A jelek szerint mégis csak tanult valamit a kormányzat a saját maga által előidézett káoszból, ami az egyetemes földgázszolgáltatás állami céghez sorolása után következett, mert ott szinte követhetetlen volt, hogy ki mit olvas le és ki kinek tartozik, illetve egyáltalán a hátralékot felhalmozó fogyasztóval mi történjen.
A fogyasztóknak egyébként tennivalójuk nem lenne egy-egy ilyen váltásnál. Ha a kivonuló szolgáltató nem egyezik meg az új szolgáltatóval, akkor az állam dönthetné el, ki veheti át az ügyfeleit - írta meg az Origó. Az ügyfelek szerződése a régi szolgáltatóval az átadás-átvétel napján automatikusan megszűnik, az újjal pedig automatikusan létrejön. A régi szolgáltatónak küldenie kell egy végszámlát az ügyfélnek. Hogy a mérőórák mit mutatnak az átvétel napján, azt a legutolsó leolvasás alapján becsléssel állapítja meg az új szolgáltató, ha távlehívható óráról van szó, akkor leolvassa az állást.
Ha valakinél már ki is kapcsolták az áramot, akkor az új szolgáltató visszakapcsolhatja, ha ehhez a régi szolgáltató hozzájárul.
Ha a fogyasztó a réginél vállalt kötelezettségét nem teljesíti az új szolgáltatóval szemben, akkor a cég ugyanolyan feltételekkel kezdeményezheti a felhasználó kikapcsolását az áramszolgáltatásból, mintha a követelés nála keletkezett volna.
Várhatóan az Elmű-Émász ügyfelei találkozhatnak először az új szabályozással. Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára szeptember 9-én azt nyilatkozta, a kormány és az RWE német energetikai cég májusban aláírt szándéknyilatkozata alapján 2016 januárjában az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató átveszi az Elmű-Émász egyetemes szolgáltatási üzletágát.