Menedékjog, válsághelyzet
MTI Fotó: Mohai Balázs
A magyar hatóságok minden eljárást az európai jognak és protokollnak megfelelően fognak végezni a zöldhatár lezárását követően is, az illetékes minisztériumok, a bevándorlási hivatal és a rendőrség felkészült a helyzet kezelésére - közölte Kovács Zoltán, majd a szóvivő ismét nyomatékosította: a jövőben visszafordítják mindazokat, akik nem adtak be menedékkérelmet Szerbiában. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója arról beszélt, hogy minden feltétel adott a válsághelyzet kihirdetéséhez. Röszkénél és Tompánál alakítottak ki olyan áteresztési pontokat, ahol a "migránsok" benyújthatják menedékkérelmüket és meg is várhatják ezek elbírálását.Ugyanakkor akit a zöldhatáron elfognak, azt gyorsított eljárásban bíróság elé állítják. A tárgyalásokat a helyszínen bonyolítják le - tette hozzá Bakondi.
Kovács Zoltán szólt az uniós tagállamok belügyminisztereinek hétfői, Brüsszelben megtartott találkozójáról is, értékelése szerint a tárgyalások ígéretes eredménnyel zárultak. (A menekülteket befogadó országok 6 ezer eurós átalányt kapnak minden áthelyezett fő után. Dánia és az Egyesült Királyság nem vesz részt a programban. Az ülésről kiadott közleményben Magyarország sem szerepel, azaz - ahogy ezt Orbán Viktor miniszterelnök akarta - nem kerültünk be a frontországok közé, így a nekünk járó segítségtől is elesik Magyarország.)
Ezek az emberek, akik itt átrontanak, átcsörtetnek Magyarországon
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Ebben a mélyen empatikus hangvételben beszélt Orbán a háborúk, terror elől menekülőkkel (bár a kormányfő ezt a kis jelentéktelen körülményt is rendre tagadni igyekszik beszédeiben) a TV2 esti Tények című műsorának nyilatkozva. A határon áll egy kerítés, ami jelzi, hogy hol a magyar határ. Annak az átlépése, vagy akár annak a megkísérlése, nem erre a célra kijelölt ponton, bűncselekménynek minősül, a rendőrség pedig ki is kényszeríti a törvény tiszteletét, vagyis letartóztatja az érintetteket, és utána megfelelő, korrekt eljárás alá vetik majd az illetőket - magyarázta az éjféltől életbe lépett szigorítások lényegét. Ezért jár több év börtön, illetve kitiltás Magyarország területéről - tette hozzá. A kormányfő leszögezte: Magyarországon márpedig nem lesz menekülttábor, hot spot, elosztóhely, gyűjtőhely. A határt nem légmentesen zárjuk le, hanem egész egyszerűen kikényszerítjük azokat a törvényeket, amelyek egyébként eddig is hatályban volta - mondta Orbán.
Az új jogi helyzet kedd hajnalban, 0 óra 00-kor lépett hatályba. Ettől kezdve a kormánynak joga van arra, hogy válsághelyzetet hirdessen ki, ezt a kedden esedékes kormányülésen vitatják meg, ott hozzák meg a döntést. Ha fogad, akkor inkább az igenre fogadjon, semmint a nemre - kedélyeskedett Orbán a riporternek. A menedékkérelmek elbírálására vonatkozó kérdésre azt válaszolta: van ennek egy gyakorlata, ez ma is elég gyorsan megy. Miután a magyar kormány Szerbiát biztonságos országnak tekinti, ha valaki menekült, de nem adta be a kérelmét Szerbiában, el fogják utasítani, magas arányban.
A honvédelmi valamint a rendőrségi törvény módosítása még hátra van, ezek sürgős tárgyalását ugyanis nem támogatta az Országgyűlés. Ha ezekre jövő héten igent mond a Fidesz és a Jobbik, a katonák kényszerítő eszközök alkalmazhatnak, a személyi szabadságot korlátozó intézkedésekre is felhatalmazást kapnak és gumilövedéket használhatnak. Most viszont a honvédségnek még nincs törvényi felhatalmazása, ennek ellenére már 4300 katona tartózkodik a déli határon, a hivatalos magyarázat szerint a kerítést építik. Csakhogy többen péntek óta géppisztollyal járőröznek. A szocialista Harangozó Tamás és Demeter Márta tegnap felszólította a kormányt, "eszébe se jusson" törvényi felhatalmazás nélkül fegyveresen bevetni a honvédséget. Eközben Papp Károly országos rendőrfőkapitány fokozott ellenőrzést rendelt el az ország egész területére. Ennek értelmében szeptember 30-án 24 óráig a rendőrök igazoltathatnak, ruházatot, járművet vizsgálhatnak át.
Készül az egyik áteresztési pont Röszkénél
A magyar hatóságok konténereket állítottak fel, ám egyelőre senkit nem engednek be a területre. Közben kedd reggelre mintegy 300-400 menekült rekedt a Horgos és Röszke közötti, az 5-ös főút menti úgynevezett régi határátkelőhelyen.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) egyik a helyszínen tartózkodó aktivistája arra a kérdésére, hogy mi fog történni az emberekkel, azt válaszolta, hogy "ezt senki nem tudja".
Az MTI tudósítója reggel több menekült csoporttal is találkozott a magyar oldalon, az utak mentén Mórahalom és Röszke térségében. Ők még vélhetően az éjféli határzár előtt kerültek magyar területre és kikerülték a hatósági ellenőrzéseket.
Szegény rendőrök
MTI fotó
Áldatlan állapotokról panaszkodnak déli határra vezényelt rendőrök.
Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára tegnap a Klubrádióban arról beszélt, hogy az állomány túlfeszített tempóban dolgozik és nincs rendes étel, szállás tisztálkodási lehetőség.
Az érdekképviselet hiába kérte az országos rendőrfőkapitányt, hogy tartsanak rendkívüli érdekegyeztető tanácsot, ezt elutasították.
Határzár Röszkén, a menekülők nem értik, hogy most mi van
MTI fotó
Hétfő délután a rendőrség megkezdte a határ lezárását Röszkénél, a terület felett rendőrségi helikopter körözött és lovasrendőröket is odavezényeltek. A menekülteket arról próbálták meggyőzni, forduljanak vissza Szerbia felé. Röszkénél, estére acélkeretre szerelt pengésdróttal ellátott tehervagonnal "tömték be" a biztonsági határzár rését. (A Délmagyar.hu szerint az terjedt el a menekültek között, hogy Magyarországon táborba zárják, és keresztény hitre térítik őket.) Kétórás várakozás után, néhány perccel éjfél előtt a magyar határőrség elkezdte húszas csoportokban beengedni a visszafordulásról nem kellően meggyőzött menekülőket Magyarországra Horgosnál. Éjfél után azonban már senkit nem engedtek át a Horgos 2 határátkelőn. A menekülők azonban úgy tudták - továbbra is remek a tájékoztatás - hogy pusztán arról van szó, hogy elfogytak az őket továbbszállító buszok, ezért türelmesen várakoztak.
Az MTI tudósítójának több menekülő is azt mondta, nem szeretné, ha Magyarországon nyilvántartásba vennék, nem szeretne ujjlenyomatot adni. A legtöbben továbbra is Németországba tartanak.
Magyarország már nem biztonságos állam
Thinkstock
Tegnap egyébként az osztrák közigazgatási bíróság kimondta, Magyarország már nem biztonságos állam a menedékkérők számára - írta a Der Standard online. A döntés egy tavaly őszi ügy folytatásaként született meg: még 2014 októberében döntött úgy az osztrák idegenrendészeti hivatal, hogy a dublini rendeletre hivatkozva visszaküld Magyarországra egy afgán menedékkérőt. A nő azonban fellebbezett, a bíróság pedig most mondta ki, hogy tavaly október óta lényegesen változott a helyzet, így Magyarország már nem számít biztonságosnak. Az osztrák belügyminisztérium közölte, a döntés csak erre a konkrét ügyre vonatkozik.
A migráció okozta problémákat nem a falak és a szögesdrótok, hanem az európai összefogás oldhatja meg. Ezt Gianni Pittella, az EP a szocialista frakcióvezetője mondta tegnap, az egyik röszkei idegenrendészeti előállító előtt. Pittella arról beszélt, a megoldáshoz vezető első pont 160 ezer menekült szétosztása lenne a tagországok között. Emellett szükség lenne egy a menedékkérőkre vonatkozó kötelező érvényű jogszabály kidolgozására, illetve olyan külpolitikára, amely stabilizálja a helyzetet a válságzónákban. Ujhelyi István, a szocialisták EP képviselője közölte, helyzet megoldására Magyarországnak nincs más esélye, mint az európai uniós összefogás.
A háború és éhezés elől menekülőket a világot uraló igazságtalan társadalmi-gazdasági rend kényszeríti migrációra - jelentette ki Ferenc pápa hétfőn két egyházi rádiónak adott interjújában. Az egyházfő szerint az öregedő Európát a bevándorlók tarthatják életben.
Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős biztos csütörtökön Budapestre látogat, hogy a magyar kormány képviselőivel tárgyaljon. Ma Angela Merkel kancellár Berlinben Werner Faymann osztrák kancellárral egyeztet az európai helyzetről, majd a németek rendkívüli kormányülést tartanak a menekültválságról.
Berlin nem váltott irányt
Sean Gallup/Getty Images
Németország nem váltott irányt a menekültválságban követett politikájában, továbbra is betartja emberiességi és jogi kötelezettségeit, így változatlanul fogadja a területére érkező menedékkérőket. Steffen Seibert német kormányszóvivő Berlinben arról beszélt, az utóbbi napokban kialakult helyzet szükségessé tette a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását. Ez viszont nem a határok lezárását jelenti. A Bild szerint a német kormányban már szombat este meghozták a döntést a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról, és a bajor konzervatív CSU elnökségében az is felmerült, hogy megszakítják a kapcsolatot az Angela Merkel kancellár vezette testvérpárttal, a CDU-val, ha nem állítják le a Bajorországba érkező menedékkérők ellenőrizetlen áradatát. Ezen felbuzdulva Ausztria tegnap bejelentette, ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést, Werner Faymann osztrák kancellár pedig közölte, 2200 katonát küldenek a határra. Szlovákia valamint Hollandia szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fog végezni a határon.