Javier Solana;KKM;

- "Rosszul vagyok Magyarországtól" - Válaszolt a KKM

 Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára szerint Magyarországot nem európai bürokraták engedték be az EU-ba, hanem a magyar emberek teljesítménye és történelme miatt az unióban van a helye.

Az államtitkár a tárca csütörtöki közleménye alapján arra reagált, hogy Javier Solana volt NATO-főtitkár, korábbi uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerdán egy sajtónyilvános eszmecserét követően újságírói kérdésre megjegyzést tett a magyar kormány migrációs politikájára.

Kritizálta Orbánt

A KKM felidézte: Javier Solana azt mondta, hogy az uniós intézmények jó választ adnak a menekültválságra, a tagállamok viszont nem elégségeset. A politikus "kicsinyességnek" nevezte, ha a bevándorlók vallási hovatartozását szempontként kezelik a befogadásukról szóló döntéshozatalban, és kritikával illette Orbán Viktor miniszterelnököt, aki állítása szerint azt mondta - annak ellenére, hogy Ferenc pápa minden európai parókiát a családok befogadására buzdított -, hogy nem fog befogadni "senkit, aki nem keresztény". 

Borzolta az idegeit a téma

Javier Solana úgy fogalmazott, "nem akarok többet beszélni Magyarországról, mert rosszul vagyok tőle", és "borzolja az idegeit" a téma.     "Többek között én voltam az, aki beengedte Magyarországot (az Európai Unióba)" - írta az eseményről a tárca.

Magyarországot nem bürokraták engedtek be

A KKM közleményében Magyar Levente erre azt válaszolta, hogy a magyar nemzet mindig is az európai közösséghez tartozott, ugyanakkor a közelmúltban is voltak olyan időszakok, amikor "külső hatalmak elnyomó diktatúrákat hoztak létre Magyarországon".  Az államtitkár úgy fogalmazott, Magyarországot nem európai bürokraták engedték be az EU-ba, Magyarországnak a magyar emberek teljesítménye és történelme okán az EU-ban van a helye.

Tiltakozó jegyzéket küldött a szerb külügyminisztérium a belgrádi horvát nagykövetségnek, amelyben elítélte azt, hogy horvát tilalom miatt a szerb állampolgárok, illetve a szerb rendszámú járművek nem léphetik át a határ, a jegyzék az intézkedést a második világháború idején fennálló fasiszta Független Horvát Állam intézkedéseihez hasonlítja.