FAZ: akkor már késő lesz
A FAZ Németországnak Németországnak kell maradnia címmel közölte Reinhard Müller vezércikkét, amely szerint "ha a magyar miniszterelnök úgy vélekedik, senki nem követelheti meg, hogy hazája megváltozzon, akkor lemaradt valamiről: az európai egyesülésről". Az EU összes tagja együttműködésre kötelezte magát, és az európai bíróságok és vezető testületek döntéseit is követniük kell, "ugyanis valamennyien ebben egyeztek meg" - tette hozzá a szerző.
Ugyanakkor mindez nem azt jelenti azt, hogy nincsenek nemzeti érdekek, csak európaiak, és ugyan a menekültválság kiemeli a "közös ügyet", de azt is megmutatja, hogy "minden államnak vannak saját igényei" - írta a FAZ szerzője, aláhúzva, hogy ez is természetes, hiszen "az EU nem egy állam". Kiemelte: amíg az európaiakból hiányzik az akarat, hogy egységes néppé, nemzetté váljanak, nemcsak jog fűződik a nemzeti érdekek érvényesítéséhez, hanem kötelesség is, természetesen az európai szerződés keretei között.
A németországi helyzetről egyebek között azt írta, hogy a menedékjog mint alapjog nem ismer felső határt, de az államok befogadóképességének van határa. Érthető, hogy a kancellár nem akarja megjelölni a bevándorlók maximális számát - írta a FAZ szerzője, hozzátéve, hogy e mögött az a várakozás áll, hogy a bevándorlók száma egyszer majd "elér egy határt".
"De akkor már késő lesz" - írta a FAZ szerzője.
Der Spiegel: Orbán elérte a célját
A Der Spiegel Az atyai vezető címmel közölt portrét Orbán Viktorról Jan Puhltól, aki kiemelte, hogy a magyar miniszterelnök "a menekültválság politikai nyertese", a lakosság "támogatja kemény irányvonalát, más európai országok követik példáját". A cikk szerint a menekültek ezekben a napokban "ellenséges és nem vendégszerető" országként érzékelik Magyarországot, éppen úgy, ahogyan Orbán Viktor szeretné. Magyarország az "utálatos arcát mutatja a világnak".
A szerző egyebek között kifejtette, Orbán Viktor "mindig tudja, hol áll az ellenség, ez a hatalomgyakorlásának rendező elve". Hozzáfűzte: Orbán "atyai vezető akar lenni: befelé szigorú, kifelé erős, a keresztény hagyományok őrzője és védelmező a globalizáció hányattatásaival szemben".
A politikust 2014-ben újraválasztották, ezután viszont gyengülni kezdtek a támogatottsági mutatók, a gazdaság csak lassan növekedett, a Fideszről elterjedt, hogy korrupt és a szélsőjobboldali Jobbik elnyert előle néhány polgármesteri pozíciót, "de aztán a menekültek a miniszterelnök segítségére siettek" - írta a Der Spiegel szerzője.