Megemeli a kalapját minden közrendőr előtt Orbán Viktor, hogy erőszak nélkül tudták kezelni a menekült helyzetet. Ez azért is volt nehéz, mert "lázadással állunk szemben", az elmúlt napokban a migránsok "szabályosan fellázadtak a magyar jogrend ellen" - állítja a a kormányfő. Szeptember 15-étől viszont a magyar hatóságok nem lehetnek elnézőek az illegális határátlépéssel szemben. Akkor hatályba lép ugyanis az a Btk. módosítás, amelynek értelmében bűncselekmény lesz a kerítés tiltott átlépése. A migránsokat azonnal őrizetbe kell majd venni, minderről folyamatosan tájékoztatják az illegálisan hozzánk érkezőket. Miután Szerbia a magyar törvények szerint biztonságos ország, aki menedékkérelmet nyújt be, annak igazolnia kell majd, hogy Szerbiában ugyanezt már megtette, de az ottani hatóságok azt nem fogadták be, nem tárgyalták meg fair módon. Minderről a miniszterelnök tegnap az Országházban beszélt azt követően, hogy Manfred Weberrel, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetőjével tanácskozott.
A röszkei sártengerhez érkeztek a hivatásosok FOTÓ: MTI/MOLNÁR EDVÁRD
Orbán szerint Görögország nem képes megvédeni a saját határait. Erre viszont nem az a megoldás, hogy onnan tovább jöjjenek a menekültek Európa belsejébe, hanem az, hogy a görög határ megvédésében az EU segédkezzen - hangzott a recept. Ez az első és legfontosabb feladat, amelynek végrehajtását a kormányfő javasolni fogja európai kollégáinak. A kezdeményezés része annak az ötpontos javaslatának, amellyel a magyar miniszterelnök a jelenlegi európai helyzetet kezelné, és amelyet a későbbiekben ismertet majd. Orbán szerint az, hogy Görögország nem tartja be a schengeni szabályokat, nem jogosítja fel Magyarországot arra, hogy ő is felmondja a schengeni előírásokat. A miniszterelnök szerint nem lehet az európai választott nemzeti vezetők kihagyásával kezelni a bevándorlási válságot. Nem vitatja el az Európai Bizottság azon jogát, hogy az EP támogatásával új szabályokat alkosson, de ez szerinte megbontja az eddig Európában létezett konszenzust. "A bizottság elnöke felrúgni készül ezt a konszenzust, aminek messze ható következményei lehetnek az EU belső életére nézve" - fenyegetett.
Manfred Weber támogatja, hogy az uniónak közbe kell avatkoznia a külső határok védelmére, ha egy ország nemzeti erői kudarcot vallanak. Aki a schengeni eszmét fenn akarja tartani, annak gondoskodnia kell az EU külső határainak megfelelő őrizetéről - fogalmazott az uniós frakcióvezető, aki szerint a menekültek figyelmét is fel kell hívni arra, hogy nincs joguk Európában szabadon választani maguknak lakhelyet és együtt kell működniük a hatóságokkal. Ő ugyanakkor Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnökének javaslatait kiegyensúlyozottnak nevezte. S nemcsak a Fidesz európai pártcsaládja, szinte valamennyi EP-frakció támogatja Juncker csomagját. Eközben az EP liberális képviselőcsoportja a kedden hatályba lépő magyar törvények miatt aggódik, ezért az EB elnökéhez, illetve Frans Timmermanshoz, a bizottság első alelnökéhez fordult. Guy Verhofstadt frakcióvezető szerint Orbán brutális fellépésre készül a menekülőkkel szemben, aminek az egész EU-t nyugtalanítania kellene, ezért eljött az idő, hogy a brüsszeli testület közbeavatkozzon.
Eközben kiderült, már 3800 katona van a déli határ közelében, akik jelenleg hivatalosan a kerítésépítésben vesznek részt. Bár a kormánynak még nincs parlamenti felhatalmazása a honvédség bevetésére, a katonákat elkezdték felkészíteni az "élőerős" határvédelemre. A Délmagyar.hu-n megjelent fotón ráadásul látszik, hogy a rendőrön kívül géppisztolyos katonák is állnak a sínen Röszkén. Balázs László, az ORFK határrendészeti főosztályvezetője szerint a rendőrség is felkészült, hogy a szeptember 15-én életbe lépő jogszabályváltozásokból adódó feladatait végrehajtsa. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága viszont bejelentette, "szorosan figyelemmel követi" a honvédség tevékenységét Magyarországon, és elvárja, hogy mind a rendőrség, mind a hadsereg tiszteletben tartsa a menedékkérők jogait. Eközben teljes gőzzel építik a kerítést, hétfőn a Szeged-Szabadka vasútvonalat kapuval zárják le a határon, jelenleg ugyanis a vasútvonal mentén jönnek a migránsok Magyarországra.
Közös európai határvédelmet, európai menekültügyi szabályozást és a migránsok igazságos elosztását követelte tegnap az MSZP elnök-frakcióvezetője. Tóbiás József arra figyelmeztetett: arra is figyelmet kell fordítani, hogy békét teremtsenek azokban az országokban, ahonnan az emberek elmenekülnek. A politikus szerint a kormánynak változtatnia kell az elmúlt nyolc hónapban követett politikáján. Utalva a 26 évvel ezelőtti határnyitás évfordulójára, közölte: Magyarország akkor hozzájárult Németország, majd Európa egyesítéséhez, most viszont Orbánék intézkedései nem segítenek a válság megoldásában. Kovács László, az MSZP volt elnöke, akkori külügyi államtitkár azon véleményének adott hangot, hogy Magyarország 26 éve ugyanúgy a világsajtó figyelmének középpontjában volt, mint most, csak más előjellel, akkor pozitívan írtak az országról, míg ma negatívan. A korábbi uniós biztos a kerítésépítésről azt mondta, egészen más lett volna az optikája, ha a kormány azt emelte volna ki, hogy azért van kerítésre szükség, hogy a hivatalos határátkelőkhöz terelje az országba érkezőket.
Vizsgálat a döbbenetes videó nyomán
Tényfeltáró vizsgálatot rendelt el a készenléti rendőrség parancsnoka a csütörtök este a YouTube videómegosztóra kikerült - és 444.hu által fölfedezett - döbbenetes felvétel nyomán. A videót Alexander Spritzendorfer osztrák zöldpárti politikus töltötte fel, akinek felesége, Michaela Spritzendorfer-Ehrenhauser két társával szerdán valahogyan bejutott a táborba, ahová sem a sajtót, sem a civil megfigyelőket nem engedik be. Mint az állatoknak a ketrecbe, úgy dobálták a rendőrök a zacskókba rakott ételt a menekülteknek - derült ki a felvételből. Az ételt este nyolckor osztották, mintegy 300 ember próbálta elkapni a feléjük dobált zsemlét és vizes palackot. Tegnapra egyébként valamicskét javult a helyzet Röszkén annak ellenére, hogy továbbra is özönlöttek a menekültek a sínek mentén Magyarországra. Az érkezőket buszok szállították a gyűjtőponthoz, ahol segítőktől ételt, italt, meleg ruhát kaptak. Voltak, akiket Vámosszabadiba vittek, ahonnan víz, ennivaló és meleg ruha nélkül gyalog indultak Győrbe, hogy vonatra üljenek. Vámosszabadi képviselő-testülete a menekülttábor körül kialakult áldatlan állapotok azonnali megszüntetését kérte a hatóságoktól. "Minimum ötezer ember fordult meg egyetlen nap alatt a befogadó állomás környékén úgy, hogy semmiféle ellátást nem kaptak és az általuk elfoglalt területen, egyetlen mobil WC és szemétgyűjtő nem található" - hívta fel a figyelmet a település önkormányzata.