Törökország;

- Vérengzés a kormányerők és a lázadók között

Valóságos háború kezd kibontakozni Törökország déli részén, Hakkari tartományban a Kurd Munkáspárt (PKK), illetve a török kormányerők között. Ankarát sokkolta, hogy a betiltott PKK egy hétvégi akciója során több katonát ölt meg, többeket pedig megsebesített.

Hírek szerint egy katonai járművet csapdába csaltak Daglica nevű településen, amelyet aztán egy robbanószerkezettel találtak el – közölte a DHA hírügynökség. Az áldozatok pontos száma nem ismert, a 15 halottról szóló hírek a kurd Firat hírügynökségtől származnak, ugyanakkor olyan feltételezések is napvilágot láttak, hogy legalább harminc török katona vesztette életét.

A katonaság megtorló akciót indított. Rendkívül heves összecsapások törtek ki a török hadsereg és a Kurd Munkáspárt között. Ankara közlése szerint több kurd fegyveres vesztette életét. A törökök F-16-os és F-4-es harci gépekkel támadták a kurdok állásait, s összesen 13 célpontot támadtak – hangoztatták hivatalos források. Recep Tayyip Erdogan elnök azt közölte, hogy a harckat nagy intenzitással folytatják a régióban. A fővárosban, Ankarában rendkívüli biztonsági értekezleten vett részt Ahmet Davutoglu miniszterelnökkel, amelyen a további teendőkről tárgyaltak.

Előzőleg azt közölték, hogy szinte teljesen elvágták a külvilágtól a délkelet-törökországi Cizre városát. Az itt élők nem tudnak telefonálni, internetezni, sőt, elektromos áram sincsen – mondta el Emirhan Ülüsal , az IHD emberi jogi egylet munkatársa a német dpa hírügynökségnek. Hozzátette azt is, senkit sem engednek be a városba, illetve senki sem hagyhatja el. A Cumhuriyet címűlap hétvégén Leyla Imret polgármesterre hivatkozva közölte azt, hogy heves harcok alakultak ki a városban a török kormányerők és a Kurd Munkáspárt (PKK) fegyveresei között. Az összecsapásokban legalább két személy vesztette életét.

Egymásnak ellentmondó értesülések látnak napvilágot arról, valójában mi is váltotta ki a fegyveres összetűzéseket. Egyesek szerint a kormánycsapatok megostromolták Cizrét, ezt azonban független források nem erősítették meg. A régió egy részét mindenesetre katonai biztonsági zónának nevezték ki. A PKK a régióban szinte naponta hajt végre fegyveres támadásokat rendőrök, katonák ellen. A hadsereg viszont légicsapásokat hajt végre a PKK észak-iraki és szíriai állásaival szemben.

Isztambulban is tumultuózus jelenetek játszódtak le. A török kormánypárt, az AKP mintegy 150 aktivistája ostromolta meg az ellenzéki lap, a Hürriyet helyi irodáját. Az AKP szlogenjeit skandálták, s köveket dobáltak a lap Bagcilar negyedben található székházára. Ezt maga a Hürriyet közölte saját honlapján. A randalírozók betörték a székház főbejáratát is. A különleges rendőri egységek tudták csak megfékezni a tömeget.Az AKP-aktivisták felháborodását egy a Hürriyet által közölt Twitter üzenet váltotta ki. A lap Erdogan egy televíziós fellépésére utalt, amelyben nem kevesebbet állított: amennyiben a júniusi parlamenti választáson pártja kétharmados többséget szerzett volna egy alkotmánymódosításhoz, azaz Törökországban elnöki köztársaságot lehetne bevezetni, akkor „más lenne a helyzet”.

A Hürriyet ezt a kijelentést összhangba hozta a daglicai eseményekkel. Erdogan korábban számos támadást intézett a Dogan csoporthoz tartozó Hürriyet ellen. A lap székháza elleni ostrom azt mutatja, gondok vannak a szólásszabadsággal Törökországban.

El kell ismerni, nem lehetett könnyű dolga az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkárának, aki meghívást kapott az osztrák közszolgálati tévé (ORF) vasárnap esti vitaműsorába, és a téma természetesen a menekült-, vagy ahogy a magyar kormány és annak médiája konzekvensen titulálja: "migráns"-kérdés volt.  (igazságtalan vagyok: illegális bevándorlót is mondanak)