Tudomány;Design Terminál;végtaghiány;e-Nable Magyarország;

OTÓ: MTI/MOHAI BALÁZS

- Műkéz 3D technikával nyomtatva

Hat végtaghiánnyal született gyerek kapott 3D-nyomtatott műkezet a budapesti Design Terminálban, az e-Nable Magyarország önkénteseitől.

A protéziseket a szervezet ingyen adja, de a 3D-nyomtatási technológiával egyébként sem kerülnek sokba. A kéz mellé megkapták a 3D-nyomtatáshoz szükséges fájlokat is, így ha egy alkatrészt cserélni kell, maguk is kinyomtathatják. Az e-Nable nevű non-profit szervezet 2013-ban alakult az Egyesült Államokban. Alapítói célja az volt, hogy a végtaghiányos gyerekek számára olcsó, évente cserélhető művégtagokat gyártsanak. Az Egyesült Államokban a végtaghiányos emberek nagy része gyerekként egyáltalán nem használ művégtagot, ugyanis az ottani egészségbiztosítók nagy része egy ember számára csak egyetlen művégtagot fedez. A növésben lévő gyerekeknek azonban évente új protézist kellene venni.

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) taggyűlése kedden Keresztury Tibor írót, szerkesztőt, a Litera.hu főszerkesztőjét, a Stuttgarti Magyar Intézet volt igazgatóját választotta meg öt évre a könyvszakmai szervezet igazgatójának.