Európai Bizottság;gazdák;tüntetés;tej;árcsökkenés;

- Nem lehet olcsóbb a tej

Az Európai Bizottság félmilliárd eurós intézkedéscsomag tervét jelentette be a tej- és a sertéságazat megsegítésére, ami reményeik szerint megállíthatja a tejtermékek további árcsökkenését. Ezzel részsikert könyvelhetnek el azok a tüntetők - közöttük számos magyar tejtermelő - aki hétfőn Brüsszelbe az alacsony tejpiaci árak miatt tüntettek az Európai Bizottság épülete előtt. A tervek szerint tagállamokra bontják le az összeget, amelyet a helyi döntések alapján oszthatnának szét a tejágazatban.

Az intézkedéscsomagnak köszönhetően forintban számolva néhány milliárdot a magyar gazdák is kaphatnak. Addig nem hozható megalapozott döntés, amíg nem ismerjük az 500 millió eurós keretösszeg tagállamok és intézkedések közötti felosztását – mondta Dr. Nagy István miniszterhelyettes, aki részt vett az agrárminiszterek tanácskozásán hétfőn. Hozzátette, a tagállamoknak biztosítandó pénzösszegek meghatározása mellett ki kell dolgozni az elosztási kritériumok részletszabályait, amivel egyelőre adós maradt a Bizottság. Részben magyar kérésre került be a tervezett intézkedések közé, hogy a tagállamok 50 százalék helyett 70 százalékos mértékben fizethetnek előleget a gazdáknak. Ehhez kapcsolódóan a területalapon kifizetett vidékfejlesztési támogatásoknál 75 százalék helyett 85 százalék előleg fizethető október 16-tól. Mindemellett az export előmozdítása érdekében a nem vám jellegű akadályok további lebontása és új, harmadik országbeli piacok keresése is segíthet az ágazatnak - mondta a miniszterhelyettes.

A bajba jutott adósok egy része elvileg már szeptember 1-jétől élhetne a magáncsőd nyújtotta védelemmel, de a gyakorlatban erre még kevés az esélye, mert a törvényhez kapcsolódó rendeletek egy részére még várni kell. Ugyanakkor a lépcsőzetesen életbe lépő jogszabály első kedvezményezettjei a felmondott devizahitlesek, őket követik a forinthitelesek, a többi adós azonban csak 2016. szeptemberétől számíthat a magáncsőd intézményére.