;

menekültek;Röszke;könnygáz;vízágyú;Horgos;

Felszakadtak az indulatok a kerítésnél FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SRDJAN STEVANOVIC

- Könnygáz és elszabadult indulatok Röszkénél

Csatatérré változott a régi röszkei határátkelőhely. A menekültek délután áttörték a kaput és Röszke 2-nél áramlottak be a magyar területre. A rendőrség jelentős erőket mozgósított, köztük pajzsokkal és harci járművekkel a TEK egységeit is odavezényelték. Könnygázt és vízágyút is bevetettek a rendőrök a kövekkel, vizes palackokkal "felfegyverkezett" menekültek ellen, akiket később visszaszorítottak a kerítésen kívülre. Többen, közöttük gyerekek is megsérültek. Aleksandar Vulin szerb szociális miniszter szerint érthető a migránsok csalódottsága. Orbán Viktor arról beszélt, kerítés épül a horvát határon is. A Horgoson készített felvételeinkért kattintson ide!

Estére megnyugodtak a kedélyek a régi horgasi határnál, csak egy-két menekült nézett farkasszemet a túloldalon felsorakozott magyar rendőrökkel. A migránsok visszamentek a "senki földjén" felállított sátraikba, a szerb rendőrök pedig arra biztatták őket, ne várakozzanak, induljanak el Horvátország felé. Kora délután még csatatérre emlékeztetett ez a terület, az egyre feszültebb, fáradtabb, reménytelenebb migránsok ugyanis megkísérelték ledönteni a kerítést és átjönni Magyarországra, hogy innen Nyugat-Európa felé vehessék az irányt. A botokkal, kövekkel, vizes palackokkal "felfegyverkezett" és a kerítést rángató menekültek ellen kora délután bevetették a rohamrendőrséget. Megérkeztek a Terrorelhárítási Központ pajzsokkal és harci járművekkel felszerelt egységei, helikopter körözött a levegőben, majd könnygázzal és vízágyúval igyekeztek a vasfüggönytől eltávolítani a migránsokat.

Orbán marginalizálódik

A menekültválság az elmúlt napokban keményen próbára tette az Európai Néppártot, amelyben óriási a távolság Angela Merkel német kancellár és a keményvonalas Orbán Viktor miniszterelnök között - írta a Le Monde. A lap szerint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke úgy kezeli majd Orbánt, mint a görög kormányfőt a Grexit elkerülése érdekében. Annyi időt fog rászánni, amennyit kell, olyan gyakran fog vele beszélni, amennyire szükséges, hogy vegye ki a részét a válságból" - mondta a lapnak egy brüsszeli diplomáciai forrás. Az Európai Bizottság szerint ugyanis "Magyarországnak muszáj elfogadnia a szolidaritási intézkedéseket, különben az egész építmény összedől". Francoise Grossetete, a Fideszt is tömörítő Európai Néppárt alelnöke a Le Monde-nak úgy vélte, "Orbán marginalizálódik", Manfred Weber, az EP néppárti frakcióvezetője viszont közölte, "Orbán Viktor nem Európa fekete báránya". A szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) Facebook-oldalán még szeptember 12-én köszönte meg a magyar miniszterelnöknek, hogy olyan bátran kiállt Európa megmentéséért. Mint írják, hálásak azokért a bátor cselekedetetekért, amivel Orbán megakadályozza, hogy idegen kultúrák áramoljanak be Közép-Európába.

Az ATV már délben arról tudósított, néhány migráns ultimátumot adott a magyar hatóságoknak az M5-ös autópályán fekvő átkelőnél, hogy ha 1 óráig nem nyitják ki a kaput, akkor akcióba lendülnek. Végül fél 6 körül kitépték az egyik nagy zöld kaput és megindultak a magyar területre. Káosz volt a határon, a szerb oldalon feltorlódott tömeg és a rendőrök között ugyanis már nem volt kerítés. Néhány rendőr megpróbálta újratelepíteni a szögesdrótot, miközben a menekültek kövekkel, fadarabokkal igyekeztek a vízágyúra válaszolni.

A rendőrség "magából kivetkőzött emberekről" beszélt, Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint "felfegyverzett illegális migránsok támadták meg a magyar határt, átszakították a kerítést, és azóta a magyar rendőrök a testükkel védik a magyar határt, és természetesen megakadályozzák, hogy felfegyverzett erőszakos migránsok úgy jussanak át Magyarországra, hogy nem ellenőrzik őket". Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó közölte, a magyar rendőrség semmilyen ultimátumnak nem enged, eközben folyamatosan érkeztek a fejsérült, kézsérült emberek, könnygáztól és ijedségtől zokogó gyerekek. A menekültek és a rendőrök közötti összecsapásban 20 rendőr sérült meg, két kisgyermeket pedig átdobtak a határ magyar oldalára a menekültek, őket mentővel elszállították.

Miután a szerb rendőrök nem avatkoztak be, Szijjártó Péter külügyminiszter a szerb hatóságok haladéktalan fellépését kérte Ivica Dacic külügyminisztertől. Aleksandar Vulin szociális miniszter, akit a migrációs ügyek kezelésével bízott meg a szerb kormány, délután ott volt Horgason és tiltakozott amiatt, hogy a magyar rendőrség vízágyút vetett be az agresszívvé vált migránsok ellen. Kijelentette, a vízágyú hatása "átért a határvonalon, ilyet egy államnak sincs joga tenni". A miniszter szerint a migránsok csalódottsága érthető, miután Magyarország lezárta a határt. Kiderült egyébként, hogy röszkei határátkelőhelyeket harminc napig nem lehet használni. Sokkoló volt látni, hogy bánnak ezekkel a menekültekkel - mondta Ban Ki Mun a magyar hatóságok fellépéséről. Az ENSZ főtitkára elítélte, hogy a migránsok ellen a könnygázt használt Röszkénél. "Ez elfogadhatatlan" - tette hozzá a BBC híradása szerint.

Magyarország a horvát határ meghatározott helyein is kerítést létesít, derült ki abból az Orbán interjúból, ami a Die Presse című osztrák lap honlapján jelent meg tegnap este. A kormányfő közölte, erről már beszélt a belügyminiszterrel, és már "tervek vannak erre". A szlovák belügymisztérium egységei viszont a Magyarországot Szlovákiával összekötő esztergomi és komáromi híd szlovákiai oldalán helyeztek el a napokban nagyméretű vasszerkezeteket, amikkel a hidakat le lehet zárni. Az Európai Parlament ma délelőtt sürgősségi eljárással szavaz arról az európai bizottsági javaslatról, aminek értelmében 120 ezer menekültet telepítenének át Görögországból, Olaszországból és Magyarországból más tagállamokba. Erről az EP plenáris ülése döntött Brüsszelben.

Hajnalban egyébként megérkeztek az első, migránsokkal teli buszok a szerb-horvát határ mellett fekvő Sidbe. Ez volt az első jele annak, hogy a szigorított magyar határvédelem miatt megváltozhat több menekült útvonala. A horvát közszolgálati televízió tudósítója szerint a bevándorlók gyalog indultak el a horvát határátkelő felé, majd útközben váratlanul a kukoricás felé vették az irányt, és illegálisan lépték át a határt. Többeket emiatt előállítottak, Horvátország ugyanis a schengeni egyezmény részese, bár nem tartozik az övezethez, így a határán fokozott ellenőrzés van érvényben. "Horvátország kész arra, hogy befogadja ezeket a szerencsétlen embereket, és segítse őket abban, hogy eljussanak oda, ahová akarnak menni" - fogalmazott Zoran Milanovic miniszterelnök a zágrábi parlamentben.

A hőség miatt csütörtökre már csaknem az egész országra figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. A következő napokban több mint 10 fokkal az átlag fölötti hőmérséklet várható, több melegrekord is megdőlhet.