Viktória és II. Erzsébet uralkodása együttesen már meghaladja a 125 esztendőt. Egyikükről sem sejtették, hogy valaha királynők lesznek. Viktória apja - III. György király negyedik fia, Edward herceg - korán elhalálozott, mivel azonban bátyjai mind utód nélkül haltak meg, Viktória következett: 18 évesen, nagybátyja, IV. Vilmos elhunytával foglalta el a trónt, 1837 és 1901 között regnált, 1896-ban lett Nagy-Britannia legrégebben szolgáló uralkodója.
Elizabeth, ahogy a családban becézték, Lilibet 25 éves volt, amikor apja elhalálozott. Albert yorki herceg V. György király másodszülöttje volt, s nem ő, hanem bátyja, David volt a trónörökös. VIII. Edward azonban kevesebb mint egy év elteltével lemondott a koronáról, mivel az akkori miniszterelnök, Stanley Baldwin, s az anglikán egyház egyaránt ellenezte, hogy szerelmét, a kétszer elvált amerikai szépasszonyt, Wallis Simpsont nőül vegye. Így került a korona a nyilvános szerepléstől irtózó, dadogással küzdő Albert herceg fejére. VI. György király történetét idézte fel A király beszéde című Oscar-díjas film, amelyet 2010-ben mutattak be. II. Erzsébet mindig is neheztelt nagybátyjára, aki megfutamodott a kötelesség elől. Sokan erre vezetik vissza, hogy – noha már számos kötelezettségét átengedi fiának és unokájának – meg sem fordul a fejében, hogy leköszönjön.
Erzsébet és Viktória is apró termetűek, írta a párhuzamokat és különbségeket feljegyző összeállításában a BBC. Viktória mindössze 1 méter 50 centiméter magas volt, s II. Erzsébet sem haladja meg az 1,6 métert. Viktória kilenc gyermeknek adott életet, közülük négyből király lett vagy királyi családba házasodott. II. Erzsébetnek és férjének, Fülöp hercegnek négy gyermeke született, s várhatóan elsőszülött fia, a jelenleg 66 éves walesi herceg, Károly követi a trónon.
Az ükanya koronázását 400 ezer ember ünnepelte Londonban, II. Erzsébet trónra lépését már mutatta a televízió, 27 millióan nézték meg a koronázást, 11 millióan rádión hallgatták. Mindketten 21 éves korukban házasodtak. Viktória 1840. február 20-án ment férjhez első unokatestvéréhez, a német Albert herceghez, aki nem volt hosszú életű, 1861 decemberében elhalálozott. II. Erzsébet is 21 éves korában tartotta az esküvőjét, 1947. november 20-án, Fülöp edinburgh-i herceggel 68 éve házasok. Erzsébet az első brit uralkodó, aki megünnepelhette a gyémántlakodalmát.
II. Erzsébetet szavazták meg minden idők legnépszerűbb uralkodójának. A The Sunday Times számára készült YouGov-felmérés szerint a Buckingham Palota jelenlegi lakóját a megkérdezettek 27 százaléka tette első helyre, I. Erzsébet 13, Viktória királynő 12 százalékot kapott. A felmérés szerint II. Erzsébet alig-alig veszített népszerűségéből, amióta 1952-ben fiatalasszonyként trónra lépett. A történészek szerint ugyanakkor aligha neveznek majd el róla egy korszakot, mivel uralkodása kevésbé volt sorsfordító, mint a viktóriánus évek.
A felmérés szerint az alattvalók 50 százaléka úgy ítéli meg, hogy ha a királynő már túl beteges lesz ahhoz, hogy ellássa feladatait, át kell adnia a koronát a trónörökösnek. Károly herceg sokáig meglehetősen népszerűtlen volt, időközben azonban megbékéltek vele a britek, 43 százalék támogatná, hogy trónra lépjen, igaz, 33 százalék viszont ellenezné. S csupán alig 16 százalék találná helyénvalónak, hogy második feleségéből, Kamillából királyné legyen, 38 százalék szerint jobb lenne, ha hercegné maradna.
Lilibet 13 éves korában ismerte meg a jóképű, nagy nőcsábász hírében állt herceget, Philip Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glucksburgot, a görög királyi család tagját. Nagyon távoli rokonok, mindkettőjüknek Viktória királynő az ükanyja. Fülöp az ígéretes házasság érdekében lemondott görög állampolgárságról, trónigényéről, áttért az anglikán hitre, s így ideális vőlegényjelölt lett. 1947-ben tartották az esküvőt, s 1948 novemberében megszületett első gyermekük, Charles, 1950-ben Anne, majd tíz évvel később Andrew, végül 1964-ben Edward. Fülöp volt az, aki feleségének megmondta a fájdalmas hírt apja haláláról, a hercegi pár éppen Kenyában utazgatott, amikor Erzsébet királynő lett 1952-ben, a koronázást egy évvel később tartották.
Viktória trónra lépésekor, 1837-ben az Egyesült Királyságnak 16 millió lakosa volt, amikor elhalálozott, 32,5 millió brit gyászolta. II. Erzsébet trónra lépésekor 50 milliós volt Nagy-Britannia, uralkodásának 60. évfordulójára 63,2 millióra nőtt a lakosságszám. A brit birodalom azonban időközben megfogyatkozott, Viktória 400 millió ember királynője volt, Erzsébet „birodalmához” már csak 139 millió alattvaló és az Egyesült Királyság mellett hat állam, összesen 15 Commonwealth birtok tartozik. Viktória uralkodása idején tíz kormányfő váltotta egymást, a királynő kettő kivételével valamennyit túlélte.
II. Erzsébet már 12 brit miniszterelnököt fogadott hetenkénti audienciáján – 63 éve ez a brit uralkodó kedd délutáni programja. Winston Churchill volt a legelső kormányfő, akivel az ország ügyeiről tanácskozott. A leghosszabb ideig, 11 évig közülük az egyetlen nő, Margaret Thatcher kormányzott. A jelenlegi miniszterelnököt, David Cameront II. Erzsébet még kisfiúként ismerte meg, amikor megtekintett egy iskolai színielőadást, amelyben legfiatalabb fia, Edward herceg is játszott.
Erzsébet országlása a kötelességtudás mintapéldája, mindig rendkívül komolyan vette alkotmányos kötelezettségeit. Szerepe a brit politikai életben szimbolikus, ceremoniális, noha hivatalosan az uralkodó egyszersmind a hadsereg főparancsnoka, s az anglikán egyház főkormányzója is. Küldhet hadüzenetet, köthet békét, elismeri a külföldi államokat. Jogában áll feloszlatni a parlamentet, s a neki nem tetsző miniszterelnököt is meneszthetné – elméletileg. II. Erzsébet soha nem élt ezekkel a jogosítványokkal, nem nyilvánított politikai véleményt, erre nincs is jogosítványa. Károly herceg viszont ezt többször is megtette, vegyes visszhangot keltve.
Bár hivatali idejére esett a falklandi háború, a korona legsúlyosabb válságát mégis a magánügyek hozták. Károly és Diana házasságát az évszázad esküvőjének tartották, válásuk világbotrány lettAz 1992-es év volt országlásának mélypontja, ahogy ő maga nevezte, az „annus horribilis”, amikor három gyermekének válságba került a házassága, s még kedvenc lakhelye, a windsori kastély is leégett. Diana 1997-es tragikus halála megrengette a monarchiát, de átvészelték a válságot. II. Erzsébet nehezen alkalmazkodott a modernizálódó világhoz, de jóideje már a Buckingham Palota az interneten teszi közzé üzeneteit, s még abba is belement, hogy James Bond mellett szerepeljen az olimpiai megnyitón.
Manapság II. Erzsébet unokáira, s különösképpen a trónöröklési sorban apját követő Vilmosra, Cambridge hercegére irányul a reflektorfény, Vilmos és Katalin házassága, gyermekeik – György herceg és Charlotte hercegnő születése – bearanyozzák a dédnagymama uralkodását. II. Erzsébet a skóciai Balmoralban, családi körben ünnepli a történelmi mérföldkő átlépését.