Néhány éven belül összesen négyezer műholdat állítana Föld körüli pályára egy amerikai űrkutatási magánvállalat, a szatelitek így bolygónkon mindenhol biztosíthatnák a wifi hozzáférést. Elon Musk, az űrrakéták és űrhajók fejlesztéséről ismert SpaceX alapítója és vezetője még januárban jelentette be nagyszabású terveit, amelyek akkor még "csak" hétszáz műhold fellövéséről szóltak. A cég azon dolgozik, hogy a jeladás és fogadás idejének csökkentésével gyorsabb internetelérést biztosítsanak, így arra jutottak, hogy a műholdakat egy, a Földhöz közelebbi pályára, mintegy 650 kilométeres magasságba fogják telepíteni. Az alacsonyabb pálya és sebesség miatt viszont valamivel több mint négyszer annyi szatelitre van szükség az egész bolygót lefedő wifi hálózat kiépítéséhez.
Az elképzelések most egy újabb lépéssel közelebb kerültek a megvalósításhoz. Musk a múlt héten ugyanis konkrét tervekkel fordult az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottsághoz (FCC), a szervezet engedélyét kérve a munkálatok megkezdéséhez. A vállalkozó optimista, szerinte ha minden a tervek szerint halad, a műholdak akár öt év múlva Föld körüli pályára állhatnak. Az indulást ugyanakkor késleltetheti, hogy még nem tisztázott, ki és milyen részben finanszírozná a több ezer műhold működtetését és karbantartását. A SpaceX bejelentése szerint a szatelitek pályára állítását ők oldanák meg saját fejlesztésű, Falcon 9 névre hallgató űrrakétáikkal, amelyeket 2012 óta sikeresen alkalmaznak hasonló feladatokra. A gigaberuházás pénzügyi szempontból nem biztos, hogy nyereséges lesz, mert a szolgáltatás célközönségének a világ legszegényebb rétegeit jelölték meg.
Ugyancsak gondokat jelenthet, hogy nem a SpaceX az egyetlen nagyvállalat, amely hasonló lépéseket tervez. Egy floridai vállalkozó, Greg Wyler által alapított OneWeb két másik cég támogatásával szintén azon dolgozik, hogy egy Föld körüli szatelithálózat kialakításával a bolygó egész lakosságát internethozzáféréssel lássa el 2019-2020-ra. Wyler - ahogy korábban Musk - hétszáz műhold telepítésével számol, igaz, ő a szerkezeteket jóval távolibb, 800-900 kilométeres magasságú pályára állítaná. Az egész világot behálózó, ráadásul ingyenes wifi terjesztését tervezi a Google is. A cég idén júniusban jelentette be, hogy ősztől - igaz, egyelőre kísérleti jelleggel - wifi jeladókat helyez el tízezer New York-i telefonfülkében. Így hát továbbra is kérdés, ki nyeri majd a nagy wifi versenyt, az ugyanakkor biztos, hogy az internet már most is szinte teljes egészében behálózza életünket.
Fontos a médiatudatos nevelés
Több mint húsz helyszínen rendezték meg az Eruditio Oktatási Zrt. szervezésében azt a harmincórás képzést, amelynek célja az volt, hogy az internetes zaklatás és a digitális világban leselkedő más veszélyek, valamint a biztonságos internethasználat témáit beépítsék az iskolai nevelő-oktató munkába, és olyan élményalapú foglalkozásokat tartsanak, amelyek révén fejleszthető a diákok médiatudatossága - írta az Edupress.hu. A képzés a tanévkezdés előtt fejeződött be és ötszáz magyar pedagógus vett részt rajta.
Az egyre fiatalabb internethasználók számára nélkülözhetetlen a tudatos médiahasználat, ennek elsajátításában pedig nagy szerepe van az iskoláknak, tanároknak, akik sok esetben viszont nincsenek felkészülve ezekre az új kihívásokra. Éppen ezért kezdeményezte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ezt a továbbképzést, amelyen a résztvevő pedagógusok megismerkedhettek az online közösségekkel, az ott kialakult szokásokkal, a világhálón történő tájékozódással, a biztonságos internethasználattal.
Az előadásokon nagy hangsúlyt kapott az információs társadalom közösségekre, illetve az egyénre gyakorolt hatása: hogyan befolyásolja az online életforma a személyiség fejlődését, a társas kapcsolatokat, a tanulást, a munkavégzést és a szabadidő eltöltését. Szó volt a közösségi oldalakról és azok veszélyeiről, az internetes viselkedéskultúráról, a digitális lábnyomról, valamint arról, hogy az önmagunkról szóló információkat hogyan lehet könnyedén visszakeresni, törölni. A tanároknak elmagyarázták azt is, milyen lépéseket kell tenni azért, hogy a diákoknál tudatos médiafogyasztási szokásokat alakítsanak ki.