menekültek;Frölich Róbert;

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Frölich: nem számít, hogy a határ melyik oldalán állunk

Csak együtt és csak a jó cél érdekében tudunk előre menni, de ha látjuk a jó célt, akkor el is tudjuk érni - mondta Frölich Róbert, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) júliusban megválasztott országos főrabbija azon a fogadáson, amelyet az ő tiszteletére és a vasárnap kezdődő zsidó újév alkalmából rendeztek csütörtökön Budapesten.

Frölich Róbert hangsúlyozta, hogy ha van közös jó szándék, ha van előrevivő gondolat - márpedig ezek mindig vannak - "akkor nem számít, hogy a határ melyik oldalán vagy melyik földrészen élünk, nem számít, hogy ki milyen hitet követ, nem számít a nemzetiség vagy a politikai pártállás".

Frölich Róbert szólt arról is, hogy ros hasana ünnepén szokás mézbe mártott almát enni, egészen egyszerűen azért, hogy az év többi napja is édes legyen. "De ha kicsit mélyebbre nézünk, egészen más, messzire mutató értelmet kap ez a szokás". Az alma a közvélekedés szerint a bűnbeesés gyümölcse, hiszen Éva, hallgatva a kígyóra, evett a tudás fájának gyümölcséből és adott Ádámnak is. "Gondolhatnánk, hogy azóta ez a gyümölcs átkot visel". Az új év elején mégis "ezt a gyümölcsöt esszük, jelezve, hogy nem hiszünk abban, hogy a bűn nemzedékről nemzedékre öröklődik". 

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Ellenkezőleg, azt valljuk, hogy a bűnök, ha megbánják azokat, megbocsáttatnak. A méz - az egyetlen étel, amelyet a zsidó emberek fogyaszthatnak, noha tisztátalan állattól szárazik - azt szimbolizálja, hogy "kinőhet rózsa a mocsárból is", hogy a legrosszabb helyzetben is meg lehet látni a jót - tette hozzá. 

Heisler András, a Mazsihisz elnöke Frölich Róbertet köszöntő beszédében azt kívánta az új országos főrabbinak, hogy találja meg magában a nyugodt bölcsességnek, a mások iránti toleranciának és a pozíciójával együtt járó lelki és fizikai terhelés elviselésének képességét. 

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Heisler András szólt arról is, hogy a Mazsihisz hagyományteremtő jelleggel rendezte meg a fogadást, melynek célja hogy a zsidó újév alkalmából meghívják azokat közéleti szereplőket, politikusokat, a társegyházakat és mindazokat, akikkel az elmúlt esztendőben együtt dolgoztak, akikkel vitatkoztak, akiket esetleg megsértettek vagy akik szándékuk ellenére megsértették őket. A zsidó vallásban ugyanis az újesztendő fogadása egyfajta lelki megtisztulási folyamat is. Ilyenkor a vallásos zsidók bocsánatot kérnek és megbocsájtanak mindazon embertársaiknak.

A fogadáson részt vett mások mellett Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára, Prőhle Gergely nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár, több nagykövet és a testvéregyházak képviselői.

Helyszíni beszámolók szerint megkezdhették a korábban "U"-alakúra tervezett, Szerbia felé nyitott, Magyarország felé zárt menekültzóna kialakítását Röszkénél, ahová a délről érkezőket zárják majd keddtől, amikor életbe lépnek a fideszes parlamenti többség által jóváhagyott törvényi szigorítások. Vagy mégsem. A menekültáradat viszont nem csökken.