pályázat;televíziós forgatókönyv;Bacsó Péter;

- Közelkép - ...és a dialógus

Megint pályázatot hirdettek televíziós forgatókönyvek írására. Persze nem kész forgatókönyveket vártak, hanem ötleteket, szinopszisokat. (A kész forgatókönyveknek Amerikában olyan szigorú szabályai vannak, hogy ha mondjuk az 53. oldalon nem az a típusú esemény van, aminek ott kellene lenni, el se olvassák tovább a szöveget. Gazdag Gyula filmrendező közlése ez, aki évek óta Amerikában tanít.)

Nálunk viszonylag rövid idő elteltével, ez már a második ilyen pályázat, az elsőről azt se tudjuk, nyert-e valaki és ha igen, mivel. Annak a pályázatnak az alkalmából megjelent e hasábokon egy figyelmeztetés, hogy a sorozatok sikere a legritkábban múlik a történeteken. Végül is a krimi története az áldozat megtalálása, a helyszínelés, a kihallgatások és a leleplezés. A romantikus történetekben: szerelem, féltékenység, érdekek ütközése – rendszerint „boldog vég” nélkül. A siker sokkal inkább a megszerethető – vagy utálható – figurákon múlik, ahogy azt rendszerint kitűnő színészek megelevenítik.

Gondoljunk csak Columbóra, Monkra, a Mentalistára, Poirot-ra és a többiekre. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy a színészek csak akkor villoghatnak, ha megfelelő dialógusokat adnak a szájukba. Éppen ezek a szövegek mutatják elsősorban, hogy milyen karakterről van szó. Csak ilyen jó szövegekkel tud eredeti – szerethető, ritkábban utálható – figurát teremteni a színész. Az amerikai filmek világsikerének egyik forrása, hogy a pocsék történetekben is gyakorta eredetiek a dialógusok.

Ha valamire pályázatot lehetne meghirdetni éppen az, hogy egy megadott szituációra a szerzők, természetesen más-más dialógusokat írhatnának. Ezt könnyebb is lenne elbírálni. S nem ártana persze ilyesmit tanítani is. A Filmgyárban valaha volt forgatókönyvíró tanfolyam Bacsó Péter vezetésével, (Amerikában Bíró Yvette tartott ilyen kurzusokat), de ismereteim szerint csak egy név került elő nálunk: Fábry Sándoré. Aki viszont nem forgatókönyveket ír.

Négy különleges műtárggyal gyarapodott a Zsolnay-porcelánritkaságokból álló pécsi Gyugyi-gyűjtemény. Az Egyesült Államokban és Franciaországban fellelt, a 19. század végén készült áttört falitálat, fedeles dobozt, fedeles dobozkát és egy Klein Ármin által tervezett, harcosfejet ábrázoló kis tálat az adományozó Gyugyi László személyesen helyezte el a vitrinekben.