Fesztiválzenekar;

Forrás: Facebook

- Magyar–osztrák zenei híd a Müpában

Ausztria történelmileg, földrajzilag és kulturálisan is közel áll Magyarországhoz. Tud-e újat mutatni? Vannak-e rejtett titkai? Fischer Iván karmester válasza egyértelmű: „az osztrák kultúra rendkívül gazdag, nem csak bőrnadrág, jódlizás és Mozart-kugli.” A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és a Müpa pedig tesznek is azért, hogy mindezt megmutassák a magyar közönségnek szeptemberben, a Bridging Europe – Európai Hidak fesztiválon. Zenével, irodalommal, filmmel és tánccal.

„Az osztrák kultúra legnagyobb erőssége a sokoldalúság. Ausztriában mindig is sokféle kultúra találkozott, egy birodalom központjaként pedig ezeket mind magába olvasztotta, miközben megőrizte saját kulturális örökségének szépségét és gazdagságát is” – mondja Stefan Englert, a Budapesti Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatója.

„Ez az ország egyszerre van közel és távol. Bár rengeteg a kulturális hasonlóság az osztrákok és a magyarok között, és folyamatos kölcsönhatásban állunk, vannak jelentős különbségek is, amelyek egyrészt a nyelvből, másrészt a szomszédos országokból érkező hatásokból következnek” – magyarázza Englert, aki a zeneművek 20. századi fejlődését hozza fel példaként. „A két ország e téren különböző irányba ment, viszont az olyan meghatározó személyiségek, mint például Mahler, mindkét ország zenei kultúrájára hatással voltak.”

A Bridging Europe – Európai Hidak fesztivál, amelyet szeptember 11. és 16. között rendez a BFZ és a Müpa, nem csak arról szól, hogy megismertessék a magyar közönséget más európai országok kultúrájával. Arra is szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a kultúrák változatossága gazdagabbá teszi az egyes nemzeteket. A zenekar ügyvezetője szerint ez egy fontos üzenet akkor, amikor nő a szkepszis az európai integrációval szemben. „Mi abban hiszünk, hogy egymás identitásának megőrzéséből mindannyian profitálunk.”

Az őszindító fesztivál nagyot merít az osztrák kulturális finomságokból. Szinte magától értetődő volt, hogy a Budapesti Fesztiválzenekar a Fischer Ivánhoz igen közel álló Gustav Mahlerhez nyúl, aki éveken át volt a Magyar Királyi Operaház művészeti igazgatója és vezető karnagya, és első szimfóniáját is Budapesten mutatta be. A BFZ zeneigazgatója Mahler mellé Hugo Wolf-dalokat válogatott, melyeket a világ operaszínpadainak sokat foglalkoztatott bariton-sztárja, RomanTrekel kelt életre. A zenekar folytatva évek óta tartó küldetését egy estét az osztrák barokk muzsikának is szentel, kecses barokk táncbetéttel fűszerezve, Kortárs estjén pedig egy különlegesen innovatív osztrák együttes, a PHACE muzsikál, aki bátran és szívesen hoz létre estéről estére valami szokatlant és újat, akár a zene határain túl is.Ausztriában a kortárs zene valódi sikk, most pedig a magyar közönség is belekóstolhat ebbe az életérzésbe.

A fesztivál könnyűzenei programjában a Björkhöz és Patti Smith-hez hasonlított Soap&SkinwithEnsemble, a világ tíz legjobb gitárosa közé választott Wolfgang Muthspiel triója, az alpesi dalokban és osztrák slágerfeldolgozásokban erős Wüdaramusi, a humorban verhetetlen rezesekből álló Federspiel és a friss és vakmerő női együttes, a Madame Baheux szerepelnek. A világzenei koncertek hangulatához külön hozzátesz, hogy szabadtéren játszanak a muzsikusok. Emellett idén is lesz tánc: Gergye Krisztián Társulata és Gloria Benedikt Kokoschka babája címmel Afonso Cruz regényét eleveníti meg, de ez alatt az egy hét alatt a filmek szerelmesei is megtalálhatják a számításukat.

(Bridging Europe – Európai Hidak fesztivál, 2015. szeptember 11-16., Müpa. A fesztivál a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös szervezésében valósul meg.)

Egy menetrendszerűen közlekedő autóbusz és két személyautó ütközött az M3-as autópálya Hatvan felé tartó oldalának 34-es kilométerénél, Domonyvölgynél péntek délután - közölte a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Az előzetes információk szerint senki nem sérült meg.