EU;mezőgazdaság;tüntetés;tejtermelők;

- Brüsszelben tüntettek a tejesgazdák

Megbénították hétfőn Brüsszel forgalmát azok a tejtermelők, akik az alacsony tejpiaci árak miatt tüntetnek az Európai Bizottság épülete előtt. Kétszáz traktorral vonultak Brüsszel EU-negyedéhez, ahol az Európai Bizottság épületében tartják rendkívüli ülésüket a tagállamok agrárminiszterei – írja az agrárszektor.hu.

A tiltakozáshoz eddig több ezer gazda csatlakozott köztük számos magyar érintett is. A gazdatüntetés résztvevői hatalmas felfordulást okoztak: rendőrökre támadtak, a hatóságok vízágyúval verték vissza a demonstrálókat az uniós negyedben. Az agrárminiszteri tanácsülésen Magyarországot Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára képviseli. A magyar piaci szereplőket tömörítő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács augusztusban tizenkét pontos javaslatcsomagot állított össze, most pedig újabb intézkedéseket kért a kormánytól, illetve Brüsszeltől – közölte a terméktanács. Javaslataik között szerepel, hogy a tejek kerüljenek az ötszázalékos áfakörbe a jövő és elejétől. Azt is elvárják, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti díj mértéke maradjon a 2012 előtti szinten illetve, hogy csökkenjenek a hazai kereskedelmi láncokat sújtó terhek – írja a Világgazdaság.

Szeretnék még elérni az idei tejtermelői támogatások kifizetését még ebben a naptári évben. Az Európai Uniótól pedig azt várják el hogy a magyar tejágazatnak is nyújtson kompenzációt az orosz embargó miatti veszteségek miatt. A magyar kormánytól pedig azt kérik, hogy kezdeményezze az exporttámogatás ideiglenes bevezetését, az intervenciós ár 25 százalékos emelését, illetve a sajt, vaj és tejpor magántárolási támogatásának újranyitását az orosz embargó idejére. Európa egyéb országai is nehéz helyzetben vannak a tejesgazdák: a dán tejtermelők 86 százaléka csődközelben van, Hollandiában úgy vélik, náluk magasabbak a költségek, mint máshol. Egy litván tüntető pedig azt magyarázta, öt liter tejet kell megtermelniük ahhoz, hogy egy liter vizet megvegyenek.

Az államháztartás központi alrendszerének augusztusi hiánya 20,8 milliárd forint volt, az első nyolchavi deficit pedig 914,9 milliárd forintot tett ki - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az előzetes adatokat.