Szerintem;okostelefonok;

- Okos telefonok, buta gyerekek

A szeptember 12-i Népszavában megjelent egy írás "Mobil minden gyerek kezében?" címmel. Alatta kis cikk, "A modern gyerekek mindent tudnak". Nos, el kell szomorítsam a két írás szerzőit: a modern gyerekek semmit sem tudnak, ráadásul azt is rosszul. Elég a PISA felmérések egyre romló eredményeire gondolni, és az utca emberére, akinek fogalma sincs, mire emlékezünk október 6-án, mert nem idevalósi.

Igen, a modern gyerekek készségszinten használják az informatikai eszközöket, csak épp nem arra és nem annyit, amire és amennyit az adott életkorban kellene. A szülők egy része arra hivatkozva vásárol mobiltelefont a 6 éves (vagy akár még fiatalabb) gyerekének, hogy ha bármi történik vele, így könnyebben kapcsolatba tudnak lépni. Erre viszont tökéletesen elegendő lenne egy hagyományos, "buta" telefon is. A mai gyerekek lassan már egyjegyű számokat sem lesznek képesek fejben összeadni, isten ne adj összeszorozni, és ennek az az elsődleges oka, hogy túl korán jutnak hozzá az első okostelefonokhoz.

Ezen felül túl sok időt töltenek az interneten, ráadásul szülői felügyelet nélkül. Ennek következményeire szerintem senkit sem kell emlékeztetni. Az úgynevezett közösségi oldalak a legkárosabbak. A cikk szerint a gyerekeknek száznál is több ismerősük van. De hányan vannak ezek között, akiket ténylegesen ismernek? Akiket nem csak azért jelöltek meg, mert egyszer véletlenül együtt érkeztek meg az óvodába, és kiderült, hogy egy utcában laknak? Aki egyébként kíváncsi a közösségi oldalak valódi természetére, annak azt javaslom, hogy nézze meg az "AntiSocial" című filmet. (Előre szólok, hogy brutális film.)

A közösségi média csak szétveri a valódi közösségeket, és még jobban elhülyíti az amúgy sem különösebben értelmes felhasználókat. Ráadásul aki valódi közösséghez szeretne tartozni, regisztráljon olyan fórumokon, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel léphet kapcsolatba, mint például az akvarisztikával, programozással, vagy épp grafikai programok használatával kapcsolatos oldalak. Ezeken nem élnek vissza a megadott adatokkal, mert az a céljuk és az érdekük, hogy a felhasználók rendszeresen visszatérjenek a fórumra.

A magam részéről iskolás kora előtt egyetlen gyereknek sem adnék a kezébe semmilyen telefont, és az internetre sem engedném fel őket felügyelet nélkül. Az iskolák alsó tagozatában aztán meg lehetne ismertetni őket az internet lehetőségeivel és veszélyeivel, és meg lehetne tanítani őket arra, hogyan használják ki, illetve kerüljék el ezeket. Az első okostelefont csak a középiskola befejezése után kéne megkapniuk. Ha ezt a gyakorlatot globális szinten bevezetnénk, jelentősen csökkenteni lehetne a funkcionális analfabéták számát. És a családi élet sem abból állna, hogy napközben ötször felhívják egymást, csak azért, hogy megtudják, jól van-e a másik családtag, és közöljék, hogy itt vagyok a buszon, öt perc múlva otthon leszek.

Az is elkeserítő, hogy ma egy óvodás gyerek, ahelyett, hogy például a nagyszüleivel játszana vagy mesét hallgatna, leül a képláda elé, és bambán bámulja az ostobábbnál ostobább sorozatokat, amelyeket szellemileg halmozottan hátrányos helyzetű és alulbútorozott emberek készítenek az úgynevezett gyerekcsatornák számára. Persze elsőként a szülőket kéne felkészíteni, mert hogyan is tudná elmagyarázni egy szülő a gyerekének, hogy milyen veszélyei vannak az internet használatának, amikor sokszor ő maga sincs tisztában velük, és a gyerekét kéri meg, hogy nézzen utána ennek vagy annak, mert ő nem tudja, hogyan kell, és különben sincs rá ideje. Le kéne lassítani. Mindenkinek. Meg kéne tanulni jobban beosztani az időt. Régen képesek voltunk rá.