdi hatóságok cáfolták a hírt.

Az ENSZ-nek ki kell vizsgálnia a jemeni polgárháborúban elkövetett jogsértéseket, ugyanis a polgárháborúban szembenálló felek mindegyike durván megsértette a nemzetközi humanitárius jogot, állítja az Amnesty International (AI).