Ránk törik az ajtót a menekültek
Orbán azzal kezdte beszédét, hogy ha nevén kell nevezni a gyereket, nem bevándorlásról, hanem tömeges népvándorlásról kell beszélnünk. A miniszterelnök szerint a menekültek ránk törik az ajtót. A kormányfő szerint Európa képtelen arra, hogy bevándorlók százezreit egy egyszerű regisztrációra rábírja, hozzátéve, hogy Európában menekültnek tekintik azt is, aki valójában illegális gazdasági bevándorló, ezért veszélyben vagyunk. "Így jutottunk oda, hogy veszélybe kerültek a határaink, veszélyben van a törvények tiszteletére épülő életformánk, veszélyben van Magyarország és egész Európa. Akit lerohannak, az nem tud befogadni" - emelte ki a kormányfő.
A jólétért meg kell dolgozni
Európában nem alanyi jog a jólét, azért meg kell dolgozni - hangsúlyozta Orbán, hozzátéve, hogy világossá kell tenni mindenki számára, hogy Európa attól Európa, hogy itt világos szabályai vannak az együttélésnek. A törvények uralma Európában nem elnyomást, hanem védelmet és biztonságot jelent - fogalmazott. Le kell szögezni - folytatta Orbán Viktor -, hogy itt mindenki megdolgozott azért, hogy nyugalomban és biztonságban élhessen; megdolgoztak külön-külön az emberek és együtt a nemzeti közösségek is.
Nem tudunk mindenkinek munkát adni
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Orbán szerint a bevándorlók rossz politikai döntések áldozatai, "a világ valójában hátat fordított ezeknek az embereknek". Érthetőnek is tartja, hogy sokan közülük, akik nehéz körülmények között élnek, elindulnak Európába, egy "gazdag, de gyenge világrégióba", ám világosan látszik: Európa nem képes magára venni a világ összes baját, nem képes eltartani az összes gazdasági bevándorlót, ráadásul "az sem biztos, hogy mindannyian dolgozni akarnak". Elgondolkodtatónak nevezte ezzel kapcsolatban, hogy valaki még Németországban is azért tüntet, hogy Svédországba mehessen.
Erkölcsi kötelességünk
Magyarországnak történelmi és erkölcsi kötelessége megvédeni Európát, és amikor Magyarország a határait védi, akkor Európát is óvja - hangoztatta Orbán Viktor. Az illegális bevándorlással összefüggésben a kormányfő úgy fogalmazott: "a világ legtermészetesebb dolga, ha az ember megvédi a családját, mi most éppen ezt tesszük". Kifejtette: Magyarország ezer éve a nagy európai család megbecsült tagja, történelmi és erkölcsi kötelessége megvédeni Európát, ezáltal ugyanis Magyarország önmagát is védi. Amikor Magyarország határait védjük, akkor Európát is óvjuk - tette hozzá.
Rövidlátó az európai politika
A miniszterelnök szavai szerint Magyarországnak kétfrontos küzdelmet kell folytatnia: meg kell védenie az ország és Európa határait, de meg kell küzdenie "a rövidlátó európai politikával is". Orbán kijelentette: Európa nem képes magára venni a világ összes baját, "nem vagyunk képesek eltartani az összes gazdasági bevándorlót". Vitában állunk Brüsszellel, mást azonosítunk problémaként, a megoldás eszközeiként, a probléma következményeiként - folytatta a kormányfő, hozzátéve, újra kell gondolni számos európai intézményrendszert, egy sor európai vívmányt. Mivel Európa nem tudja megvédeni saját külső határait, újabb és újabb belső határok záródnak le - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor.
Ezért állunk vitában Európában
"Európa mintha nem lenne képes érzékelni veszélyt" - fogalmaz a kormányfő, hozzátéve: Az európai baloldal magatartása érthető, hiszen számukra itt a lehetőség, hogy beteljesítsék történelmi céljukat, a nemzetek felszámolását. "Mi viszont a nemzeti függetlenség, a szuverenitás oldalán állunk". A teljes politikai színtéren találunk olyanokat is, akik arra biztatják a menekülteket, hogy életüket kockáztatva jöjjenek Európába - mondta a miniszterelnök.
A magyar emberek döntöttek
"Amíg Európa nem tudja megvédeni a saját határait, a nemzetállamok arra kényszerülnek, hogy erejükön felül védjék a saját határaikat. A magyar emberek döntöttek, az országot meg kell védeni. Minden eddigi és következő lépés ennek érdekében történik, a határzárépítés, a jogszabályok szigorítása a népvándorlás megfékezésére is ezt a célt szolgálja" - fogalmazott Orbán.
Menekültek milliói jönnek
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Irak, Szíria, Afganisztán, Líbia - ezeket a válságövezeteket sorolja elsőként a kormányfő, aki szerint menekültek milliói élnek segélyből, és kelhetnek útra. Fokozódik a migrációs nyomás, egyre többen indulnak útnak - mondta a kormányfő kifogásolva, hogy Európa "nemhogy tárva, nyitva hagyta az ajtókat és ablakokat, még meghívókat is küldözgetett a bevándorlóknak". Hozzátette, hogy "az észak-afrikai védvonal" is összeomlott, az arab tavasz káoszt eredményezett, mivel a Nyugat által egyedül üdvözítő államformának tartott képviseleti demokrácia intézményei működésképtelenek ott, ahol nincs erre irányuló akarat.
Menekülttáborok kellenek, csak nem itt
A kormányzati intézkedések önmagukban nem fékezhetik meg az egész Európát nyomás alatt tartó emberáradatot, de amíg nem lesz egységes európai cselekvési terv, addig a problémát nem lehet megoldani, csak kezelni. Mind a 28 uniós tagállamnak ki kell vennie a részét a déli határok védelméből. A menekülttáborokat az unión kívül kell létrehozni, segíteni kell azoknak az országoknak, amelyek már eddig is több millió háborús menekültet helyeztek biztonságba - hangsúlyozta Orbán.
Nem jó a kvótarendszer
Orbán szerint a kvótarendszer csak a következményekre vonatkozik, nem az okokra. Előbb meg kell védeni a határokat, utána lehet beszélni a már itt lévő menekültek elosztásáról. A kormányfő arra kérte a képviselőket, hogy pártállástól függetlenül támogassák a kormányt az ország védelmében. "Hazánk csak egy van, és azt mindenkinek kötelessége megvédeni" - zárta beszédét a miniszterelnök.
Vastaps Orbánnak
Orbán Viktor szavait nagy taps fogadta az ülésteremben, amikor köszönetet mondott a magyar határokon szolgáló, fegyelmezett, emberséges teljesítményt nyújtó rendőröknek, katonáknak.
Orbán válaszolt Tóbiásnak
Tóbiás Józsefnek felhívta a figyelmét, hogy a gazdasági menekülteket nem kell befogadnia Európának. A menekültek viszont nem mondhatják meg, hogy melyik országba szeretnének menekültstátuszt kapni. Mindez ugyanúgy működik, mint 1956-ban. "Olyan nincs, hogy elindulok és közlöm, hogy egyik ország sem felel meg nekem. Ennek semmilyen nemzetközi menekültügyi eljáráshoz nincs köze, ezért ezt nem is lehet rajtunk számon kérni" - fogalmazott válaszában Orbán.
Tóbiás József MSZP-elnök előzőleg közös európai uniós határvédelem szükségességéről beszélt az ülésen. A közös menekültügyi rendszer felállásáig lehetővé kell tenni, hogy a menekültek eljuthassanak oda, ahova akarnak. Konfrontatív politikával nem lehet hosszú távon megoldani a válságot. A rendszerváltás óta nem volt ilyen mélyponton a magyar diplomácia. Arra kérte a kormányfőt, hogy az Országgyűlés pártjainak egységes támogatásával tárgyaljon Brüsszelben.
Nem lesz szünet a menekültek áradatában
Most egyelőre a védekezésen van a hangsúly, de el fog jönni az a vita is, ami a visszaküldésről szól - reagált Vona Gábor szavaira Orbán Viktor. Ez a görög vita még hátravan. "Sajnos szünetre nem, sőt erősödő migrációra kell számítani télen is: a tavalyi adatok erre utalnak" - mondta a kormányfő.
Be kell tartani Schengent
"Olyan nincs, hogy beáramlunk" - Orbán szerint vagy betartjuk vagy közös akarattal módosítjuk Schengent, de addig is a megállapodást be kell tartani. Megjegyezte továbbá, hogy Magyarország nem jókedvéből épít műszaki határzárat és alkalmaz saját megoldásokat, "egyszerűen megpróbáljuk betartani szerződéses kötelezettségeinket".
Kell a honvédség is
A szerb határt a rendőrség meg tudja védeni, a horvát és a szlovén határszakasz együttes védelméhez azonban fel kell használni a honvédséget is - mondta Orbán frakcióálláspontokra reagálva, majd kifejtette, hogy a határzár működik a szerb zöldhatáron; míg korábban azzal számoltak, hogy hatodára, hetedére esik vissza az illegális belépők száma, annál sokkal nagyobb mértékű csökkenést mutatnak a számok.
A szerb és a horvát határt együtt a katonaság nélkül nem tudjuk megvédeni - hangoztatta Orbán Viktor, szükségesnek nevezve a közös járőrözést. Azon ellenzéki képviselőknek, akik a parlament rendkívüli ülésén elutasították a honvédség bevonásának tárgyalását, azt üzente: azok, akik megtagadták a felhatalmazást, most pedig a hatékonyságot kérik számon, "képmutatóak és farizeusok".