oktatás;tanszerek;szülők;Klik;Magyarországi Szülők Országos Egyesülete;

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő mintegy 700 ezer tanuló számára az étkezés és
a tankönyvek mellett minden t

- A szülők is iskolafenntartók

Jog szerint több százezer rászoruló tanulónak a tankönyvek mellett minden más taneszköz is ingyen járna, ezek biztosítása azonban sok esetben elmarad a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete szerint. A tanévkezdés hatalmas anyagi terheket ró a szülőkre, sokan azonban nem tudják, hogy kérhetnek segítséget, mások szégyellik, hogy kedvezményeket kell igényelniük. Egyes iskolákban az új szabályokkal szembemenve nem adják át a tankönyveket sem addig, amíg a szülők nem fizették ki azokat.

Nem biztosítja a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult családok számára az ingyenes tanszer, taneszköz és tornafelszerelés ellátást a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), pedig az ingyenes köznevelési közszolgáltatás keretében ez kötelessége lenne - állítja a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben mintegy 700 ezer tanuló részesül, a szervezet szerint számukra az étkeztetés és a tankönyvek mellett minden taneszköz - a vonalzótól a tornafelszerelésig - ingyenesen kellene hogy járjon, azokat az intézményeknek kell biztosítaniuk.

Több tízezres kiadások

Ennek ellenére sok szülő számára mégis nagy anyagi terheket jelent, hogy mindent megvásároljanak, amit az iskola előír. A Központi Statisztikai Hivatal 2014-es adatai szerint tanévkezdési időszakban, vagyis augusztusban és szeptemberben az évi átlagot jelentő 10,8 ezer forintról 16,2 ezer forintra növekszik a háztartások iskoláztatási kiadása. Az összegek a gyerekszámtól függően jelentősen eltérnek: az egy iskolás gyermeket nevelők körében a kiadások tavaly mintegy 38 ezer forintot tettek ki. Minél több iskolásgyerek van egy háztartásban, annál kevesebb jut az iskolakezdésre: 2014-ben az egygyermekes családok egy átlagos kiadás 119 százalékát fordították a tanévkezdés költségeire, a kétgyermekeseknél ez az arány 86 százalék, a három vagy annál több gyermekeseknél pedig mindössze 60 százalék. A kiadások legnagyobb részét (mintegy 36 százalékát) a ruházkodás teszi ki, a tankönyv, tanszer és írószer kiadások állnak a második helyen (30,5 százalék).

A köznevelési törvény értelmében a tanárokat megilleti a jog, hogy a helyi tanterv alapján és a szakmai munkaközösség véleményének kikérésével megválassza az alkalmazott tankönyveket, taneszközöket, ruházati és más felszereléseket, viszont csak azon eszközök beszerzését kérhetik a tanulóktól, amelyek nélkülözhetetlenek egy tanórai foglalkozáson - erre azonban nem kötelezhetik őket. - Az iskola nem vetethet meg bármit a szülőkkel. A köznevelési törvény értelmében az iskola minden tanév végén köteles írásban tájékoztatni a szülőket arról, milyen eszközökre lesz szükség a következő tanévben - mondta Keszei Sándor. Az MSZOE elnöke szerint a tájékoztatóban azt is meg kell említeni, hogy az iskola milyen segítséget tud nyújtani a szülői kiadások csökkentéséhez. Emellett törvény szerint "a tanuló, a gyermek, a kiskorú tanuló szülőjének írásbeli nyilatkozatát be kell szerezni minden olyan óvodai, iskolai, kollégiumi döntéshez, amelyből a tanulóra, gyermek, kiskorú tanuló esetén a szülőre fizetési kötelezettség hárul".

- Vagyis ha az iskola valamilyen kötelező fizetést ír elő, kérnie kell a szülőt, hogy nyilatkozzon fizetőképességéről. A szülő persze nyilatkozhat úgy, hogy nem tud fizetni, ebben az esetben az iskolának kellene állnia a költségeket - mondta Keszei. Ezen felül a szülőknek ugyancsak törvényi joga van arra, hogy kérelmezzék, hogy ingyenes vagy kedvezményes tanszerellátásban részesüljenek, valamint hogy részben vagy egészben mentesüljenek a tanulókat terhelő költségek megfizetése alól. A kedvezményeket az iskolákban, írásban kell kérelmezni. Keszei szerint azonban nem élnek annyian ezzel a lehetőséggel, mint amennyien rászorulnának, a szülőket éppen az iskolák, önkormányzatok beszélik le, a kérelmezőket szerinte gyakran megalázó helyzetbe hozzák, hosszadalmas vizsgálatoknak teszik ki, és sokan szégyellik is helyzetüket.

Mindent megtesznek?

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy csökkentse a családok tanévkezdéssel járó anyagi terheit - fogalmazott Novák Katalin család- és ifjúságügyi államtitkár. Az első, második és harmadik évfolyamra járó gyerekek ingyen kapják - az egyébként használt - tankönyveket, augusztus 27-éig pedig elvileg mindenki megkapta a szeptemberben esedékes családi pótlékot, gyest, illetve gyermeknevelési támogatást. A kormány jó szándéka azonban gyorsan a visszájára fordulhat Keszei szerint. - Ez tragédia, nagyon csúnya dolog. Előre odaadják az amúgy is járó támogatást? És szeptemberben mit fognak kapni? Ez szociális nonszensz - véli az MSZOE elnöke. Ugyancsak emlékezetes az ingyenes nyári étkeztetés sikere a kormányzati kommunikációban: Czibere Károly szociális ügyekért felelős államtitkár a múlt héten jelentette be, hogy a nyári szünidőben 142 ezer rászoruló gyermek étkezhetett ingyen. - És mit történt a maradék több százezer rászoruló gyerekkel? - tette fel a kérdést Keszei.

Az iskolák helyzetén pedig az sem segít, hogy a kormány mélyen alulfinanszírozza az oktatási rendszert. A kiadások csökkentése érdekében az MSZOE arra kéri az intézményeket, "tanúsítsanak önmérsékletet" és csak az oktatáshoz elengedhetetlenül szükséges taneszközöket, és felszerelések használatát követelje meg a tanulóktól. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, ha az állam nem képes biztosítani a szükséges felszereléseket, azt a szülőknek kell. Akik megengedhetik maguknak, saját gyermekeik tanszerei mellett inkább megveszik a krétát, a fénymásolópapírt, csakhogy a tanórákon az oktatói munkához legalább a legfontosabb eszközök biztosítottak legyenek. - Hatalmas nagy rendszerhiba van. A magyar köznevelés annyira a mélyponton van, hogy félő, a helyzet hamarosan visszafordíthatatlanná válik - mondta Keszei.

Kérik a csekket

Eredetileg szintén a szülőket szerették volna segíteni azzal, hogy a mostani tanévtől nem kell előre kifizetni a tankönyvcsomagokat csak akkor, ha a gyerekek az iskolákban már minden tankönyvet megkaptak. Ez azonban sok esetben csak elméletben történik így, Keszei szerint ugyanis az elmúlt napokban több szülői panasz is érkezett az egyesülethez azzal kapcsolatban, hogy egyes iskolákban nem adják át a tankönyveket addig, amíg a szülők nem fizették ki azokat. - Ez szabotázs, abszolút szabályellenes, hogy az iskolák a tankönyvek átadása előtt követelik a befizetést igazoló csekkszelvényt - mondta az elnök. A csekk befizetésének határideje szeptember 15., ellenben a tanulóknak akkor is át kell adni a tankönyveket, ha nem fizették ki határidőre azok ellenértékét. A szülők bármikor kérhetnek részletfizetési kedvezményt vagy fizetési halasztást is.

Nyolcszáz menekültnek tudnak majd alvási lehetőséget biztosítani a szeptember 10. és 15. között elkészülő Verseny utcai ideiglenes szociális blokk területén. Ezen az 1760 négyzetméteren 72 rajsátrat állítanak fel 24 blokkban, hármasával, valamint berendeznek egy 100 négyzetméteres anya-gyerek sátrat is.