A 4000 lelket számláló nagyközség, Bag lakosságának csaknem egytizede, 400 roma él földrajzilag és társadalmilag elszigetelten. A bagi romatelep és a község többi lakója között évtizedek óta egyre mélyül a konfliktus, amelynek hátterében leginkább a kilátástalanság áll. A telepiek többsége aluliskolázott, munkanélküli, a családokat hatalmas adósságok, közműtartozások terhelik. A kistérségben kiemelkedően magas a kábítószer-fogyasztók és a bűncselekmények száma.
Kovács Krisztina jogász doktor a Vodafone Főállású Angyalaként immár egy éve dolgozik a BAGázs Közhasznú Egyesülettel egy közösségfejlesztésen alapuló roma integrációs modell – a Jogklinika Program – kialakításán. A két részből – jogsegély és adósságkezelés – felépülő program sajátossága, hogy nem adományokkal vagy segélyekkel, hanem az egyén felelősségvállalása, a problémák, illetve a megoldási lehetőségek tudatosítása által nyitja meg az utat a romák társadalmi integrációja felé.
- A Jogklinika legfőbb erőssége, hogy a társadalom kirekesztettjei számára jövőképet mutat, erősíti a jogtudatosságot, és megtanít felelősen élni – mondta Marchhart Pál, a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese.
A program adósságkezelés ágának célja a romatelepen jellemző úgynevezett „jogon kívüli” helyzet felszámolása. E folyamatban ma már a telepen élők fele, mintegy 200 fő vesz részt. Folyamatos közösségi – önkormányzati, szolgáltatói, lakossági és szakmai – párbeszédeken át közelítenek a probléma megoldásához, amely nem a tartozások elengedésén, vagy azok mértékének csökkentésén, hanem kedvező részletfizetési konstrukciók kidolgozásán alapul. Korábban elképzelhetetlennek tűnt a szemléletváltás, amely a telepiek körében egy év alatt végbement. Rendszeresen és aktívan részt vesznek az egyéni megbeszéléseken és a támogató csoport ülésein, csatlakoztak az önkormányzati szemétszállítási rendszerhez, úgy döntöttek, hogy legalizáljákaz áramhasználatot, tisztázták adósságaik mértékét és megkezdték azok törlesztését.
A jogsegély ág keretén belül az elmúlt 12 hónapban 40 hallgató végezte el az ELTE Állam és Jogtudományi Kar Kovács Krisztina által vezetett jogsegély kurzusát, amely a bagi romák számára nyújtott ingyenes jogi segítség mellett a hallgatók érzékenyítésével a társadalmi szemléletváltást is elő kívánja segíteni. A kurzus hallgatói rendszeresen tartanak ügyfélfogadást a telepen élő családok számára, és az elmúlt egy évben közel 100 – elsősorban szolgáltatói, szabályozási és szociális támogatások igénylésével, részletfizetéssel és állam által előlegezett gyermektartással kapcsolatos – ügyintézés során nyújtottak segítséget a jogon kívüli helyzet felszámolása érdekében.