Már a kárfelmérést sem végzi el a romániai székhelyű Astra biztosító, amelyet még augusztusban fizetésképtelenné nyilvánított és visszavonta működési engedélyét a román pénzügyi felügyelet. Az Astra alacsony áraival szerzett magának ügyfelet, a biztosítónál több mint 150 ezer magyar autósnak volt kötelező gépjármű felelősségbiztosítása (kgfb), mintegy 40 ezer ügyfélnek casco és lakásbiztosítása. Az Autószektor.hu szerint a biztosítási ügyintézést is vállaló karosszériajavítók a rossz tapasztalatok miatt egy ideje már nem vállalják felelősségbiztosítás alapján a járművek javítását, ha a károkozó biztosítását a román biztosítónál kötötték. Nem meglepő, hogy a hivatalos csődjelentés óta már több ezer ügyfél jelezte az Astránál, hogy elszerződne tőlük.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tájékoztatása szerint a román biztosító ügyfeleinek a következő napokban lehetőségük lesz biztosítási szerződésük közös megegyezéssel történő megszüntetésére a biztosító fióktelepétől levélben kapott megállapodás aláírásával. A küldemény az Astra fióktelep részéről előzetesen aláírt megállapodást is tartalmaz a díjjal fedezett, még le nem járt évfordulójú biztosítási szerződés 2015. szeptember 30-i hatályú, közös megegyezéssel történő megszüntetéséről. A Biztosítás.hu figyelmeztetett: amennyiben az ügyfelek nem fogadják el a felajánlott közös megegyezést, akkor nem szerződhetnek új biztosítóhoz és káraikat már csak az eredményében kétséges román felszámolási eljárás keretében fogják tudni intézni. A lakásbiztosítással és casco-val rendelkező ügyfelek már akár most is köthetnek új szerződést más biztosítónál.
A román garanciaalap (FGA) az MNB korábbi közlése szerint az Astra fióktelep valamennyi ügyfelének, illetve károsultjának teljeskörű kártérítést fizet a román törvények által meghatározott összeghatárig, amely mintegy 100 ezer euró (több mint 30 millió forint) káreseményenként. A garanciaalap arra is kötelezettséget vállalt, hogy azok számára, akik már előre befizették a kgfb-t, az összeget visszafizetik. Itthon a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) sietett a károsultak segítségére, a szövetség Elkülönített Szervezeti Egysége szerdától fogadja az Astra hazai ügyfelei által okozott, de a biztosítóhoz még be nem jelentett kgfb károkkal kapcsolatos kárbejelentéseket, és közreműködik a kárfelmérés folyamatában is. A kötelezőn kívüli egyéb károkkal kapcsolatos kárbejelentéseket azonban továbbra is a román felügyelet mellett működő FGA-nál kezdeményezhetik - az ügyintézés román nyelven zajlik.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a román garanciaalap csak idén nyáron lépett működésbe, ezért még precedens sincs az ilyen ügyek intézéséhez, ráadásul a munkaerőnek is híján vannak, állítólag csak most kezdik toborozni az ügyintézőket. "Ez egy hosszú procedúra, maga a károk rendezése és a kifizetések is. Ráadásul a román biztosító felszámolási eljárása is húzódik, még az is lehet, hogy az ügy évekig el fog tartani" - mondta Rácz István. A Biztosítás.hu ügyvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az Astránál jelenleg semmilyen kárrendezési ügy nem zajlik, s mivel a MABISZ bár segít, károkat nem fizet, így a károkozónak, amíg nem köt új biztosítást, saját zsebből kell kifizetnie a károkat. Ha nem teszi, a károsult akár perre is mehet. A költségeket persze a román FGA visszafizeti, de hogy az mikor fog megtörténni, nem lehet tudni.
A szakember hangsúlyozta: nem szabad várni, minden esetben el kell fogadni az Astra által felajánlott, közös megegyezéssel történő szerződés megszüntetést még abban az esetben is, ha az új biztosítások 15-20, de akár 50 százalékkal is drágábbak lehetnek. A Biztosítás.hu adatai szerint a váltók első hulláma a KÖBE, a Wáberer, a Signal és az MKB biztosítókat választotta, de sokan mennek az Allianz-hoz és a K&H-hoz is. Az Astra távozó ügyfeleinek új biztosítóknál kialakult átlagdíja jelenleg 23 ezer forint.