Orbán Viktor;

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár fogadja Orbán Viktor miniszterelnö

- Orbán: baráti tüzet kaptunk a hátunkba

Orbán Viktor miniszterelnök Bécsben tartotta nemzetközi sajtótájékoztatóját, oldalán Lázár János kancelláriaminiszterrel és Szijjártó Péter külügyminiszterrel. A kormányfő szerint Ausztria különösen nehéz időkben tagadta meg barátságát Magyarországtól, baráti tüzet kapunk a hátunkba, de a magyar kormány hajlandó ezt elfelejteni annak érdekében, hogy az osztrák-magyar kapcsolat romlása helyett a probléma megoldására összpontosítsunk. A kormányfő azt hangoztatta, hogy a magyar-horvát határon is létre kell hozni a határvédelmi rendszert, amit Ausztria is tudomásul vesz. Orbán azt is elmondta, hogy a szlovén határnál nem akarnak határzárat létesíteni, és egyébként is: "kerítést építeni nem egy jó érzés".

A kormányfő pénteken a bécsi magyar nagykövetségen tartott sajtótájékoztatót, miután megbeszélést folytatott Werner Faymann osztrák kancellárral és Reinhold Mitterlehner alkancellárral.

Két ok miatt kérte a találkozót

"Két oka is volt annak, hogy ma találkozókat kértem Ausztriában. Az egyik a két ország kapcsolata, a másik pedig a bevándorlás helyzete. A két téma nem független egymástól" - kezdte Orbán. A kormányfő szerint nagyon fontos, hogy Ausztria és Magyarország között jó legyen a kapcsolat, amit szeretne megőrizni. 

Baráti tüzet kaptunk a hátunkba

 Reinhold Mitterlehner fogadja Orbánminiszterelnököt Bécsben MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

 Reinhold Mitterlehner fogadja Orbánt MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

Orbán szerint a nyilvánosság előtt a magyarok sosem lépték át a határt, ami veszélyeztette volna a jó kapcsolatokat, de ez nem kölcsönös. "Ausztria különösen nehéz időkben támadta meg ezt a viszonyt. Úgy érezzük, hogy Magyarország magára maradt,  de a bevándorlás nem csak a mi problémánk, hanem jó néhány más európai országé is - mondta a kormányfő.

"Baráti tüzet kapunk a hátunkba, miközben mindent megteszünk, hogy betartsuk a szabályokat. Miközben védjük a határt, aközben olyan kritikákat kapunk, amik megrontják a két ország kapcsolatát" - jelentette ki Orbán, aki azt akarja, hogy ezt lezárják. 

Elfelejtjük a nácizást

Orbán Viktor úgy fogalmazott: Magyarország kész elfelejteni, hogy az osztrákok "lenáciztak minket", ami - jegyezte meg - abszurd egy osztrák politikustól. "Elfelejtjük a szemenszedett hazugságokat, amit mondtak, és ehelyett próbáljuk segíteni egymást, hiszen jogi értelemben mostantól egy csónakban ülünk, hiszen a magyar-horvát határon ugyanaz a helyzet a migráció ügyében, mint az osztrák-magyar határon" - fogalmazott Orbán. "Tegyünk úgy, mintha ez mind nem történt volna meg, és helyette összepontosítsunk a problémára" - mondta. 

Bírálat Horvátországnak

Magyarország a határát képes megvédeni, megakadályozni a törvénytelen határátlépéseket, és a határnál lefolytatni a szükséges eljárásokat. Itt a kormányfő bírálta Horvátországot, szerinte az ország nem hivatkozhat arra, hogy nem tagja a schengeni övezetnek, mert tagja a dublini megállapodásnak.

Jobbak a kapcsolatok, mint reggel 8-kor

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

A megbeszélések jó szándékúak voltak, bár voltak véleménykülönbségek, de ezeket mindenki át akarta hidalni - jellemezte a tárgyalásait Orbán Viktor. "Az osztrák-magyar kapcsolatok jobb állapotban vannak most, mint reggel nyolckor" - mondta. 

Nem enged a kerítésből

A horvát miniszterelnök azt javasolta a magyar kormánynak, hogy bontsuk el a kerítést, és nyissunk közösen egy korridort (migránsfolyosót) Ausztria felé - ismertette Orbán Viktor, aki szerint azonban ez minden európai jogszabállyal ellentétes. Tárgyalásainkon az osztrák kancellár ezt nem fogadta el, amit mi tiszteletben tartjuk - mondta Orbán Viktor. Ausztria irányába "nincs korridorhelyzet", mivel "korridort nem lehet úgy szervezni, hogy a végén lévő ország azt nem fogadja el" - közölte.

A horvát határra is kell kerítés

Orbán szerint a szerb határőrizeti rendszer bevezetése beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A korábbi több ezerhez képest ma csak néhány százan jönnek, ezért a magyar-horvát határon is létre kell hozni egy, a szerb határnál létesítetthez hasonló határrendészeti rendszert a határátlépés európai formáinak biztosítása érdekében - közölte Orbán. Szerinte most az a feladat, hogy ugyanaz a rendszer, mint  a szerb határnál, működjön a horvát-magyar határon is - erősítette meg. "Ez a feladatunk, amit az osztrákok ha "nem is teljes szívvel", de tudomásul vettek. A magyar kormány erről megpróbál a horvátokkal is dűlőre jutni" - tette hozzá a magyar kormányfő. 

Orbán támogatást gyűjt a kerítés előtt

A magyar-horvát zöldhatár tervezett lezárása előtt Orbán Viktor miniszterelnök felkeresi a visegrádi együttműködés (V4) tagállamait, magyar kormánytagok pedig Horvátországba látogatnak, hogy a sikeres akcióhoz szükséges támogatást szerezzenek - fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor szerint a bevándorlás utánpótlása korlátlan, ám ez az európai vezetők fejében még nem tükröződik.

Kétsoros lesz a kerítés

Kérdésre jelezte, a magyar-horvát határon is kétsoros lesz a fizikai határzár. "De nem kell megvárnunk a második sor felépítését ahhoz, hogy elrendeljük a zöldhatár lezárását" - fogalmazott a határzár várható időpontját illetően.

A miniszterelnök aláhúzta: ha létrejön a határzár a magyar-horvát határon, átlátható, tiszta, jogilag rendezett helyzet áll majd elő. Magyarországra az uniós szabályok szerint csak olyan ember érkezhet, akit Horvátországban már regisztráltak, és Budapest bár abban a feltételezésben él, hogy a horvát hatóságok eleget tesznek ennek, kétségei vannak afelől, hogy ez így valóban van-e. Mindazonáltal a határzár nélkül a zöld határon át érkezőkkel szemben nem érvényesíthetőek a dublini menekültügyi szabályok, ezért is szükséges a határvédelem - magyarázta.

Európában nincs ennyi drót

A magyar határokon épülő kerítéseket firtató kérdésre megjegyezte: "Európában nincs annyi drót, amennyire szükségünk volna", már Kínából is kellett szállítmányokat rendelni, de a magyar büntetés-végrehajtás keretén belül is vásároltak olyan gépeket, amelyekkel Magyarország a jövőben maga is képes lesz ilyen terméket előállítani. "Arra kérem önöket, ne esztétikai szempontból minősítsék a határt, lesz egy kis patchwork jellege kétség kívül" - fogalmazott.

A kerítés nem szeretet kérdése

Leszögezte: a határzár létesítése "nem szeretet kérdése", Magyarország "nem szeretne határzárat létrehozni a horvát határra, barátkozni és együttműködni szeretnénk", de a helyzet ezt nem teszi lehetővé. Elmondta, hogy a szerdai EU-csúcson minden európai vezetőt megkérdezett, köztük Donald Tuskot, az Európai Tanács, Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság és Martin Schulzot, az Európai Parlament elnökét, akik nem tudtak neki jobb tanácsot adni. 

Schengen elesett

 MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Magyarország déli határainak megvédése egyben az osztrák, a bajor és végső soron az európai határok megvédése, és ha ezt nem tudjuk megoldani, Schengen elesett - hangoztatta Orbán. A miniszterelnök sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta: ha Magyarország nem tudja megvédeni déli határait, akkor naponta 10 ezer, a következő hónapokban akár 250 ezer ember érkezhet Ausztria, illetve Németország felé. Kiemelte: politikai szempontból komoly dilemmát jelentett a horvát határon épülő kerítés, mivel Zágráb bár nem tagja a schengeni övezetnek, de az Európai Uniónak igen. Élvezzük a Schengenből fakadó előnyöket, de ez időnként kötelezettségekkel jár, és Magyarország vállalja ezeket a kötelezettségeket - szögezte le. 

Kerítést építeni nem jó érzés

A magyar kormányfő úgy fogalmazott, "kerítést építeni nem egy jó érzés", és a magyar rendőrök a lehető legemberségesebb módon próbálják védeni a határokat.

Nem akar kerítést a szlovén határra

"Szlovénia és Magyarország közé nem akarunk kerítést építeni. Ami ott zajlik, az terepmunka. Kitakaratjuk a határsávot és alkalmassá tesszük arra, hogy ott mobileszközöket tudjunk elhelyezni" - magyarázta Orbán Viktor, mi is történik a szlovén határon. Ezt szerint akár egy nap alatt le lehet bontani, ráadásul semmi olyat nem tesznek, amit ne egyeztettek volna a szlovén kormánnyal. 

Nem enyhül a "feláramlás"

Orbán Viktor szerint a most zajló "modernkori népvándorlás" utánpótlása korlátlan, ám ez az európai vezetők fejében még nem tükröződik. Jelezte, mivel az EU-csúcson nem sikerült elfogadtatni a közös görög határőrizetről szóló javaslatot, arra kell készülni, hogy délről nem enyhül a "feláramlás". Kifogásolta egyúttal, hogy egy európai bizottsági munkadokumentum szerint a bevándorlás nem probléma, hanem egy vissza nem térő lehetőség a demográfiai problémák orvoslására. "Ennél egyértelműbb meghívólevelet nem lehet küldeni" - fogalmazott, hibásnak nevezve ezt a hozzáállást.

Orbán dicsérte Szerbiát

Egy kérdésre válaszolva a miniszterelnök dicsérte Szerbiát, azt mondta, a Belgráddal való együttműködés a legnehezebb pillanatokban is példaértékű volt, egyszer ingott csak meg, a röszkei erőszakos cselekmények idején, amely "támadások szerb területről indultak ki, és a szerb hatóságok ezt nem akadályozták meg". Ezt leszámítva "Szerbia úgy viselkedett ebben a helyzetben, mint ahogy egy EU-tagjelölt államtól elvárható" - jelentette ki.

Kvótarendszer=csőtörés

Nem tartom ésszerűnek, hogy ha csőtörés van a lakásban, azzal foglalkozunk, hogy melyik lavórba mennyi vizet engedjünk - foglalta össze egy hasonlattal a kvótarendszert Orbán. A kormányfő szerint a csőtörés okát kell megszüntetni, ami jelenleg Görögországban van. 

Ezért nem találkozott az FPÖ-vel

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A miniszterelnök eredeti programja szerint találkozott volna Heinz-Christian Strachével, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökével is, de ez a találkozó elmaradt. Kérdésre válaszolva Orbán közölte: tisztában volt az FPÖ-vel szembeni fenntartásokkal, de úgy gondolta, hogy a közelmúltbeli burgenlandi tartományi választások és az ott létrejött koalíció fényében "lehet beszélni" a párttal (a szélsőjobboldalinak tartott FPÖ 15 százalékos eredményt ért el, és a nagyobbik kormánypárttal, a szociáldemokratákkal (SPÖ) léptek koalícióra a tartományban). Az osztrák vezetés ugyanakkor arra kérte, hogy ezt ne tegye meg, és mivel "javítani jött a kapcsolatokat", eleget tett ezen kérésnek.

Orbán újabb aranyköpése: "welcome party"

Arra a kérdésre, hogy mi lesz a magyar munkavállalókkal, ha Magyarország lezárja a határait, a kormányfő úgy felelt: "mi nem az osztrák–magyar határt akarjuk lezárni" – szögezte le Orbán, aki szerint a bevándorlókat üdvözlő  "welcome partyk" egy idő után a visszájukra fognak fordulni. 

Földi László biztonságpolitikai szakértő szerint a tömeges migrációs nyomással "hatásos terrorakciót" hajtottak végre Európával szemben, folyamatosan jönnek elő az országok közötti konfliktusok, Európa egysége megbomlott.