Észak-Korea ugyanis újraindította a nukleáris fegyver, a plutónium előállítására alkalmas jongbjoni atomreaktorát – adta hírül a KCNA hírügynökség. A bejelentés szerint az öt megawattos reaktor teljes kapacitással üzemel. Azt is bejelentették, hogy készek műholdakat is levegőbe juttatni. Ezeket a rakétaindításokat szakértők szerint Phenjan ballisztikus rakétakísérletre használja fel, amit a rezsim rendre tagad. Ugyanakkor a szöuli védelmi minisztérium rámutatott, hogy a rakétakísérlet az ENSZ határozatainak nyilvánvaló megsértése lenne, mivel a világszervezet rezolúciója minden ballisztikus rakétatechnológia használatát megtiltja Phenjan számára.
Egyes feltételezések szerint az ország a Munkapárt alapításának 70. évfordulóján, október 10-én lőheti fel állítólagos műholdját az űrbe. Ezt erősíthetik meg azok a phenjani közlések, amelyek szerint már közel járnak egy föld körüli pályára állítandó műhold megalkotásához. Észak-Korea nemzetközi szakértők szerint több kisebb atomfegyverrel rendelkezik. A sztálinista ország már sikeresen kísérletezett hosszú hatótávolságú rakétákkal. Technológiája azonban még nem annyira fejlett, hogy e lövedékeit nukleáris töltettel lássa el.
Ugyanakkor Phenjan eltökélt abban, hogy továbbfejlessze atomprogramját. Mindenesetre komolytalannak tűnik az az észak-koreai fenyegetés, amely szerint az ország nukleáris bombát dobna le az Egyesült Államokra, ha Washington „nem hagy fel ellenséges politikájával”. Szakértők szerint ezekkel a fenyegetésekkel akarja elérni Phenjan, hogy Washington közvetlen tárgyalásokat folytasson vele. Amennyiben Észak-Korea valóra váltaná fenyegetését és rakétakísérletet hajtana végre, további szankciókat vezetnének be az országgal szemben és veszélybe kerülne az októberi családegyesítési találkozó.