Az uniós biztos kifejtette: az Európai Bizottság álláspontja szerint két fő feladat van a jelenlegi helyzetben, a külső határvédelem megerősítése és a már az unió területén tartózkodó migránsok elhelyezése. E két cél között nem lehet különbséget tenni fontosság szempontjából, ugyanakkor a migránsok elhelyezésére a kvótarendszer elfogadása megoldást jelenthetne - közölte. Hozzáfűzte: a kvótarendszer a bizottság szerint biztosítja a tagállamok közötti szolidaritást, valamint a migránsok elhelyezésének tisztességes megosztását eredményezheti.
Az ülésen csaknem minden képviselő a migrációs válsággal kapcsolatban kérdezte Navracsics Tibort, aki kijelentette: a bizottság tagjaként a magánvéleményét nem tolmácsolhatja, csak a testület hivatalos álláspontját. Úgy vélte, a bizottság igyekszik tartózkodni minden tagállam politikai bírálatától, legfeljebb általános kijelentéseket tesz. A bizottság alapvető feladata, hogy olyan javaslatot készítsen, amely találkozik a tagállamok összességének vagy legalább minősített többségének az akaratával - tette hozzá.
Józsa István (MSZP) és Szelényi Zsuzsanna (Együtt) kérdésére a biztos elmondta: az EU tagállamai és a szomszédos országok merőben új helyzettel szembesültek, és erre mindenki a maga módján reagál.
Bana Tibor (Jobbik) érdeklődésére Navracsics Tibor közölte: a bizottság szerint jelenleg a sürgős feladatokat kell megoldani, aztán jöhetnek a közép- és hosszú távú kihívások, például az oktatással kapcsolatos kérdések a válságkezelésben.
Az uniós biztos kifejtette: a közelmúltbeli nyugat-európai terrortámadások felvetették, hogy sok olyan fiatal, akik bevándorló vagy bevándorlók gyermeke, beilleszkedési nehézségekkel küzd, és alternatív szubkultúrát építenek fel, miközben elidegenednek a többségi kultúrától, majd többük radikalizálódik, terrorcselekményeket követhet el. Ezért párizsi folyamat néven olyan együttműködést indítanak a tagállamok oktatási miniszterei között, amelynek két célja van: a demokratikus szocializáció, hogy az iskola legyen a terepe a demokratikus készségek elsajátításának, így a fiatalok aktívan részt vehetnek a közéletben, a politikai döntéshozatalban, továbbá az elidegenedés feltérképezése, hiszen a családok mellett a tanárok vehetik észre először, ha a fiatalok kezednek kiválni a közösségből.
Navracsics Tibor kitért továbbá arra, hogy az Európai Befektetési Bank célja, hogy azokban az ágazatokban nyújtson segítséget, többletforrást, amelyekben valamilyen oknál fogva magasabb a megtérülési rizikó, ezért magántőke kevésbé van jelen. Az oktatás esetében is hosszabb alatt térül meg a befektetés, így az Európai Befektetési Bank segítene ebben az ágazatban is - közölte. Megjegyezte: a lehetőségekről októberben Brüsszelben konferenciát tartanak, a tervek szerint ezt regionális konferenciák követhetik.
Firtl Mátyás (KDNP) és Legény Zsolt (MSZP) a budapesti olimpia lehetőségéről kérdezte a biztost, aki elmondta: miden nagy sportesemény megrendezését "hivatalból is" támogatja, mert ezek fontos elemek a közösségépítésben és gazdasági szempontból is jelentősek.
Végül Hörcsik Richárdnak, a bizottság fideszes elnökének érdeklődésére Navracsics Tibor közölte: a jelenlegi bizottságnak valóban nagyon fontos a kapcsolattartás a tagállom parlamentjeivel és a parlamenti bizottságokkal.