A volt nagykövet szerint Magyarország tetteinek megértéséhez ismerni kell nagyhatalmú miniszterelnökét, Orbán Viktort. Az Egyesült Államok, írja cikkében Kounalakis, elsőként hívta fel a figyelmet a kétharmados Fidesz-győzelem következményeire. Nagykövetként Kounalakis nyomon követte, ahogy 700 új törvényt és egy új alaptörvényt fogadtak el, s a radikális reformfolyamat gyengítette a demokratikus intézményrendszert. A hatalom egyre kisebb kör kezében összpontosult, s leépítették a fékek és ellensúlyok rendszerét. 2012-ben Hillary Clinton figyelmeztetett arra, hogy Magyarország „visszacsúszik” a demokrácia útján.
Amikor júniusban Budapesten járt, Kounalakis hitetlenkedve kérdezte a budapesti osztrák nagykövetet, tényleg megépül-e a kerítés Magyarország déli határán. „Meg fog történni” – válaszolta az osztrák diplomata, amit Orbán elhatároz, azt végre is hajtja.
Magyarországnak, írja a volt amerikai nagykövet, bőven lett volna ideje, hogy felkészüljön a menekültáradat érkezésére. Három hónappal ezelőtt már elkészültek az idegengyűlöletet szító óriásplakátok, Orbán idejekorán megkezdte a közvélemény „megdolgozását”. Amikor a Keleti-pályaudvaron nőni kezdett a kétségbeesett tömeg, a magyar civilek vittek ételt, italt, ruhát a menekülteknek. A hatóságokat nem hatotta meg a látvány. A rendőrség becsapta a menekülteket, trükkel akarta táborokba terelni a menedékkérőket.
„Ha Magyarország nem akar menekülteket befogadni, miért ragaszkodtak annyira, hogy akadályozzák a kiutazásukat?” – tette fel a kérdést Kounalakis. Orbán, mint írja, az uniós szerződések mögé rejtőzött, amelyek megkövetelik, hogy a menedékkérőket abban az országban regisztrálják, ahol először az unió területére léptek. „Az igazság az, Orbán nemcsak kívül akarja tartani a menedékkérőket Magyarországról, hanem az Európai Unión kívül akarja tartani őket. Ha a drótkerítés nem segít, a megfélemlítés, a letartóztatás majd fog” – írja Orbán szándékait elemezve a nagykövet.
Kounalakis felteszi a kérdést, vajon mit tesznek most az európai vezetők, képesek együttműködni, egységes és hatékony megoldást találni a humanitárius válságra, amely megbénítja a kontinenst? Vagy hagyják, hogy Orbán idegengyűlölő és kemény fellépést követelő platformja töltse be a légüres teret?
Ma Magyarországon a világ szeme, az európaiaknak, s különösképpen a magyaroknak lehetőségük van, sőt kötelességük is, hogy megmutassák a szenvedélyt és humanizmust, amely valamennyiünkben ott él – írja a volt amerikai nagykövet, aki a Facebook-on megosztotta a New York Times hétfői nyomtatott számában megjelenő cikkét.