;

Városliget;Civil Zugló Egyesület;

A tervek szerint az építkezést jövőre megkezdik, a múzeumi központot 2018-ra adhatják át.

- "Döbbenetes a beruházás terve" - Ismét tüntetés a Liget-projekt ellen

Habár néhány civil szervezet támogatja a Liget Budapest Projektet, ma délutánra a Civil Zugló Egyesület tüntetést szervez a Városliget beépítése ellen. Még egyáltalán nem kezdődött meg az építkezés a tervezett múzeumi negyed helyszínén, azonban sajtóértesülések szerint már most több mint 5 milliárd forintos összegben kötött szerződéseket a múzeumi központ létrehozására életre hívott projektcég, a Városliget Ingatlanfejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársaság.

A héten vált ismertté az Egyenlítő blog jóvoltából, hogy a Városligetbe tervezett nagyberuházás megvalósítására létrehozott cég hozzávetőlegesen 6 milliárd forint értékben kötött szerződéseket. Az idén aláírt elkötelezettségek többek között a tervezésmenedzsmentet, a projektmenedzsmentet, tervezést mérnöki előkészítő feladatokat, sajtókapcsolatokat, sőt még lőszermentesítést is fednek. A Liget Budapest Projekt keretében a komáromi Csillagerődben valósul meg a Csillagerőd Művészeti, Történeti és Hadkultúra Központ, amely a tervek szerint a Szépművészeti Múzeum egykori, az antikvitástól a reneszánszig ívelő gipszmásolat gyűjteményét vonultatja fel. Már tető alá hozták az intézmény felújításának megvalósításához szükséges kiviteli tervdokumentáció elkészítését, az épület műemléki rekonstrukciójának előkészítési munkáival pedig a kormányközeli üzletember, Garancsi István cégét, a Market Építő Zrt-t bízták meg.

Október 25-én nyit ki utoljára a városligeti Petőfi Csarnok, többé se koncertek, se bolhapiac FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Október 25-én nyit ki utoljára a városligeti Petőfi Csarnok, többé se koncertek, se bolhapiac FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

A gigaméretű teljes beruházás Baán László, az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes koncepciójáért felelős kormánybiztos szerint 150 milliárd forintos állami támogatásból valósul meg. Naprakész információk szerint már a jövő év elején megkezdődik az építkezés.

Csakhogy az elsősorban zöldfelületéről híres Városliget természeti értékeit veszélyeztetik az idetervezett múzeumok. A hivatalos tájékoztatás szerint a Liget Budapest Projekt eredményeként 60-ról 65 százalékra, vagyis több tízezer négyzetméterrel nő a Városliget zöldfelülete, azonban ez a változás a park jelenlegi állapotához képest jelent bővülést. Azt ígérik abban a brossurában is, amelyet a Ligethez közeli utcákban lévő házak postaládáiba dobtak be, hogy a park zöldövezeti része a használaton kívüli betonfelületek feltörésével és a romos, használaton kívüli épületek lebontásával növekszik majd. Ezzel szemben Várnai László, a Civil Zugló Egyesület képviselője lapunk megkeresésére úgy fogalmazott, az emberek többsége nem hiszi el, hogy nem pusztítják el a zöldet a Városligetben (bár több civil szervezet, többek között a Ligetkör Egyesület és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete támogatja a múzeumi negyedet.) Elmondta, az utóbbi hónapokban húszezren - köztük több Fidesz-szimpatizáns - írták alá azt a petíciót, amely arra kéri a kormányt, állítsák le a beruházást.

"Teljesen döbbenetes a beruházás egész elképzelése. Úgy gondoljuk, semmi nem indokolja, hogy a múzeumokat egy helyre pakoljuk. Megmagyarázhatatlan, hogy miért kell negyven méter magas épületeknek kimagasodnia a Városliget évtizedek óta álló fái közül" - fogalmazott a politikus, aki kifejtette azt is, hogy az építkezések megkezdésével oda lesznek a békés, idilli kikapcsolódást célzó időtöltések. A Civil Zugló Egyesület tiltakozásul ma délután négy órára nagyszabású tüntetést szervezett a városligeti Királydombhoz. A "Nem kellenek monstrumok a Városligetbe!" nevű demonstrációra mintegy tízezer embert várnak, bár a Facebook közösségi oldalon is meghirdetett eseményre az interneten jóval kevesebb, csupán 1500 ember mondott igent. A színpadon Ráday Mihály operatőr, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke is beszédet mond.

Ráday korábban több ízben kifejtette véleményét, miszerint a magyar főváros nem igényli azt az új brandet, amelyet az épületkomplexum létrehozásával kívánnak kiépíteni. Lapunk megkeresésére úgy fogalmazott, új múzeumépületek megálmodása helyett célszerűbb lenne helyretenni a már meglévő intézményeket, azonban erről még sehol nem lehetett hallani. "Néhány alternatíva is elképzelhető, esetleg az Északi Járműjavító, a Nagyvásártelep vagy az Operaházhoz csatolt Eiffel-csarnok, netán az Andrássy út üresen álló impozáns épületei közül több is megfelelő helyszín lehetne a múzeumoknak" - fogalmazott. Korábban már több építész is felsorakoztatott lehetséges helyszíneket, azonban ellenzéki beállítottságú építészek is elutasították a legtöbb opciót. Mindenesetre, mostanra már biztosnak látszik, hogy a legnagyobb fővárosi közparkban épülnek meg a múzeumok, azonban néhány kisebb-nagyobb probléma még nehezíti a megvalósítást.

Október 25-én nyit ki utoljára a városligeti Petőfi Csarnok, többé se koncertek, se bolhapiac FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Október 25-én nyit ki utoljára a városligeti Petőfi Csarnok, többé se koncertek, se bolhapiac FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

"Úgy tapasztalom, a kormány egyre inkább elszakadni látszik a Liget Budapest Projekttől, például beszédes az is, hogy csúsznak a kormánydöntések, bizonyos pályázatokat hónapok óta nem írnak ki, korábban pedig éles vita alakult ki arról, hogy végül megépítsenek-e bizonyos épületeket. Talán a tüntetésünk rádöbbenti arra a kormányt, hogy a lakosság ellenállásánál semmi nem fejezi ki jobban a közösség rosszallását a tervezett monstrumépületek megépítése ellen" - fejezte ki reményeit Várnai László, aki hozzátette, az igazi felháborodás akkor várható, amikor már körbekerítik az építési területeket, s az emberek világosan látni fogják, milyen nagy területeket érint a beruházás. A Népszabadság cikke rávilágít arra, hogy tájépítészek felmérése szerint több száz fa hiányzik a hivatalos összeírásból, többek között a Dózsa György úti parkoló mellett álló mintegy száz japán akác, valamint több fasor is kimaradt. A lap értesülései szerint a Paál László úton álló platánfák hivatalosan nem is számítanak fasornak, ugyanis azokat parcellákba osztották.

Lapunk próbálta elérni Baán László kormánybiztost, hogy megkérdezzük, hogyan reagál a szombati tüntetésre, esetleg kilátogat-e az eseményre. Sajtóosztályától azonban azt a tájékoztatást kaptunk, hogy Baán pillanatnyilag Berlinben tartózkodik, így nem tud nyilatkozni. Minden ellenérv és megmozdulás ellenére a Városliget Zrt. továbbra is úgy vélekedik, minden a megfelelő ütemben halad: terveik szerint a kormányhatározatban megszabott ütemterv alapján 2018-ban felavathatják a múzeumi negyed épületeit. Azonban addig még szerződést kellene kötni a Közlekedési Múzeum friss győztes tervezőivel, de itt lenne az ideje annak is, hogy megállapodjanak az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum közös épülettervének két tendergyőztese közül az egyikkel. Azonban, ha minden így halad tovább, akkor akár némi túlzással a két évtizede éles jogvitát és számos környezetvédő szervezet tiltakozását kiváltó Bős-Nagymaros-vízlépcső sorsára is juthat a múzeumi negyed. Az pedig ha másért nem, azért mindenképpen szomorú lenne, mert akkor az objektív szemüvegen keresztül is elhanyagoltnak tekinthető Városligetben semmi nem változna.

Nem azt kell ünnepelni, ha valaki nagyon öreg, hanem azt, hogy megélte azt a kort - mondja Ungvári Tamás. Az író, műfordító, kritikus, irodalomtörténész 85 éves lett. Úgy véli, az öregség szabadsága - a vélemény és a gondolkodás szabadsága - mindennél többet ér. A menekültügyről kifejti, hogy az embernek joga van az életét megvédeni, de ettől még nem választhatunk országot kedvünk szerint. Egyébként pedig a világválságnak a magyarok lehetnének a haszonélvezői, ha rádöbbennénk, hogy nemcsak a határokat kellene erősíteni, hanem a kultúra bástyáit is.