Ránki Dezső;Ars Sacra Fesztivál;Nyitott templomok napja;Anima Musicae Kamarazenekar;

- Ars Sacra Fesztivál

Pénteken kezdődik és jövő hét vasárnapig tart az Ars Sacra Fesztivál, amely csaknem 400 ingyenes zenei, irodalmi, művészeti programmal várja vendégeit országszerte. A fesztivál keretében szombaton lesz a Nyitott templomok napja: országszerte és a határon túl összesen 112 templom nyitja meg kapuit és szervez kulturális programokat, a templom művészeti kincseit bemutató előadásokat, illetve filmvetítéseket, koncerteket.

A fesztivál szombati kiemelt programjai között szerepel Szokolay Dongó Balázs népzenész koncertje a Bakáts téri templomban, Dobozy Borbála csembalóművész és az Anima Musicae Kamarazenekar hangversenye a MOM Kulturális Központban, a Misztrál együttes koncertje a Fasori Evangélikus Templomban, valamint a Káldi-biblia kéziratos töredékei című kötet bemutatója az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárában.

Vasárnap délután rendezik meg a budapesti Szent István-bazilikában a négy nagy történelmi egyház közös zenei áhítatát, amelyen a mind a négy egyház zenei életében központi szerepet betöltő zsoltárok hangzanak el katolikus, református, evangélikus és zsidó együttesek előadásában. Az áhítaton vendégként fellép egy anglikán kórus is, a koncert zárásaként pedig közösen énekelnek a felekezetek. A fesztivál vendége lesz Ránki Dezső Kossuth-díjas zongoraművész, aki szintén zongorista feleségével, Klukon Edittel és fiával, Ránki Fülöppel, valamint a JSB vonóskarral adja elő Johann Sebastian Bach mindkét háromzongorás versenyművét jövő hétfőn a Budapest Music Centerben.

Lackfi János szintén hétfőn a MOM Kulturális Központban tart zenés irodalmi estet Herczku Ágival és Sinha Róberttel. A Kaláka együttes Kányádi Sándor-estjével lép fel a fesztiválon jövő csütörtökön a Klebelsberg Kultúrkúriában. A fesztivál záróeseménye Bogányi Gergely koncertje lesz a budapesti Avilai Nagy Szent Teréz-templomban.

Az észak-koreai fiatal nő, Hyeonseo Lee tizenhét évesen menekült el hazájából, a jelenkori legdurvább diktatúrából. Kezdetben Kínában telepedett le, de tíz év elteltével visszatért a határhoz, hogy átcsempéssze családját a szabad Dél-Koreába. Mindaz, amit átélt és a Libri gondozásában most megjelent A lány hét névvel című kötetében megoszt, borzalmasabb képet tár elénk, mint Orwell szatirikus politikai regénye. Lee kötete decemberre már harminc nyelven lesz elérhető.