Balog Zoltán közölte: olyan történészről van szó, aki alkalmas erre a feladatra, és üdvözölte, hogy együtt dolgozhat vele. Mint mondta, a döntés előtt egyeztetett a kormányfővel, és az, hogy ő örült ennek a javaslatnak, azt jelzi, hogy a miniszterelnök és a kormány - ahogyan ő maga is - nagyon értékesnek tartja Schmidt Mária munkáját.
Ahogy már beszámoltunk róla, hogy kormánybiztossá nevezhetik ki Schmidt Máriát. Erről a Népszabadság írt először, a lap szerint kormánykörökben megfogalmazódott az elképzelés, hogy az 1956-os forradalom 60. évfordulója, 2016 legyen ’56-os emlékév - ezt koordinálná kormánybiztosi rangban a Terror Háza Múzeum főigazgatója.
Nem volna meglepő, ha a Sorsok Háza körüli erős konfliktushelyzet feloldása az lenne, ha erre tekintettel Schmidt lemondana a projekt irányításáról. A főigazgatót formálisan nem Orbán Viktor delegálta a Sorsok Háza élére, hanem a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány, ám mivel Schmidt a kormányfő bizalmi köréhez tartozik, vélhetően Orbán akaratának megfelelően került a vezetői székbe. A lap megkeresésére a főigazgató elmondta, hivatalosan még nem értesítették kormánybiztosi kinevezéséről. A Sorsok Házával kapcsolatban pedig kifejtette: "nem gondolom, hogy a Sorsok Házával vagy bármi mással kapcsolatos kormánypolitikát a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vagy Heisler András igényei szerint kellene alakítani".