Szijjártó Péter;

Lezárt zöldhatár Röszkénél. Fotó: Tóth Gergő/Népszava

- Bejelentették - Kerítés lesz a magyar-román határon is

A magyar-román határon, a magyar-szerb-román hármashatártól "ésszerű távolságig" húzódó kerítés megépítésének előkészítéséről döntött a kormány - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten, sajtótájékoztatón. A román külügyminisztérium úgy reagált a bejelentésre, hogy az Európai Unió két stratégiai partnerségben levő tagállama közé kerítést építeni "nem helyes lépés politikai szempontból, az európai szellemiség szerint".

Szijjártó Péter hozzátette: az intézkedésre azért van szükség, mert a magyar-szerb határon épített kerítés hatására az embercsempészek megváltoztathatják útvonalukat, így a bevándorlási nyomás egy része áttevődhet Románia irányába.

Előkészítő munkáról van szó, a határvonaltól négy méterre, magyar területen kezdik meg a földmunkálatokat, amelyek szükség esetén ideiglenes biztonsági határzár, kerítés felépítését teszik lehetővé. A kormány döntéséről tájékoztatást kapott a román külügyminisztérium európai integrációért felelős államtitkára - mondta a miniszter.

Az "ésszerű távolság" azt jelenti, hogy a hármashatártól a Maros folyóig, majd onnan még pár kilométer hosszan kezdik meg az előkészítő munkálatokat - mondta Szijjártó Péter.

A külgazdasági és külügyminiszter elmondta: a magyar álláspont szerint világos prioritás lista kell, amikor az Európai Unió közös megoldásokat keres a közösséget "elképesztő erőpróba" elé állító bevándorlásra. Első helyen a határok megvédésének képessége van, Magyarország ennek érdekében mindent meg is tesz. Keddtől mind a fizikai, mind a jogi lehetőségek adottak, hogy Magyarország hatékonyan meg tudja védeni külső, schengeni határát - mondta.

Románia reagált 

A román külügyminisztérium szerint az Európai Unió két stratégiai partnerségben levő tagállama közé kerítést építeni "nem helyes lépés politikai szempontból, az európai szellemiség szerint". A minisztérium kedden honlapján közölte, hogy Magyarország külügyminisztériuma kevéssel a nyilvános bejelentés előtt tájékoztatta a román külügyminisztériumot a két ország határára tervezett kerítés építésének előkészületeiről. Azt is közölte, hogy Bogdan Aurescu külügyminiszter azonnal tájékoztatta a román döntéshozókat a helyzetről.

Tiltakozik az Együtt

"A menekültkérdésben az Orbán Viktor vezette magyar kormány folyton rossz megoldásokat választ. A magyar-szerb határ 175 kilométer hosszú. Az itt sok milliárd forintért megépített kerítés érdemben semmit nem oldott meg. Szeretnénk emlékeztetni, hogy a magyar-román határszakasz 448 kilométer hosszúságú!!! Azaz sokkal hosszabb, még sokkal drágábba kerül a magyar adófizetőknek és éppúgy nem jelent érdemi megoldást. Ezért az Együtt - a Korszakváltók Pártja Békés megyei választókerületi szervezetei tiltakoznak a magyar-román határra építendő, felesleges kerítés megépítése ellen" - írta a párt közleményében.

Válsághelyzet lépett életbe

 MTI Fotó: Mohai Balázs

 MTI Fotó: Mohai Balázs

Kovács Zoltán kormányszóvivő a tájékoztatón közölte: a jelenleg is zajló kormányülésen arról már megszületett a döntés, hogy kihirdetik, illetve életbe léptetik a válsághelyzetet a menekültválság miatt. A döntés két megyére, Bács Kiskun- és Csongrád megyére vonatkozik, kora délutántól, fél 1-től lesz érvényben, legfeljebb március 15-éig.  Válsághelyzetben a hatóság például utakat is lezárhat, illetve korlátozhatja nyilvános intézmények működését is.

Ezek az emberek, akik itt átrontanak, átcsörtetnek Magyarországon

Lezárt zöldhatár Röszkénél. Fotó: Tóth Gergő/Népszava

Lezárt zöldhatár Röszkénél. Fotó: Tóth Gergő/Népszava

Ebben a mélyen empatikus hangvételben beszélt Orbán a háborúk, terror elől menekülőkkel (bár a kormányfő ezt a kis jelentéktelen körülményt is rendre tagadni igyekszik beszédeiben) a TV2 esti Tények című műsorának nyilatkozva. A határon áll egy kerítés, ami jelzi, hogy hol a magyar határ. Annak az átlépése, vagy akár annak a megkísérlése, nem erre a célra kijelölt ponton, bűncselekménynek minősül, a rendőrség pedig ki is kényszeríti a törvény tiszteletét, vagyis letartóztatja az érintetteket, és utána megfelelő, korrekt eljárás alá vetik majd az illetőket - magyarázta az éjféltől életbe lépett szigorítások lényegét. Ezért jár több év börtön, illetve kitiltás Magyarország területéről - tette hozzá. A kormányfő leszögezte: Magyarországon márpedig nem lesz menekülttábor, hot spot,  elosztóhely, gyűjtőhely. A határt nem légmentesen zárjuk le, hanem egész egyszerűen kikényszerítjük azokat a törvényeket, amelyek egyébként eddig is hatályban volta - mondta Orbán.

Röszkén most esett le az odaérkezőknek, hogy a magyar hatóságok átverik őket. Több ezren szorultak a magyar és szerb határ közé. Éhségsztrájkot jelentettek be - írta Gréczy Zsolt, a DK szóvivője Facebook- oldalán.