A többségben lévő republikánusoknak 60 voksra lett volna szükségük ahhoz, hogy kizárják az obstrukció lehetőségét és elfogadtassák a határozatot, de csak 58 igen szavazatot szedtek össze, mindössze négy demokrata szenátort sikerült maguk mellé állítani, 42-en viszont már korábban kinyilvánították, hogy támogatják az atomalkut.
A szintén republikánus többségű képviselőház ugyan várhatóan megszavaz egy elutasító határozatot, de ennek már csak szimbolikus a jelentősége. Obamának várhatóan nem kell az elnöki vétó eszközéhez nyúlnia. Jövő héten a megállapodás értelmében megkezdheti az Iránnal szemben hozott amerikai szankciók fokozatos visszavonását. Az elnöki vétó felülírásához sem lett volna elegendó szavazatuk a republikánusoknak.
„A vitának még nincs vége, még csak most kezdődik” – jelentette ki mindazonáltal John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke, hozzátéve: „Ez egy rossz egyezség, amely hosszútávú hátrányos következményekkel jár az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve.” Boehner fogadkozott, hogy minden eszközt megpróbálnak bevetni, hogy megállítsák a megállapodás végrehajtását. Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségi vezetője jövő héten még megkísérelheti újra feltenni szavazásra a kérdést, de – ha egyetlen demokrata sem változtat a véleményén – akkor mindhiába. Lindsay Graham dél-karolinai republikánus szenátor ugyanakkor máris figyelmeztetett, ha kudarcot vallanak az iráni nukleáris program megfékezésében, a felelősség teljes mértékben a demokratákat terheli.
Obama elnöksége egyik fő külpolitikai eredményének tekinti az iráni nukleáris program korlátozását célzó megállapodást, amelyet ugyanakkor még saját pártjának számos befolyásos személyisége is ellenez. Az iráni atomalkut megpróbálta megtorpedózni Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, aki Boehner meghívására, és a Fehér Ház ellenében, a kongresszus mindkét háza előtt mondott veszélyében érvelt a Teheránnal kötött egyezség ellen.