;

Dróth Zoltán;férfi futsal-válogatott;Európa-bajnoki pótselejtező;Öreglaki Norbert;

Ötezer néző előtt ünnepelték a játékosok az Eb-re való kijutást FOTÓ: MTI/CZEGLÉDI ZSOLT

- Vigyázz, Európa, jövünk!

Hat év után szerepelhet újra kontinenstornán a magyar férfi futsal-válogatott, miután az Európa-bajnoki pótselejtezőben 6-5-ös összesítéssel legyőzte Romániát. A hazai találkozó hősét, Dróth Zoltánt lenyűgözte a hazai közönség buzdítása, nemzeti csapatunk spanyol trénere pedig az utolsó hat másodpercben is hitt benne, hogy megszerezzük a mindent eldöntő találatot.

Még mindig renghet a föld a debreceni Főnix Csarnok környékén, akkor üdvrivalgás fogadta Dróth Zoltán utolsó pillanatban szerzett gólját a román futsal-válogatott ellen, mely találattal kijutott Magyarország a 2016-os szerbiai Európa-bajnokságra. Hazánk csapata pótselejtezőt játszott délkeleti szomszédunkkal, a kinti mérkőzésen 2-2-re végeztünk ellenük, a hajdúsági találkozó rendes játékideje – kétszer húsz perc – pedig szintén ennyivel zárult. Ezt követte a kétszer öt perces hosszabbítás, mely úgy festett, hogy 3-3-mal végződik, de a Rába ETO-nál futsalozó Dróth fejesgólja mindent eldöntött: már csak három másodperc volt hátra, saját térfélről jöttünk oldalberúgással, melyet követően Öreglaki Norbert ívelte fel a kapu elé a labdát, és a mezőny legmagasabb tagja álomszerűen érkezett.

"Nagyszerű érzés, hogy kvalifikáltuk magunkat az Eb-re, különösen azért, mert az egész ország számára fontos Románia ellen mérkőzni. Megnyerni egy találkozót az utolsó percekben olyan, mint egy tündérmese. A végsőkig kiválóan küzdöttünk. Többször nem állt mellénk a szerencse az elmúlt években, de a kijutás most mindent kárpótol – értékelt a meccs hőse, aki óriási örömet okozott az 5 ezer fős nézőtömegnek – Hihetetlen volt átélni, hogy közvetlenül a szurkolótáborunk előtt szereztem a győztes találatot." A 4-3-ra végződő meccsen Dróth két gólt szerzett, míg Harnisch Ákos és Hosszú Ádám egyszer-egyszer vette be a román kaput.

Válogatottunk a második kalapból sorsolva került az Eb-selejtezőkön a második csoportban, ahol a legtöbb Eb-győzelemmel büszkélkedő (6) Spanyolország, illetve Macedónia és Svájc volt az ellenfél. Három mérkőzésünkön egyszer kikaptunk a spanyoloktól 5-0-ra, legyőztük a helvéteket 9-1-re, valamint 3-3-as döntetlent játszottunk a macedónokkal, jobb gólkülönbségünknek köszönhetően jutottunk be a második helyről a pótselejtezőbe. A kedden legyőzött Romániát legjobb csoportharmadikként sorsolták ellenünk.

Futsalosaink spanyol edzője, Sito Rivera is óriási eredményről beszélt. "Tudom, milyen fontos mérkőzés volt ez a magyar szurkolók számára. Rengeteget dolgoztunk az elmúlt hetekben, megérdemeltük a győzelmet. Harminc éve edzősködöm és láttam már hasonló, utolsó pillanatokban szerzett győztes találatokat. Hiába volt csak pár másodperc hátra a mérkőzésből, a labda nálunk pattogott, hittem benne, hogy még történhet valami" – mesélt a végjátékról a spanyol tréner, aki 2010-ben a világválogatott edzőjeként két magyar játékost - Balázs Zoltánt és Lódi Tamást - is meghívott a legjobbak közé. Rivera már jól ismerhette a román válogatottat, melynek kispadjáról 2013-ban állt fel a magyar lehetőségéért cserébe.

Eddig kilenc futsal-Európa-bajnokságot rendeztek, Magyarország két alkalommal vett részt (2005 és 2010), legjobb eredményünk a tíz évvel ezelőtti ötödik helyezés volt, de az eseményre nem selejtezők útján, hanem házigazdaként jutottunk ki. A két évente sorra kerülő sportversenyen jövőre tizenkét nemzet válogatottja vesz részt: a rendező Szerbia mellett Oroszország, Spanyolország, Olaszország, Ukrajna, Szlovénia, Horvátország, Portugália, Kazahsztán, Csehország, Azerbajdzsán és hazánk küzd majd az aranyéremért. A válogatottakat az október 2-i sorsoláson négy hármas csoportba sorsolják, melyekből az első kettő jut a legjobb nyolc közé, és onnantól egyenes kieséses rendszerben zajlik majd a küzdelem. A belgrádi Eb-t február 2. és 13. között rendezik.

A jövő évi riói olimpia és paralimpia nyitó- és záróünnepsége lényegesen alacsonyabb költségvetésű lesz, mint a 2012-es londoni, vagy a 2008-as pekingi ötkarikás játékok ceremóniái.