Nem kis csalódást keltett a görög televíziókban hétfő este élőben sugárzott televíziós vita Alekszisz Ciprasz volt miniszterelnök és legnagyobb kihívója, a konzervatív Új Demokrácia (ND) elnöke, Vangelisz Meimarakisz között. A vitának nem volt igazi győztese, aligha adott a bizonytalanok számára útmutatást a vasárnapi parlamenti választás előtt. A The Economist szakértője úgy értékelt, a vita alapján legfeljebb csak annyit lehetett megtudni, hogy a voksoláson „nincs jó választási lehetőség”. Mindent elmond a színvonalról az egyik ismert görög karikaturista, Arkasz rajza. Ezen egy férfi és egy nő látható. Utóbbi arról kérdezi a férfit, mire jutott a tévévita után. Mire a másik: „arra, hogy mielőbb meg kell csináltatnom az útlevelemet”.
A vitában kevés szó esett az ország valódi gondjainak megoldási lehetőségeiről. Mindketten azt hangoztatták, hogy megpróbálnak jobb feltételeket kicsikarni a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon, ám a görög választók már nagyon kétkedve fogadják ezeket az ígéreteket. Ciprasz ezúttal védekezőbb stratégiát választott. A volt kormányfő elismerte például, hogy iráni cégeket is megpróbált görögországi befektetésekre ösztökélni, legalábbis akkor, amikor még nem született meg a hitelezők és a kormány közötti megállapodást.
Elismerte továbbá azt is, hogy az egyébként általa megszervezett referendum, amelyen a választók 61 százaléka utasította el a hitelezők programját, „zöld utat adott volna a Grexitre”. Ez azért érdekes fejlemény, mert júliusban, a voksolás előtt még azt állította, hogy a nemek győzelmével jobb feltételeket tudnak kivívni Görögország számára a hiteltárgyalások során.
Ciprasz kifejtette, követett el hibákat a kormányzása során. Hozzátette azonban, hogy „tanult belőlük”. Erre sietve Meimarakisz is leszögezte, hogy pártja is tanult a múlt hibáiból, ám – mint mondta – nem a múltról, hanem a jövőről kellene beszélni. A vitában sok szó esett a korrupció elleni küzdelemről, s arról, milyen színezetű kormány alakulhat a vasárnapi választás után. Alekszisz Ciprasz elutasította a nagykoalíció lehetőségét az ND-vel.
Ugyanakkor hozzátette, a kisebb pártokkal hajlandó lenne szövetkezni. Megfigyelők már régóta azt hangoztatják, ha a Sziriza koalíciós partnere, a Független Görögök nem kerülne be a következő parlamentbe, akkor Ciprasz a szociáldemokrata To Potami és a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) támogatását igényelné. „Vagy progresszív, vagy konzervatív kabinet alakul majd” – fejtette ki Ciprasz. A nagykoalíció azonban megfogalmazása szerint „természetellenes” lenne. Meimarakisz ezzel szemben nem utasította el a nagykoalíció lehetőségét sem. Úgy vélte, ez is megoldás lehet arra, hogy kivezessék a válságból az országot. „Egy politikai nemzeti válogatottra van szükségünk” – emelte ki a jobboldali politikus.
A felmérések szerint továbbra is fej-fej mellett halad a Sziriza és az Új Demokrácia. Alekszisz Ciprasz és Vangelisz Meimarakisz pártjára is 31,6-31,6 százalék adná a voksát – derült ki a Metron Analysis iroda felméréséből. Második helyen áll a neonáci Arany Hajnal 7,2 százalékkal, harmadik a kommunista párt 6,2 százalékkal. A további sorrend: To Potami (szociáldemokrata) 5,9 százalék, Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) 5,3 százalék, Centrista Unió (populista) 3,9 százalék, Népi Egység (baloldali ultraradikális) 3,9 százalék, Független Görögök (a Sziriza volt koalíciós partnere) 3 százalék.