C csoport
Azzal, hogy az Európa-bajnoki címvédő spanyolok a C jelű selejtezőcsoportban 1-0-ra nyertek idegenben, az utolsó helyen álló Macedónia ellen - a kapus, Tome Pacovski öngóljával -, már lényegében a franciaországi Eb-döntőben érezhetik magukat. Vicente del Bosque spanyol szövetségi kapitány azonban nagyon nem volt elragadtatva a látottaktól, s lesújtó véleményének hangot is adott a találkozó után.
„Rendkívül rosszul játszottunk. Alapdolgokat rontottunk el, ráadásul csak a szerencsének köszönhetően nyertünk. Nehéz erre magyarázatot találni. Macedónia viszont mindent beleadott. Sikerült megakadályozniuk, hogy a saját játékunkat játsszuk. Ez mindenképpen az ő érdemük” – dohogott a spanyol szakvezető a lefújás után. Del Bosque beszélt arról is, hogy a kapuba De Geát állította, aki utoljára július 29-én védett a Manchester Unitedben, akkor is csak barátságos találkozón, a Paris Saint-Germain ellen. „Biztos voltam benne, hogy De Gea jól szerepel majd, azért sem tartottam bármi mástól, mert érett játékos, kiváló háttérrel.
A spanyol szakvezető nem emelte ki külön Diego Costát, aki nemcsak klubcsapatában, a Chelsea-ben szenved, hanem a nemzeti együttesben is, amelyben kilenc legutóbbi mérkőzésén mindössze egyszer talált be. „Diego ugyanúgy játszott, mint a többiek. A gólunk után egyszerűen leálltunk, s nagyon lassúak voltunk” – fejtette ki. A spanyolok legközelebb Luxemburgot fogadják, majd három nappal később Ukrajnában lépnek fel. A csoport második és harmadik helyén nem történt változás, miután Szlovákia Zsolnán gól nélküli játszott a továbbra is közvetlen kijutásban reménykedő Ukrajna ellen.
Eredmények: Szlovákia-Ukrajna 0-0 Macedónia-Spanyolország 0-1 Fehéroroszország-Luxemburg 2-0
E csoport
Fél évszázad óta fennálló rekordot döntött meg Wayne Rooney, amikor belőtte az angol válogatott számára megítélt büntetőt a svájci válogatott ellen. Megszerezte 50. találatát a háromoroszlánosok mezében, ezzel a Manchester United 29 éves támadója Sir Bobby Charlton rekordját adta át a múltnak, aki 49-szer volt eredményes.
Természetesen nehéz összehasonlítani ezeket a rekordokat, hiszen az ötvenes-hatvanas-hetvenes években jóval kevesebb tét meccset játszottak. Bobby Charlton összesen 106-szor ölthette magára a címeres mezt 1958-1970 között, Rooney pedig 107. alkalommal lépett pályára a válogatottban az alpesi állam csapata ellen. A vörös ördögök csatára egyébként 2003-ban, 17 esztendősen debütált az angol válogatottban, s első találatát még ugyanebben az évben megszerezte Macedónia ellen.
Az örökranglista harmadik helyén a televíziós kommentátorként dolgozó Gary Lineker áll, aki nyolcvan találkozón szerzett 48 találatot, hármójuk közül tehát az ő gólátlaga a legjobb. Ugyanakkor az övénél is jobb a negyedik helyezett Jimmy Greavesé. A Chelsea, az AC Milan és a Tottenham egykori profija mindössze 57 meccsen ért el 44 gólt.
Rooney a mérkőzés után elmondta, egy álma vált valóra azzal, hogy az angol válogatott történetének legeredményesebb csatára lett. „Nagyon meghatódtam, óriási megtiszteltetés ez számomra, s olyan rekord ez, amire nagyon büszke vagyok. Amikor belőttem a büntetőt, tudtam, hogy történelmi pillanat részese lehetek. Sosem gondoltam volna, hogy még 30 éves korom előtt rekorder leszek” – fejtette ki Rooney, aki a szövetségtől aranycipőt kap ki mástól, mint Bobby Charltontól a válogatott október 9-i, észtek elleni hazai mérkőzésén. Rooney egyébként II. Erzsébetet is megelőzte, már ami a rekordok felállítását illeti: a királynő tegnap délután vált hazája leghosszabb ideig uralkodó monarchájává.
A háromoroszlánosok számára Rooney rekordjánál sokkal nagyobb jelentősége nem is volt a Svájc elleni meccsnek, hiszen már múlt hétvégén biztosították helyüket a franciaországi Eb-n. Másik találatukat Harry Kane érte el, így nyertek 2-0-ra. A Tottenham 22 éves gólvágójának ez volt a harmadik gólja negyedik válogatott meccsén. A vereség ellenére a helvétek továbbra is második helyen állnak csoportjukban, hárommal előzik meg a szlovéneket, akik Beric góljával nagy nehézségek árán fektették két vállra az észteket 1-0-ra.
Eredmények: Anglia-Svájc 2-0 Szlovénia-Észtország 1-0 Litvánia-San Marino 2-1
G csoport
Focilázban ég Ausztria, miután az ország válogatottja parádés, 4-1-es svédországi győzelme után kijutott a franciaországi Európa-bajnokságra. Az osztrákok előre készültek az ünneplésre, hiszen azután, hogy a spanyol bíró, Carlos Velasvo Carballo előhúzta a zsebéből a sípot, majd hármat fújt bele, az osztrákokon már a „Franciaország, jövünk” feliratú póló virított. A mintegy 2200 osztrák szurkoló is együtt örült velük azon kapu mögött, amelybe az első félidőben David Alaba és Martin Harnik is betalált.
Az ünneplésből nem maradhatott ki Marcel Koller szövetségi kapitány, akit a játékosok a vállukon vittek, s a levegőbe dobták. Az edző azonban nem igazán lelkesedett az ünneplés ezen formájáért. „Látszott rajta némi félelem” – ismerte el az osztrákok egyik legnagyobb sztárja, Marko Arnautovic, a Stoke City támadója. Ausztria 18 év után jut ki saját erejéből valamelyik nemzetközi világversenyre.2008-ban ugyan szerepelt az Eb-n, de csak annak társrendezőjeként. „Óriási érzés ez. Fel sem tudom fogni az egészet, s azt sem, hogy ilyen sokszor szerepelhettem ebben a nagyszerű csapatban” – közölte a csapatkapitány Christian Fuchs, aki történelminek nevezte a sikert.
Fuchs egyenesen zseniálisnak nevezte, hogy 1958 óta a legnagyobb arányú vereséget mérték a svédekre hazai pályán. Akkor a brazilok verték a skandinávokat a vb stockholmi döntőjében, 5-2 arányban. Fuchs azt is hozzátette, a gólarány teljesen jelentéktelen. „A statisztikák most senkit sem érdekelnek. Az a lényeg, hogy ott leszünk az Eb-n. Ki gondolta volna ezt a selejtezők előtt, hogy így végigmasírozunk a csoporton. Még én is aláírtam volna előre, hogy csak nehezen, nyögvenyelősen jussunk ki”.
A védő Sebastian Prödl remekül vette le a pályáról Zlatan Ibrahimovicot, aki már csak a hajrában, 4-0-s osztrák vezetésnél tudott szépíteni, s lőtte be a becsületgólt. „Teljesen megérdemelt a győzelmünk ilyen arányban is. A hab a tortán az, ahogyan, amilyen játékkal sikerült elérnünk céljainkat” – fejtette ki. Hasonlóképpen vélekedett Arnautovic is, aki utalt arra, hogy a csoportjuk egyáltalán nem volt rossz Oroszországgal, Montenegróval és a svédekkel. Az osztrák szurkolók várhatóan tömegével kísérik el kedvenceiket Franciaországba. Az osztrák szövetséghez már be is futottak az első jegyigénylések úgy, hogy még az Eb teljes mezőnye sem ismert, s az osztrákok sem játszották le utolsó meccseiket. Még Montenegró és Liechtenstein vár rájuk.
Az oroszok nagyon hálásak lehetnek az osztrákoknak. Azzal ugyanis, hogy sima, 7-0-s győzelmet arattak Liechtenstein felett idegenben, megelőzték a svédeket, s a közvetlen kijutást jelentő második helyre léptek elő, két ponttal megelőzve az északiakat. A Zenit támadója, Artyom Dzjuba négyszer volt eredményes. Eddig összesen hét gólt szerzett az Eb-selejtezők során. Az utolsó előtti körben az oroszok Moldova ellen lépnek pályára idegenben, majd Montenegrót fogadják. A svédek először Liechtensteinhez látogatnak, majd Moldovát látják vendégül.
Eredmények: Svédország-Ausztria 1-4 Liechtenstein-Oroszország 0-7 Moldova-Montenegró 0-2