A migráció problematikájával foglalkozik az Ifjak és erősek - egyik forgatókönyvírója, Martin Behnke Budapestre látogat - és az Új világ, melynek rendezőjével, Anna Thommennel szintén találkozhat a magyar közönség. A tavalyi Berlinalén queer-filmdíjjal kitüntetett A kör című dokumentumfilm két férfi szerelmén keresztül a 40-es években alakult svájci melegszervezet történetét mondja el.
A Victoria című film – mely október 8-ától látható a Vertigo forgalmazásában – egyetlen bravúrosan rögzített jelenetben, vágás nélkül meséli el egy spanyol lány és négy berlini fiú találkozásának és szédítő ámokfutásának történetét. Szintén a Talajt vesztett fiatalok szekcióban látható pénteken a Sodrásban, a svájci film fiatal hősét kóros szenvedélye, a sebességmámor juttatta börtönbe. A Háború című, megrázó erejű mű, mely idén a Svájci Filmdíjon elnyerte a legjobb film és legjobb operatőr díját, – egy tizenöt éves kamaszról szól, aki egy erőszakos fiatalokból álló csapat tagjaként félelmetes háborúba kezd először a felnőttek, majd az egész világ ellen.
A kör című dokumentumfilm a 40-es években alakult svájci melegszervezet és magazin fénykorának, majd szétzúzásának történetét mondja el. Szintén a másság témakörébe illeszkedik Fassbinder A szabadság ököljoga című filmje, melyet ugyancsak a fesztiválon vetítenek. A Migráció blokkban átható lesz egy másik Fassbinder-remek is, A félelem megeszi a lelket. Majd levetítik az Ali a paradicsomban című dokumentumfilmet, mely Fassbinder egykori élettársa, El Hedi Ben Salem M’barek Mohammed Mustafa tragikus életét mutatja be.
A Migráció blokkban lesz látható az Új világ című dokumentumfilm egy tanárt mutat be, aki egy bázeli integrációs osztályban tanít. Diákjai a világ minden tájáról, a jobb jövőről szőtt álmokkal jöttek Svájcba, és most minden bizodalmukat tanárukba vetik. A tanárnak egyetlen cél lebeg a szeme előtt: hozzásegíteni a sorscsapásoktól traumatizált gyerekeket ahhoz, hogy a társadalom hasznos tagjai lehessenek. A vetítés után közönségtalálkozó lesz a film rendezőjével, Anna Thommennel.
1992-ben, Rostockban munkanélküli fiatalok egy csoportja 3000 tapsoló „néző” jelenlétében felgyújtotta a több mint 120 vietnámi menekültnek szállást adó „Napraforgó-ház“-at. A programban látható Ifjak és erősek IFJAK ÉS című német film a „Tűz éjszakája” megrázó eseményét három nézőpontból vizsgálva dolgozza fel. A film bátor korkép egy elveszett nemzedékről és a társadalom erkölcsi kudarcáról. A vetítés után a közönség találkozhat a film egyik forgatókönyvírójával, Martin Behnkével.