Orbán Viktor;menekültek;Faymann;

FOTÓ: Chris Jackson/Getty Images

- Faymann nekiment Orbánnak - Berendelték a nagykövetet

"Kvóta nélkül nem megy" címmel közölt interjút szombati számában a Der Spiegel című német hírmagazin Werner Faymann osztrák kancellárral, aki élesen bírálta Orbán Viktor miniszterelnököt. A kancellár úgy fogalmazott: Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít, és tudatosan az elrettentés politikáját alkalmazza. A vádakat Szijjártó Péter külügyminiszter visszautasította, a Külgazdasági és Külügyminisztérium pedig hétfő reggelre behívatta a német nagykövetet.

A Der Spiegel  kérdésre, hogy igaza van-e Orbán Viktornak abban, hogy részben Németországot terheli a felelősség a menekültválságért, Werner Faymann azt mondta, hogy éppen ellenkezőleg, Angela Merkel nagyfokú felelősségtudatról tett tanúbizonyságot, és a legtöbb uniós tagországgal ellentétben Németország, Ausztria és Svédország "elismeri, hogy vannak háborús menekültek", és kiáll a menedékhez fűződő jog mellett.

A KKM behívatta a nagykövetet
Tiltakozott a Külgazdasági és Külügyminisztérium Werner Faymann osztrák kancellárnak a Der Spiegelben megfogalmazott állításai ellen a budapesti osztrák nagykövetnél, akit a KKM hétfő reggelre berendelt - közölte a külügyi tárca szombaton. Tájékoztatásuk szerint Magyarország bécsi nagykövete a vádakat visszautasította az osztrák kancelláriát vezető miniszternél.

Orbán felelőtlen

Az osztrák kancellár hozzátette: "Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít", és "tudatosan az elrettentés politikáját alkalmazza". "Kontinensünk legsötétebb korszakának emlékét idézi", amikor menekülteket vonatra helyeznek abban a hitben, hogy "teljesen máshova" fognak majd utazni - jelentette ki Werner Faymann.

Arra a felvetésre, hogy az osztrák belügyminiszter júniusban utasításba adta, hogy egyelőre ne dolgozzanak fel több menedékjogi kérelmet, az osztrák szociáldemokrata párt (SPÖ) politikusa elmondta, senki nem számított arra, hogy ennyire magasra emelkedik a menekültek száma. Hozzátette: "a dublini rendszer alapján az olyan országok, mint Magyarország kötelesek lennének megvédeni az EU külső határát, regisztrálni valamennyi menekültet és megvizsgálni, van-e joguk menedékre". 

Nem kaptak enni Magyarországon

Kifejtette: eddig nagyjából 150 ezer ember érkezett Magyarországra, de a befogadóállomásokon csak néhány ezer embernek van hely, és "mindazok, akik továbbutaztak, arról számolnak be, hogy szinte semmit nem kaptak enni és nagyon rossz volt az orvosi ellátás". A menekültkvótákról elmondta: a támogatók száma növekedik, de még nincs biztos többség a javaslat mellett. Egyes országok, mint például Magyarország "úgy tesznek, mintha Dublin működne", és "Orbán kerítést épít a szerb határra, de nem mondja meg, hol helyezzük el mindazokat, akiknek van joguk menedékre".

Hozzátette: meg kell akadályozni, hogy végül azok "nyerjenek", akik kivonják magukat a terhek viselése alól. Arra a felvetésre, hogy sok kelet-európai kormány azt állítja, túlterhelné a társadalmat muzulmán vallású emberek tömeges bevándorlása, az osztrák kancellár kijelentette: "az emberi jogok felosztása vallások szerint elviselhetetlen".

Szankciókon gondolkozik a kancellár

Arra a kérdésre, elképzelhető-e a kvótaszabályok áterőltetése az EU-ban többségi döntéssel, Werner Faymannn elmondta, amennyiben a kvóták ellenzői nem hajlandóak kompromisszumra, meg kell próbálni minősített többséggel elfogadtatni a kezdeményezést, és "el kell gondolkodnunk szankciókról", például támogatáscsökkentéséről a strukturális alapok esetében, amelyek forrásaiból mindenekelőtt a kelet-európai tagállamok profitálnak.

"Minden összefügg mindennel" - jegyezte meg arra a felvetésre, hogy a kelet-európaiak szerint a két ügynek nincs köze egymáshoz. Hozzátette: joggal sújtják büntetéssel a stabilitási és növekedési paktum előírásait megsértő tagállamokat, és ehhez hasonlóan a menekültválság megoldáshoz is büntetésekre lesz szükség a szolidaritást megsértő tagállamok ellen.

Szijjártó "megvédte" Orbánt

Az osztrák kancellár viselkedése és nyilatkozata teljes mértékben méltatlan egy XXI. századi európai vezető politikushoz - reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Werner Faymann osztrák kancellár szavaira.

A tárcavezető kijelentette: Werner Faymann "ámokfutása" mostanra minden tűréshatáron túlmegy; ez voltaképpen a saját alkalmatlanságának a leplezése. Szijjártó Péter szerint valószínűleg a belpolitikai haszonszerzés reményében fogalmazott meg a kancellár "esztelen" rágalmakat. "Ezt mi a leghatározottabban visszautasítjuk és kikérjük magunknak" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A Fidesz bocsánatot követel Faymanntól

A Fidesz szombaton felszólította Werner Faymann osztrák kancellárt, hogy vonja vissza szombaton megjelent éles bírálatait és kérjen bocsánatot az országtól, valamint a kormányfőtől. Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának kormánypárti elnöke szerint Magyarország ismét egy előre megkomponált európai baloldali támadás áldozata, az illegális migránsok melletti kiállás ugyanis egyértelműen belpolitikai, szavazatszerző indokokkal történik. Kiemelte, hogy Magyarország az egyetlen schengeni ország, amely valamennyi menekültügyi kötelezettségét teljesíti, szemben Ausztriával, amely a schengeni szerződést felrúgva másodszor is "hermetikusan lezárta határát". 

Látványosan növekszik a szerb-magyar határra érkező migránsok száma, a főként a Közel-Keletről érkezők ugyanis igyekeznek minél hamarabb, még szeptember 15-e előtt átjutni a schengeni határon - mondta Bacskulin István, a szerb-magyar határváron fekvő Horgos polgármestere.