Bejelentése heves ellenszelet váltott ki a Twitter mikroblogon, sokan arra szólították fel, hogy inkább saját, nyomorban élő honfitársain segítsen. "Szavírisz szigetet akar venni a szíriai menekülteknek Görögországban, miközben Felső-Egyiptom szenvedő családjai számára nincsenek kórházaink. Igaz, most Szíria a +mainstream+" - olvasható az egyik bejegyzésben.
Az al-Jóm asz-Szábe című napilap hétfői számában egy egész oldalt szentelt eladó görög és egyéb szigetek hirdetéseinek, az ironikus hangvételű cím szerint "így segítve Nagíb Szávírisznek a szíriai menekültválság megoldásában". "Manapság könnyebb egy szigetet vásárolni, mint Kairóban egy engedéllyel rendelkező (utasszállító) mikrobuszt találni, ... ezért úgy döntöttünk, hogy megkönnyítjük a megfelelő sziget felkutatásába belevágó Naguib Szívírisz mérnök úr dolgát" - áll a cikk felvezetőjében.
Az al-Vatan című újság honlapján megszólaltatott szakértők szerint az üzletember terve több oknál fogva kivitelezhetetlen, példaként említve egyebek mellett a városokból, kórházakból és iskolákból álló infrastruktúra megteremtésével járó költségeket, és adminisztratív nehézségeket. Ez utóbbival kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a szigetek nem függetlenek, hanem valamelyik államhoz tartoznak, tehát minden esetben az adott anyaország jogrendszeréből kiindulva lehetne elkezdeni tervezni.
Szávírisz szeptember 1-jén tett fel egy Twitter-üzenetet, amelyben azt írta: "Görögország vagy Olaszország, adj el nekem egy szigetet, Függetlenség névre fogom keresztelni, elhelyezem rajta a menekülteket, ellátom őket munkalehetőségekkel, hogy felépíthessék új hazájukat". Egy televíziós interjúban egyebek mellett a szíriai menekülteket Magyarországon érő "megaláztatásokkal" indokolta terveit. Két napja aztán bejelentette, hogy a szigetet Ílánnak nevezné el, azután a múlthéten vízbe fulladt szíriai kisfiú után, akinek a török partokon fekvő holttestéről készült fényképe világszerte megrökönyödést váltott ki. (A kisfiút az arab nyelvű sajtó napokig Ajlán néven említette.)
A leggazdagabb egyiptomiak 2014-es listájának harmadik helyén álló - az elsőn fivére a negyediken pedig apja neve olvasható - Szávírisz a családja által létrehozott konglomeráció, az Orascom-csoport telekommunikációs cégét vezeti, amelynek érdekeltségi köre Afrikán kívül a Közel-Keletre és Ázsiára is kiterjed. A 61 éves üzletember vagyona az egyiptomi cégkatalógus szerint 2014-ben elérte a 2,8 milliárd dollárt (mintegy 750 milliárd forint).
Az észak-afrikai ország lakosságának körülbelül tíz százalékát kitevő kopt keresztény kisebbséghez tartozó milliárdos ezen felül alapító tagja a röviddel a 2011-es forradalom után létrehozott Szabad Egyiptomiak Pártjának, amely részt vesz az idén októberre kiírt parlamenti választásokon.