MSZP;brókerbotrány;Quaestor;

- Az MSZP szerint így lehetett volna elkerülni a Quaestor-botrányt

A tőkepiaci és biztosítási törvények módosításáról szóló javaslat tárgyalásával folytatta munkáját kedden az Országgyűlés. A változtatások céljaként a nemzetgazdasági miniszter az uniós jogharmonizáció mellett a pénzügyi fogyasztóvédelem erősítését jelölte meg. A Fidesz és az MSZP is támogatásáról biztosította a javaslatot, utóbbi ugyanakkor a brókerbotrányok tapasztalatainak jogszabályba való átültetését hiányolta.

Józsa István, az MSZP vezérszónoka a brókerbotrányokat és kiemelten a Quaestor-botrányt idézte fel, majd kritizálta a MNB-felügyeleti tevékenységét. Ha a felügyelet próbavásárlást végzett volna, menet közben meg lehetett volna akadályozni a történteket, illetve ha szigorúbbak lettek volna a kibocsátás feltételei, akkor szintén elkerülhető lett volna a kár - mutatott rá. Hozzátette: az, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter személyesen ismertette a javaslatot, azt jelzi, felvállalja a felelősséget a tőkepiaci és biztosítási törvények megalkotásáért. A fogyasztóvédelem erősítését megfogalmazó célt helyénvalónak nevezte a politikus, aki kitért a javaslat azon pontjára, amely a székhely szerinti tagállam meghatározására vonatkozik. Pontosítja továbbá a javaslat  az éves, féléves jelentések körét is - jelezte. 

A szocialista képviselő kitért arra, hogy a biztosítónak értesíteni kell az ügyfeleket az általa javasolt módosításról, s ha azt az ügyfél 30 nap után elutasítja, akkor sem mondhatja fel a biztosító. Ennek a módosításnak fogyasztóvédelmi hatása van - állapította meg, és szintén e körbe sorolta, hogy az életbiztosítás díját úgy kell kalkulálni, hogyelegendő legyen minden költségre. A tartós adathordozón való tájékoztatás lehetősége  is előrelépés - tette hozzá. Az MNB-ről szóló törvény módosítását úgy értékelte: az uniós irányelv által a tájékoztatási kötelezettségek megsértése esetén rögzített új szankciókat ülteti át. Józsa István közölte: ez az előterjesztés támogatható, de kevés, a Quaestor által elsíbolt kár megelőzéséhez szükséges pontok hiányoznak, ezért várják a további törvényalkotást.

A közbeszerzési törvény módosításáról döntött kedden az Országgyűlés, az új jogszabály rövidebb eljárási határidőket és új értékelési szempontokat fogalmaz meg.