dokumentumfilm;Európai Filmakadémia;Hörcher Gábor;Drifter;

FOTÓ: KRAATSFILM

- Magyar dokufilm az európai legjobbak között

Hörcher Gábor Drifter című többszörös díjnyertes dokumentumfilmje jelentős nemzetközi elismerésben részesült: az Európai Filmakadémia (EFA) beválasztotta a legjobb 15 alkotás közé. A 3000 szakmabelit tömörítő szervezet tagjai e filmek közül szavazzák meg az elkövetkező hetekben a legjobb dokumentumfilm díj jelöltjeit, később pedig a nyertest. Az öt jelöltet november elején jelentik be a szervezők, végül az Európai Filmdíjak ünnepélyes díjátadóját december 12-én tartják majd Berlinben.

Magyar dokumentumfilm legutóbb 1989-ben szerepelt az Európai Filmdíjak versenyében, amikor Gyarmathy Lívia és Böszörményi Géza Recsk 1950-1953. Egy titkos kényszermunkatábor története című filmje nyerte a legjobb európai dokumentumfilm díját. Hörcher Gábor Drifter című 72 perces filmjének főszereplője egy szegénységben élő Bakony-vidéki 17 éves srác, akinek az a nagy álma, hogy raliversenyző lesz és autót épít magának. A filmet különleges módszerrel forgatták, öt évig készült amatőr szereplőkkel, kétfős stábbal, 200 órányi nyersanyagból összevágva.

A Drifter vetítésével nyílik szeptember 23-án a Budapest International Dokumentary Festivál, azaz a nemeztközi dokumentumfilm fesztivál az Urániában, és október 29-től pedig országszerte látható lesz a mozikban. Hörcher Gábor pszichológiát, jogot és filmtudományt tanult, dolgozott pincérként Londonban és mixerként Görögországban. Élt az USA-ban, Franciaországban és Kambodzsában, ahol emberi jogokat és angolt tanított a helyi egyetemen. 2008-ban kezdett együtt dolgozni Iványi Marcell rendezővel A szél című film cannes-i Arany Pálma díjas rendezőjével), akivel közösen működtetik a filmeket és színházi darabokat gyártó produkciós cégüket.

Irán zenei világának egyik legnagyobb hatású képviselője, Ramin Sadighi kapja az idei WOMEX Szakmai Kiválósági Díját, amit október 25-én adnak át Budapesten, a MÜPA-ban. A szervezők ezzel is megerősítették elköteleződésüket amellett, hogy a zenén keresztül kultúrák és nemzetek között építsen hidakat. Céljuk, hogy ösztönözzék a párbeszédet a zene társadalmi szerepéről és a kulturális sokszínűségről a világ legnagyobb világzenei fórumán, aminek először ad Magyarország otthont.