Tudomány;óceán;tengeri élővilág;

Illusztráció: Thinkstock

- Döbbenetes: Az óceánok élővilágának felét kipusztítottuk

A túlhalászat, a környezetszennyezés, a tengervíz savasodása és a globális felmelegedés olyan „halálos elegyet” képezett, amely komolyan veszélyezteti az ökoszisztémát. A klímaváltozás máris hatással van az olyan élőhelyekre, mint a korallzátonyok. 

Ha ez a folyamat tovább folytatódik, 2050-re valamennyi élő korallzátony elpusztulhat. Az óceánok termelik bolygónk oxigénkészletének felét, és ők szívják fel a fosszilis üzemanyagok elégetésekor keletkező széndioxid jelentős részét is. Nélkülük nem lenne földi élet – éppen ezért olyan megrázók a World Wide Fund for Nature idei Living Blue Planet című jelentésének megállapításai, amelyek szerint 1970 óta a tengerek élővilágának 49 százaléka kipusztult – írja a 24.hu.

Világszerte hárommilliárd ember fő proteinforrása a hal, és csaknem 850 millióan húznak hasznot a korallzátonyokból. A kutatók szerint ma még visszafordítható lenne az óceánok élővilágának pusztulása. Például azzal, ha az emberek úgy döntenek, hogy ezentúl csak fenntartható forrásból származó halat vásárolnak. A biológusok szerint a földtörténet hatodik nagy kihalási hullámának közepén vagyunk. A tömeges fajpusztuláshoz nagyban hozzájárult a nagyvállalatok kapzsisága, a fogyasztók nemtörődömsége és a kormányok önteltsége is.

Az MSZP szerint a férfiak negyven év munkaviszony utáni nyugdíjazásáról szóló alkotmánybírósági döntést mintha egy olyan testület hozta volna, amely a Fidesz pártjogászaiból áll.