Ukrajna;Donyecki Népköztársaság;Miheil Szaakasvili;internetes petíció;

- Hatalmi harcok Kijevben és Donyeckben

Donyeckben és Kijevben egyaránt meggyengült a regnáló kormányzat támogatottsága. Kijevben összegyűlt több mint 25 ezer aláírás Miheil Szaakasvili odesszai kormányzó miniszterelnöki kinevezését sürgető, az államfő hivatalos honlapján indított internetes petíció támogatására. Ez elegendő ahhoz, hogy a Legfelsőbb Tanács elé terjesszék az állampolgári kezdeményezést, amelynek célja, hogy a volt grúz államfő végrehajthassa a reformokat és véget vethessen a korrupciónak.

Szaakasvili rendszeresen támadja a Jacenyuk-kormányt, de tagadja, hogy miniszterelnök szeretne lenni. Múlt héten azzal vádolta meg Arszenyij Jacenyukot, hogy az oligarchák érdekei vezérlik, tegnap már a kabinet hiteléért aggódott. Egy interjúban arról beszélt, hogy az ukrán kormány elvesztheti a tekintélyét a nép előtt, mert az államigazgatás egésze demoralizálódott. A munkácsi lövöldözés vagy a kijevi robbantás szerinte azt igazolják, hogy a kabinet képtelen irányítani az országot és a fegyveres erők sem működnek megfelelően.

Nyílt hatalmi átrendeződés zajlik a szakadár vezetésben is. Az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban félreállították, egyes hírek szerint be is börtönözték Andrij Purgin volt miniszterelnök-helyettest, a parlament elnökét, aki a minszki kontakcsoport tagjaként Donyeck részéről aláírta a tavaly őszi, első minszki megállapodást. Később helyettese, Denisz Pusilin is a kontaktcsoport tagja lett, most úgy tűnik, ő veszi át Purgin helyét.

Purgin félreállítása egyes értékelések szerint gesztusértékű, a kompromisszumok irányába mutat, míg mások szerint épp a radikalizálódás jele. Tegnap az ukrán sajtó Kremlhez közeli hírforrásokra hivatkozva tényként kezelte a volt házelnök letartóztatását, Pusilin viszont cáfolta azt. Olyan vélekedések jelentek meg, miszerint Purgin eltávolítása mögött Oroszország áll, amely belső leszámolásokon keresztül igyekszik megerősíteni hatalmát. Denisz Kazanszkij donyecki újságíró viszont a Facebookon azt írta, hogy Purgin eltávolítása annak köszönhető, hogy népszavazást próbált kezdeményezni Donyeck Oroszországhoz csatlakozásáról, Moszkva azonban nem akarja a kelet-ukrajnai szakadár területeket magához csatolni.

Ferenc pápa radikális reformokat jelentett be, amelyek megkönnyítik a katolikus híveknek a házasság érvénytelenítését és az újraházasodást. A katolikus tanítások szigorú értelmezését enyhítő reformokat az egyházfő már júniusban előrejelezte egy beszédében.