A lap értesülései szerint kormánykörökben fogalmazódott meg az az elképzelés, hogy az 1956-os forradalom 60. évfordulója, 2016 legyen ’56-os emlékév, annak koordinátora pedig kormánybiztosi rangban Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, jelenleg még a Sorsok Háza projekt felelőse lehet. A Népszabadság egyik informátora azt is hozzátette, nem csodálkozna, ha a Sorsok Háza körüli erős konfliktushelyzet feloldása az lenne, ha Schmidt lemondana a projekt irányításáról.
Mint a lap emlékeztet: a főigazgatót formálisan nem Orbán Viktor delegálta a Sorsok Háza élére, hanem a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány. Ám miután Schmidt köztudomásúlag a miniszterelnök bizalmi köréhez tartozik, vélhetőleg mégiscsak a kormányfő akaratának megfelelően került a projekt élére.
Azt a Népszava által is ismertetett konfliktust azonban, ami Schmidt Mária és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), illetve a főigazgató és a zsidó közösségi kerekasztalon a kormányt képviselő Lázár János miniszter között alakult ki, kormányfői szinten kell feloldani. Különösen, ha a kabinet komolyan szeretné, hogy a Sorsok Háza megvalósuljon – mondta a lap munkatársának egy befolyásos kormánypárti politikus. A Miniszterelnökségen mindazonáltal úgy vélik, nem kizárt, hogy a Sorsok Háza átadására még éveket kell várni.
A teljes cikk itt olvasható.