Szerbia;menekültek;magyar határ;

Fotó: Ahmet Sik/Getty Images Hírek

- Szerb kormányfő: kizárt, hogy mi menekülteket ütlegeljünk

Nagyon kellemtelen eseménnyel kellett szembesülnünk a magyarországi határunkon. Nem vádolok senkit, mert a lehető legjobb kapcsolatot kívánjuk megőrizni magyar kollégáinkkal - ezt a szerb kormányfő jelentette ki, Aleksandar Vucic John Kerry amerikai külügyminiszterrel, illetve pedig Joe Biden alelnökkel folytatott megbeszélést.

Nagyszámú magyar kisebbség él az országunkban, azt akarjuk, hogy azt érezzék, hogy részét képezik társadalmunknak, ez egy másik oka annak, hogy miért akarunk nagyon jó kapcsolatot fenntartani Magyarországgal - hangsúlyozta a szerb kormányfő. Azt azonban mindenképp felrótta a magyar félnek, hogy a szerdai röszkei események során magyar területről könnygázt lőttek át Szerbiába és hogy magyar rendőrök megverték az RTS szerb állami televízió egyik riporternőjét. Reményét fejezte ki, hogy sikerül lenyugtatni a helyzetet és hogy hasonló incidensek nem fognak megismétlődni.

A rendezvényen Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet egyebek között arról szólt, hogy a magyar társadalmat is felkavarta a válság, és felemlegette, hogy  a "migránsokat" megrúgó magyar újságírónőt elbocsátották állásából. Civil szervezetek együttműködnek a kormánnyal a "migránsok" ellátásában, de  "a kormánynak is végeznie kell a dolgát", vagyis teljesítenie kell megállapodásokban foglalt kötelezettségeit, védelmeznie a schengeni határokat és regisztrálnia kell a migránsokat - mondta a nagykövet.Szemerkényi Réka állítása szerint a magyar rendőröket, akik nem bántottak senkit, szerb területről megdobálták, amit szerb kollégáik nem akadályoztak meg.

Aleksandar Vucic a szerb rendőrök szerepéről szólva azt mondta, hogy azok csillapítani igyekeztek a helyzetet, és kizárta annak lehetőségét, hogy ütlegelni kezdjék a menekülőket. A szerb kormányfő értetlenségét fejezte ki a Röszke-Horgos közúti határátkelőhely 30 napos lezárása miatt, amely szerinte nemcsak a két szomszédos ország gazdaságának, hanem másoknak is árt. Mint mondta, hasonló helyzet állhat elő a magyar-román és a magyar-horvát határon is, és sürgette, hogy az EU foglalkozzon a problémával. Vucic miniszterelnök kijelentette: noha a menekültek nagy része "csak tranzitországnak" tekinti a hazáját, Szerbia kész részt vállalni a menekültek befogadásában.

Viharosan kezdődött és további viharokat ígér a Labour új pártvezérének szereplése. Támadások kereszttüzébe került Jeremy Corbyn kedden, miután nem énekelte a brit himnuszt – „God Save the Queen” – az angliai csata 75. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a Szent Pál székesegyházban. Corbyn a többiekkel együtt felállt, s - ahogy stábja közleménye írta - tisztelettudóan hallgatott, megadta a tiszteletet a háború áldozatainak. David Cameron konzervatív kormányfő utóbb úgy nyilatkozott, ő nagy jelentőséget tulajdonít a himnusznak, s nagyon büszke, hogy énekelheti.