Népszava Anno;

- Ezen a napon: Így kezdődött a kubai rakétaválság

„A Kubát segítő szovjet kereskedelmi hajókat a provokációk sem téríthetik le útjukról” Első hírek a Kubába tartó szovjet hajókról. Ezt írta a Népszava – 1962-ben.

A kubai forradalmi fegyveres erők minisztériuma közölte, hogy egy amerikai katonai repülőgép szeptember 12-én Orienté-tartomány körzetében kubai felségvizek fölött kis magasságban átrepült egy kubai kereskedelmi hajó fölött.

Viktor Bakajev, a Szovjetunió tengeri-flottaügyi minisztere a Szovjetszkaja Rosszija - tudósítójának adott nyilatkozatában elmondotta:

A Kubába tartó szovjet kereskedelmi hajókat semmiféle amerikai fenyegetés vagy provokáció nem késztetheti arra, hogy letérjenek útjukról.

A miniszter utalt rá, hogy igen intenzív kereskedelmi forgalom bonyolódik le Kuba és a Szovjetunió között, mindkét irányban sok millió tonna áru van útban. Minden nap több tucat kereskedelmi és utasszállító hajó indul útnak a szigetország és a Szovjetunió között.

A két ország közötti áruforgalom egy része bérbe vett külföldi hajókon bonyolódik le. Az utóbbi időben az amerikai kormány a NATO felhasználásával durva nyomást gyakorol több országra, hogy lemondjanak az áruszállításokról. Washingtonnak azonban nem sikerült rákényszerítenie akaratát a szövetségesekre. Ez egyébként elég ésszerűtlen politika, hiszen a pentagoni stratégák tudhatnák, hogy az utóbbi időben rendkívüli mértékben megerősödött, gyors járatú, nagy vízkiszorítású hajókkal gyarapodott szovjet kereskedelmi flotta szükség esetén egymaga is elláthatná a szocialista országok és Kuba közötti forgalmat, ez esetében a bérfuvarról lemondó országok járnának rosszul, hiszen sok-sok hajójuk válna munkanélkülivé.

Bakajev elmondotta, hogy az utóbbi időben az amerikai légflotta és haditengerészet repülőgépei egyre gyakrabban zaklatják a békésen hajózó szovjet kereskedelmi flottaegységeket. Még a Szovjetunió partjainak közelében, a Szahalin-Kamcsatka vonalon közlekedő hajókat is mélyrepülésekkel provokálják.

Ugyanez folyik a Földközi-tengeren, a Csendes Óceánon és másutt, de semmilyen provokáció nem késztetheti a Kubát segítő szovjet kereskedelmi hajókat arra, hogy letérjenek útjukról.

Tengerészeink tudják: hatalmas erő áll mögöttük, olyan erő, amely bárkit kijózaníthat.

Népszava 1962. szeptember 16.

Csökkentette bruttó 3-3 forinttal a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt.