összecsapások;Nepál;

- Összecsapások a nepáli fővárosban

Heves összecsapások törtek ki tegnap a nepáli fővárosban, miután a parlament az új alkotmányról tartott szavazás során elvetette azt a javaslatot, hogy az országot minősítsék „hindu állammá”. A 27 milliós himalájai országban a lakosság többsége hindu, s radikálisabb csoportjaik most utcai tüntetéseken jelezték felháborodásukat. Járműveket támadtak meg, a vízágyúkkal dacolva kővel dobálták a rendfenntartó erőket. 

Katmandun kívül is sok helyen zavargások törtek ki. A hatóságok ezért nem csak a fővárosban, a törvényhozás épülete környékén fokozták a rendőri készültséget, hanem számos déli nagyvárosban is kijárási tilalmat rendeltek el.

Nepálban 2006-ban, Gyanendra lemondásával szűnt meg a királyság korszaka, s köszöntött be a világi, köztársasági éra. Az új alaptörvény elfogadása majd egy évtizede húzódik, csupán ideiglenes alkotmány van hatályban.

A mostani szövegezés alapján a hazánknál másfélszer nagyobb belső-ázsiai állam hét szövetségi tartományból állna, ám ezek méretét, etnikai eloszlását, határvonalait is vitatják. A hindu népesség egy része ráadásul továbbra is Visnu isten földi megtestesülésének tartja Gyanendrát, s a monarchia visszaállításának híve. Ennek elfogadásához azonban a hindu erők nem rendelkeznek a szükséges kétharmados többséggel.

Amerikai források szerint féltucatnyi orosz harckocsit állított fel a nyugat-szíriai Latakia repülőtere közelében egy légibázison, de egyelőre nem tudni, mi Moszkva célja a nehézfegyverzet felvonultatásával. Az utóbbi időben egyre határozottabb katonai szerepvállalással vádolják a moszkvai vezetést Bassár al-Aszad szíriai elnök érdekében.