A szemben álló felek ezúttal is Havannában ültek tárgyalóasztalhoz. John Kerry amerikai külügyminiszter szerint ez a megállapodás történelmi jelentőségű lépés az ötven éve tartó fegyveres konfliktus végleges lezárása felé.
A felek egyetértésre jutottak a 220 ezer halálos áldozatot követelő fegyveres konfliktus idején történt jogsértések kivizsgálásáról, a bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonásáról és az áldozatok kárpótlásáról. Az egyezményt az teszi kiemelt fontosságúvá, hogy Santos elnök a baloldali gerillaszervezet vezetőjével, a gyilkosságért, terrorizmusért és emberrablásért körözött, Timochenkóként ismert Rodrigo Londono Echeverrivel személyesen tárgyalt. Santos maga tájékoztatta a nyilvánosságot a megállapodásról és úgy fogalmazott, hogy ezzel "közel került a béke", mivel ez volt az utolsó nagy akadálya a békemegállapodásnak. A két vezető egyetértésre jutott, hogy fél éven belül aláírják a latin-amerikai térség utolsó gerillaháborúját lezáró végleges békemegállapodást, ami után hatvan napon belül a gerillák leteszik a fegyvert és "leszerelnek", de egyeztetések tárgyát képezi még, hogy ez hogyan zajlik majd. Santos ígérete szerint az ország polgárai népszavazáson mondhatnak majd véleményt a békemegállapodásról, amelyet a törvényhozásnak is jóvá kell majd hagynia.
A havannai tárgyalások három éve kezdődtek, Santos eddig egyetlen fordulón sem vett részt. Sőt, Kolumbia történetében 14 éve nem volt példa arra, hogy az ország államfője a FARC vezetőjével találkozzon. Az 56 éves Timochenko az idén nyáron már elment egyszer Kubába, hogy tárgyaljon a kormány képviselőivel, annak ellenére, hogy közel száz elfogatási parancs van ellene érvényben.