Csehország;Milos Zeman;Ztohoven művészi csoport;Andrew Schapiro;

- Zemant dühítette az alsónadrág-kommandó

Államügy lett Csehországban egy alsónadrágból. A Ztohoven művészi csoport aktivistái ugyanis a prágai Várra, a Hradzinra az állami lobogó helyett egy monumentális, vörös színben pompázó alsónadrágot feszítettek ki. Az elnöki hivatal méltatlan politikai támadásról beszél, az egyik „tettest” őrizetbe vették.

Milos Zeman államfőt megosztó személyiségnek tartják Csehországban. S itt most nem is arra gondolunk, hogy nem egyszer láthatóan illuminált állapotban dülöngélt egyes eseményeken, hanem inkább külpolitikai irányultságára. Az Európai Unió állam- és kormányfői közül egyedül ő vett részt Moszkvában május 9-én a Győzelem napja alkalmából megrendezett ünnepségeken. Miután az eset miatt Andrew Schapiro, az Egyesült Államok Csehországba akkreditált nagykövete óvatos bírálatokkal illette Zemant, az államfő persona non gratának minősítette az amerikai külképviseleti vezetőt. Zeman akkor hangzatosan úgy fogalmazott, hogy Schapiro előtt „bezárult a prágai vár kapuja”.

A cseh elnöknek nem ez volt az első oroszbarát megnyilvánulása. Tavaly november közepén, moszkvai látogatása alkalmával az ukrán válságról ejtett szót, méghozzá az orosz televízió egyes műsorán. Akkor annak a véleményének adott hangot, hogy teljesen értelmetlen gazdasági támogatást nyújtani Kijevnek „a polgárháború” közepette. "Szerintem a legfontosabb, hogy megértsük, Ukrajnában egyszerűen polgárháború van. Nem kell valamilyen vágyálmokat kergetnünk a (Kijevnek szánt) támogatásról, ide értendő Ukrajna gazdasági támogatását, mert polgárháború körülményei között a gazdasági segítség teljesen értelmetlen" - mondta Zeman, aki szerint ugyanolyan polgárháború ez, mint amilyen Spanyolországban volt a harmincas években.

Orosz vendéglátóinak különösen elnyerte a tetszését az a kijelentése, amellyel bírálta az Európai Uniónak a Kreml ellen elrendelt szankcióit. Mint mondta, nem ő az egyedüli vezető uniós politikus, aki kétségekkel szemléli a Moszkvával szemben hozott intézkedéseket. Szerinte a szankciók a „loss-loss” stratégiát követik, vagyis mindkét fél csak veszít velük. A Washington Post 2014 őszén egyenesen úgy értékelt, hogy Milos Zeman a Kreml szócsöve lett. Zeman Kínával is kivételesen jó kapcsolatokat ápol. Szeptember 3-án Pekingben részt vett a második világháború hetven évvel ezelőtti lezárása alkalmából megrendezett parádén, ezúttal is egyedüliként az EU hivatalban lévő állam- és kormányfői közül. Tavalyi kínai látogatása során pedig nagy port kavart kijelentést tett. Mint fogalmazott, Pekingben azt tanulmányozza, „miként lehet gond nélkül felépíteni egy demokratikus társadalmat”.

Az alsónadrág vörös színével tehát Zeman Oroszország és Kína iránti elkötelezettségét illusztrálták. Hogyan került mégis egy emberi nagyságú alsónadrág a prágai várra? A Hradzinnál jelenleg renoválási munkálatok folynak, így a Ztohoven művészi csoport két aktivistája az állványok segítségével jutott az épület tetejére. Ezután már nem volt nehéz dolguk, levették a nemzeti lobogót, s kicserélték a gatyával.

Az esetet a prágaiak nagy része talán észre sem vette volna, ám az aktivisták megörökítették partizánakciójukat, s a képsorokat sokan megosztották az internetes közösségi oldalakon. A felvételeken az is látszik, hogy a munkások is nyomon követték a „bevetést”, s leplezetlen érdeklődéssel figyelték a történteket. Később aztán az egyik „elkövetőt” őrizetbe vették, ugyanakkor a művészi csoport büszkeségét hangoztatta a sikeres manőver után, s azt emelte ki, így akarják felhívni a figyelmet Milos Zeman Európa-ellenes, „reakciós” politikájára.

Az alsónadrágon kívül még egy ajándékot hagytak a cseh elnöknek. Méghozzá egy versikét, amelyben Zeman kínai és orosz kapcsolatait pedzegetik. Az elnöki hivatal nem hahotázott a szatirikusnak szánt performansz láttán, Jirí Ovcacek elnöki szóvivő azt közölte, „még a szovjet megszállók sem vetemedtek arra, hogy így megszégyenítsék a várat”. A szóvivő szerint az eset arra emlékeztet, amikor 1939-ben a nácik kifüggesztették zászlajukat a Hradzinra. Az elnöki iroda hozzátette, a törvény minden erejével le akarnak sújtani az elkövetőkre. A hivatal szerint az egyik aktivistának „bűnügyi háttere” van, azt már nem tette hozzá, hogy az is egy politikai performansz volt.

Csehországban létezik olyan törvény, amely bünteti az állami jelképek megrongálását. A Ztohoven aktivistái azonban érvelhetnek azzal, hogy az általuk leszedett lobogónak semmi baja sem lett. Így elítélésük sem ígérkezik egyszerű feladatnak Zemanék számára. Egyszer már perbe fogták a csoport aktivistáit. 2007-ben meghackelték az időjárás-panoráma című műsort, amelyben síparadicsomok időjárását mutatják be élőképek révén. Ők az egyik síparadicsom hátterében egy nukleáris robbanást mutattak be azt illusztrálván, milyen veszélyek fenyegetik a Földet.

Egy újabb, mintegy 1500 tagú migránscsoportot indítottak el Zákányból hétfő délután az ország nyugati határánál kialakított gyűjtőpontokhoz, Szentgotthárdra és Vámosszabadiba - közölte az M1 csatorna.